Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče: Článek

Prontosan® Wound Gel X

Mgr. Petra Bártová

11. říjen 2016

Hojení ran

Protrahované nebo stagnující hojení rány může být způsobené povlaky nebo bakteriálním osídlením, a to i u neinfikovaných ran. Odstranění biofilmu a dendritu je tedy prvním zásadním krokem k zacelení rány. Hydrogel Prontosan® Wound Gel X je mladším zástupcem z rodiny Prontosanů. Stejně jako oplachový roztok je určen ke zvlhčování, čištění a dekontaminaci rány. Pouze čistá rána se může zahojit.

Indikace
  • popáleniny II. a III. stupně
  • akutní rány (zvláště velkoplošné traumatické rány)
  • chronické rány (např. bércový vřed, dekubity, diabetické ulcerace)
  • rány ošetřované při paliativní péči
  • odběrové plochy pro transplantace

Když hojení nebolí

Unikátní účinnost polyhexanidu je synergicky podpořena fyzikálním účinkem betainu. Společně pomáhají odplavit patogenní bakterie, udržují v ráně vlhké prostředí, urychlují hojení a eliminují zápach. Přípravek nemá nežádoucí účinky, je netoxický a nealergizující.

Na základě dobré tkáňové tolerance a klinicky zřejmé podpory hojení ran patří polyhexanid mezi prostředky první volby pro ošetření chronických, obtížně zhojitelných, případně velmi citlivých ran (například popálenin druhého stupně) i pro laváže.[1] Při nanášení Prontosan® Wound Gel X nedochází k traumatizaci rány, což je velmi důležité zejména pro psychickou pohodu pacienta při léčbě, kdy je každý dotek či kontakt s ránou vnímán velmi citlivě.

Aktivní tam, kde je potřeba

Hlavní výhodou přípravku je jeho vysoká viskozita, díky níž se gel po nanesení rovnoměrně rozprostře po ploše rány a zůstává aktivní v místech, kde je jeho působení žádoucí. Tato vlastnost je zásadní u rozsáhlejších ran, zejména popálenin, kde je plošné působení přípravku nezbytné. Je vhodný pro opakované a dlouhodobé použití.

Prontosan® Wound Gel X nabízíme klientům ve sterilním 50g a 250g balení.
Další informace o produktu Prontosan® Wound Gel X.


[1] Zdroj: Společné doporučení k antiseptikům pro ošetřování ran, skupina odborníků, duben 2004.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník