MUDr. Alan Munteanu
MUDr. Tomáš Fiala ml. ze Strakonic se kromě svých odborných kvalit může pochlubit hned třemi tituly mistra světa. Je opakovaně nejlepším ze všech lékařů světa v tradičním sportu zdravotníků tenise. Letos se mu podařilo obhájit loňský primát z Lotyšska na šampionátu v Indonésii na ostrově Bali a přidal i premiérový titul ve čtyřhře.
Krvácení z operační rány přináší od nepaměti chirurgům problematické situace. Dnes však mají operatéři - jako ještě nikdy v historii - řadu možností, jak krvácení zastavit. Nabízejí se klasické metody podvazu, dále vysokofrekvenční koagulace, od monopolární až po sofistikované, a drahé bipolární nástroje, harmonické skalpely nebo třeba lepidla, hmoty a tkaniny urychlující vznik krevní sraženiny.
Vývoj v chirurgii postupuje raketovým tempem kupředu a je těžké s ním udržet krok. Pro chirurga, který se musí rozhodovat, zdali je konkrétní novinka skutečně pro jeho postupy léčby přínosná a jaké budou její náklady ve srovnání s dosavadním způsobem léčby, je tato situace obtížná.
Americká společnost pro kýly AHS (American Hernia Society) si pro svůj kongres vybrala velmi atraktivní lokalitu - náměstí Times Square, přímo v srdci New Yorku.
Slovo revoluce pochází z latinského revolvere (převracet). Evoluce má základ ve slově evolvere (vyvíjet, odhalovat). Tato slova jsou v souvislosti s novým laparoskopickým systémem Aesculap Einstein skloňována nejčastěji. Na následujících řádcích bychom vám rádi přiblížili, proč tomu tak je.
Jako první na důležitost hygieny rukou poukázal teprve v roce 1861 Ignaz Philipp Semmelweis. Od té doby došlo v prevenci přenosu infekčních nemocí k několika zásadním posunům - zavedení dezinfekce, latexových rukavic či sterilních operačních rukavic. Každá z těchto změn měla za následek významné snížení výskytu infekčních onemocnění, a to zejména v nemocnicích, ať už u pacientů nebo zdravotnického personálu. V dnešní době se tato problematika jeví jako zvládnutá, bohužel to však není zcela pravda. Proč?
Ve dnech 1. až 2. září 2011 proběhl v Mikulově již třetí ročník Mezinárodního kongresu úrazové chirurgie a soudního lékařství. Byl pořádán pod záštitou předsedkyně Nejvyššího soudu JUDr. Ivy Brožové, děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity prof. MUDr. Jiřího Mayera, CSc., ředitele Fakultní nemocnice Brno MUDr. Romana Krause, MBA, a ředitele Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Ing. Petra Košky, MBA. Na kongresu proběhla během dvou dnů řada zajímavých sdělení, ke kterým významně přispěl i doc. MUDr. Michal Mašek, CSc., prezident kongresu. Zeptali jsme se ho na hodnocení celé akce.
První sobotu v září v „Braunovském“ kalendáři už sedmnáct let okupuje fotbalový turnaj. Symbol konce prázdnin představuje pro lékaře a sestry spíše začátek kongresové sezony a nárůst plánované operativy. Ostatním může zase evokovat ochutnávku prvního pravého moravského burčáku. A pro zdravotníky-sportovce z nemocnic je to malý svátek a možnost poměřit si síly s jinými amatérskými fotbalisty.
Svět se rychle mění a poslední události v Libyi, Egyptě nebo Japonsku jen potvrzují, že všechno je pomíjivé. Mimo jiné se zvyšuje poptávka po surovinách, nejisté finanční trhy zvedají ceny zlata, ropy a latexu do závratných výšin. Kdo chce být úspěšný, musí na změny rychle reagovat a přizpůsobit se jim. A ti nejodvážnější se pokoušejí nejen reagovat, ale i udávat změnu směru, aby z krize, která má často očistný charakter, vyšli posíleni.
Po několika letech, kdy jsem organizoval fotbalový turnaj v Brně (tím myslím stres, neustálou kontrolu, zdali je vše v pořádku, obavy z katastrofy v jakékoli oblasti, opatrné sondování, jaké jsou na turnaj ohlasy, snahu vymyslet něco nového a tak dále), jsem koncem prázdnin zažíval slastný pocit řadového návštěvníka akce. Přistihl jsem se dokonce, jak si říkám, že jsem zvědavý, co organizátoři (beze mě) předvedou. Dějištěm Memoriálu Jaroslava Valenty a Tomáše Poláčka se totiž letos staly České Budějovice. Později se dozvíte proč…