Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče:

Uro-Tainer® - Proplachový systém pro permanentní močové katetry

Ing. Iva Škodová

15. Prosinec 2010

Katetrizace

Zavedený permanentní močový katetr je vždy potenciálním rizikovým faktorem pro rozvinutí uroinfekce, ať už u hospitalizovaných pacientů nebo u pacientů v domácím ošetření.

Uvádí se, že

 • urinární infekce jsou nejčastějšími nozokomiálními infekcemi (až 40 %);
 • až u 44   % hospitalizovaných pacientů se zavedeným permanentním močovým katetrem se do 72 hodin rozvine infekce urinárního traktu;[1]
 • až u 50   % katetrizovaných pacientů vznikají inkrustace na katetru, které mohou vést až k jeho neprůchodnosti.[2]

Významným preventivním opatřením těchto komplikací je správná péče o katetr, zejména pak jeho proplach, respektive výplach močového měchýře.

Výplach močového měchýře se provádí vždy pouze na základě ordinace lékaře. Používá se k němu fyziologický roztok zahřátý na tělesnou teplotu a tyto pomůcky: sterilní Janetova stříkačka, případně Nelatonův katetr k nasátí roztoku, sterilní rukavice, emitní miska či podložní mísa a savá podložka.[3]

Zcela novým řešením péče o močové katetry je Uro®-Tainer [4], uzavřený sterilní proplachový systém, při jehož použití se snižuje riziko poškození sliznice močového měchýře, ke kterému docházelo při aplikaci tekutiny Janetovou stříkačkou pod tlakem a následném odsávání.

K dispozici je Uro-Tainer® NaCl 0,9%, Uro-Tai­ner® M NaCl 0,9% a Uro-Tainer® Suby G.

Uro-Tainer® NaCl 0,9% je systém s náplní fyziologického roztoku určený k mechanickému odstranění (výplachu) hlenu a buněčného detritu z močového měchýře.

Uro-Tainer® M NaCl 0,9% je opatřený portem pro možnost podávání naordinovaných léčiv přímo do močového měchýře.

Uro-Tainer® Suby G je set s náplní roztoku kyseliny citronové 3,23%. Je určen pro ošetření katetrů, u kterých opakovaně dochází k inkrustaci a neprůchodnosti nebo k akutnímu použití při ucpání cévky (obr. 1). Aplikace tohoto roztoku také snižuje virulenci bakterií.

Oba systémy, Uro-Tainer® NaCl 0,9% i Uro-Tainer® Suby G, byly testovány na Urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Urologické klinice Fakultní nemocnice OlomoucUrocentru Praha.

Aplikace systému Uro-Tainer® je pro zdravotnický personál i pacienty v domácí péči velmi jednoduchá. Nevyžaduje žádný další pomocný materiál; porovnání materiálových nákladů na oba způsoby provedení proplachu ukazuje na cenovou výhodnost systému Uro-Tainer®.

Výhody systému

 • bez vedlejších účinků,
 • bezpečný způsob aplikace,
 • úspora nákladů,
 • úspora času zdravotnického personálu,
 • snižuje nebezpečí vzniku infekčních komplikací při proplachu. 

Literatura:
[1] Firemní dokumentace B. Braun.
[2]   Geltliffe, K. A. , (1994), The characteristics and management of patients with recurrent blockage of long term urinary catheters. Journal of Advanced Nursing 20:1, 140-149.
[3]   Ševčíková, J. , (2008), Ošetřovatelský proces při zajištění vyprazdňování moče.
[4]   Kojecký, Z. , (2010), Braunoviny č. 5. 

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

 • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
 • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
 • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník