Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Prontosan® Wound Gel X

11. Říjen 2016

Prontosan® Wound Gel X

Protrahované nebo stagnující hojení rány může být způsobené povlaky nebo bakteriálním osídlením, a to i u neinfikovaných ran. Odstranění biofilmu a dendritu je tedy prvním zásadním krokem k zacelení rány. Hydrogel Prontosan® Wound Gel X je mladším zástupcem z rodiny Prontosanů. Stejně jako oplachový roztok je určen ke zvlhčování, čištění a dekontaminaci rány. Pouze čistá rána se může zahojit.

Indikace

popáleniny II. a III. stupně

akutní rány (zvláště velkoplošné traumatické rány)

chronické rány (např. bércový vřed, dekubity, diabetické ulcerace)

rány ošetřované při paliativní péči

odběrové plochy pro transplantace

Když hojení nebolí

Unikátní účinnost polyhexanidu je synergicky podpořena fyzikálním účinkem betainu. Společně pomáhají odplavit patogenní bakterie, udržují v ráně vlhké prostředí, urychlují hojení a eliminují zápach. Přípravek nemá nežádoucí účinky, je netoxický a nealergizující.

Na základě dobré tkáňové tolerance a klinicky zřejmé podpory hojení ran patří polyhexanid mezi prostředky první volby pro ošetření chronických, obtížně zhojitelných, případně velmi citlivých ran (například popálenin druhého stupně) i pro laváže.[1]

Při nanášení Prontosan® Wound Gel X nedochází k traumatizaci rány, což je velmi důležité zejména pro psychickou pohodu pacienta při léčbě, kdy je každý dotek či kontakt s ránou vnímán velmi citlivě.

Aktivní tam, kde je potřeba

Hlavní výhodou přípravku je jeho vysoká viskozita, díky níž se gel po nanesení rovnoměrně rozprostře po ploše rány a zůstává aktivní v místech, kde je jeho působení žádoucí. Tato vlastnost je zásadní u rozsáhlejších ran, zejména popálenin, kde je plošné působení přípravku nezbytné. 

Je vhodný pro opakované a dlouhodobé použití.

Prontosan® Wound Gel X nabízíme klientům ve sterilním 50g a  250g balení.

 

Další informace o produktu Prontosan® Wound Gel X.


[1] Zdroj: Společné doporučení k antiseptikům pro ošetřování ran, skupina odborníků, duben 2004.

 

Mgr. Petra Bártová
divize OPM - dezinfekce a hygiena, diabetologie
Průměrně: 5 (1 hlas)

Čtěte také

V současné době celosvětově narůstá mikrobiální rezistence vůči antibiotikům, a proto se Světová zdravotnická organizace (WHO) a Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) mnohem častěji zabývají prevencí infekcí spojených se zdravotní péčí a tím i předcházení komplikací. Infekce v místě chirurgického výkonu (SSI) mohou způsobovat rozsáhlé pooperační komplikace a tvoří jeden z nejvýznamnějších podílů infekcí spojených se zdravotní péčí (HCAI).

26.06.2019
Aktuality z B. Braun

Dekubity stále považuji za velké téma. Nejdůležitější je prevence, komunikace s klienty a odborná diskuse o tom, jak se co nejlépe o již vzniklý problém postarat. V Centru Paraple klienty učíme dbát o své tělo a nepodceňovat ani malé kožní defekty či zarudnutí kůže v často namáhaných oblastech.

11.10.2016
Péče o rány