Přejít k hlavnímu obsahu

Technika TST minimalizuje pooperační komplikace u hemoroidů

redakce Braunovin

1. Duben 2021

Tissue selecting therapy (TST) spojuje výhody klasické hemoroidektomie a staplerové techniky a v současnosti je asi nejprogresivnější metodou pro léčbu hemoroidů. O své zkušenosti s jejím použitím v praxi se s námi podělili operatéři z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Metoda TST je primárně indikována u prolabujících a objemných vnitřních uzlů. Použití stapleru TST 33 umožňuje selektivní přerušení tkáně se zachováním můstků intaktní sliznice k další regeneraci. Důležitá je především přesná expozice uzlů pomocí dilatátorů a anoskopu současně. V závislosti na rozsahu postižení lze využít jednoho okénka až tří okének stapleru. 

 


Dvacet čtyři úspěšně odoperovaných pacientů 


V období od ledna 2018 do června 2019 na naší klinice podstoupilo sérii standardních klinických vyšetření v souvislosti s kombinací dysfunkce pánevního dna a hemoroidální nemoci s plánem transanální resekce (TST) celkem 24 pacientů. Nejmladšímu pacientovi bylo 25 let, nejstaršímu 87. Operační výkon v průměru trval 34 minut a průměrná délka hospitalizace byla tři dny. Z komplikací se u čtyř pacientů objevilo drobné krvácení ze staplerové linie,v jednom případě jsme museli použít prostatickou longetu ke kompresi.

Reoperace pro krvácení nebyla nutná u žádného z pacientů. V časném pooperačním období se u osmi pacientů vyskytly tenesmy, které jsme řešili analgetickou terapií. U dvou pacientů jsme zaznamenali přechodnou stenózu anu, již způsobil otok v časné fázi po operaci. 

 

Všechny výkony bez vážnějších komplikací 


Vážné komplikace, jako jsou inkontinence, infekce, perforace rekta nebo rektovaginální fistulace, se neobjevily vůbec. Při první kontrole měsíc po operaci udávalo 83 % pacientů vymizení potíží se zácpou, pouze čtyři pacienti (17 %) stále měli potíže se zhoršenou evakuací stolice. Důležitou skupinu tvořili pacienti s významnou anemií, které jsme po vyloučení dalšího synchronního zdroje krvácení připravovali na kardiochirurgický výkon. Ve většině případů šlo o objemné cirkulární hemoroidy, k jejichž odstranění je operace technikou TST vhodnou alternativou k již opuštěné Whiteheadově metodě. Jednou z ideálních indikací se v těchto případech jeví také eliminace zdroje krvácení při perspektivě duální antiagregace s krátkou rekonvalescencí. 

Nižší pooperační bolestivost a eliminace krvácení 
Po prvních výkonech provedených staplerem TST 33 můžeme potvrdit, že jsme u pacientů pozorovali menší pooperační bolestivost, lepší rektální compliance a ve srovnání s PPH* technikou také omezení krvácení ze staplerové linie, a to i při redukci použití dalšího stehu. Nezaznamenali jsme rozvoj inkontinence stolice ani ve spektru ztráty senzorických funkcí. Délka hospitalizace a vlastního operačního výkonu i pooperační rozvoj peristaltiky byly identické jako při klasické PPH metodě.  Doporučit můžeme též použití stapleru TST 3. Díky systému permanentní paralelní kontroly například umožňuje řešení asymetrických uzlů s výbornou hemostázou. 

Poselství pro klinickou praxi


Konzervativní léčba hemoroidů je vhodná pro časná stadia onemocnění, případně jako iniciální léčba u pokročilejších a komplikovanějších stavů. Radikálnější operační techniky už dnes řadíme mezi miniinvazivní zákroky, které umožňují jednodenní operační výkony s velmi krátkou dobou rekonvalescence. Dlouhodobý efekt léčby ale ukáže teprve budoucnost.  Typ operace by měl vždy respektovat stupeň nemoci a chirurg musí tyto operační postupy ovládat. Jen tak je možné minimalizovat riziko komplikací. 

 

Autoři: MUDr. Petr Vlček, Ph.D., A. Berková
a T. Vystrčilová, I. chirurgická klinika Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

PŘEČTĚTE SI K TÉMATU

MUDr. Petr Bartoška: Ústní lidová slovesnost a internet jako postrach medicíny S nadšeným cestovatelem MUDr. Petrem Bartoškou, onkochirgem, koloproktologem pracujícím na Chirurgické klinice Nemocnice Na Bulovce, jsme se bavili nejen o tomto nepříjemném cévním onemocnění, které trápí velkou část populace, ale i o proktologii jako takové a mnohém dalším.

Staplerové operace – Moderní řešení redukce hemoroidů Další informace ohledně léčby hemeroidů staplerovou metodou.

Sny jsou energií pokroku O počátcích a vývoji staplerové metody s profesorem Gabrielem Naldinim z italské Pisy, který se podílel na vzniku stapleru TST36 STARR.

Stapler TST 36 přináší vyšší komfort lékařům i pacientům Jedním z pilotních pracovišť, která začala pro operace těžkého stadia hemoroidů standardně využívat stapler TST 36, byla I. chirurgická klinika Fakultní nemocnice Olomouc pod vedením přednosty prof. MUDr. Čestmíra Neorala

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník