Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Bezpečná aplikace tekutých přípravků na ruce

11. Leden 2010

Bezpečná aplikace tekutých přípravků na ruce

Hygiena rukou ve zdravotnických zařízeních je považována za základní součást prevence přenosu nozokomiálních nákaz. V porovnání s náklady na léčbu jimi způsobených onemocnění je navíc velmi efektivní. Její význam spočívá také v ochraně před profesionálními nákazami a představuje i prevenci primárního zanesení infekce do zdravotnického zařízení pacienty, návštěvníky i zdravotníky.

Bezdotykový dávkovač s optickým senzorem

Hygiena rukou je prostě v mnoha případech základním hygienickým opatřením. Součástí profesionální hygieny rukou zdravotnických pracovníků je mytí vodou a tekutou mycí emulzí, dezinfekce a ošetření pokožky rukou regenerační krémovou emulzí. V rámci běžné osobní hygieny jsou postupy jednodušší, většinou postačí mytí rukou vodou a mýdlem.
V některých situacích, například při epidemiích, jakou byla nedávno epidemie hepatitidy typu A nebo v současné době prasečí chřipky, je vhodné provádět dezinfekci i v rámci osobní hygieny.

Při všech těchto postupech, vedle používání účinných přípravků a správného provádění dezinfekce, hrají bezesporu roli
i aplikační pomůcky - pumpičky a dávkovače, které mají aplikaci usnadnit a zároveň zajistit požadované dávkování. Tito pomocníci se ale mohou stát i nebezpečným zdrojem mikroorganismů, pokud jejich povrch nebo páka jsou kontaminovány dotykem špinavýma rukama. Za určitých podmínek se mikroorganismy mohou množit i přímo
v přípravcích, dokonce i v dezinfekčních, a tím kontaminovat vnitřní části dávkovačů. Z tohoto pohledu je pak důležité, aby je bylo možné vyčistit a dekontaminovat.

Bezdotykové ovládání

Optický senzor dávkovače umožňuje bezdotykové ovládání,
a tím zabraňuje přenosu infekcí. Aktivuje se přiblížením ruky cca 4 cm pod výtokový otvor. Je možné bezproblémově používat všechny dezinfekční prostředky, mycí i ochranné emulze B. Braun. Zdrojem napětí je pět monočlánků, které při profesionálním používání vydrží přibližně dva roky. Pro případ nutnosti nouzového ovládání, např. z důvodu vybití baterií, je dávkovač opatřen krátkou pákou pro dokončení postupu dezinfekce.

Materiál

Korpus je vyroben z eloxovaného hliníku odolného proti poškrábání. Dezinfikovat lze přípravky určené pro plošnou dezinfekci, a to nejlépe alkoholovým přípravkem Meliseptol® rapid. Pumpa je vyrobena
z nerezových a plastových částí, je možné ji mýt v automatické myčce a autoklávovat při 123 °C nebo čistit a dezinfikovat přípravkem pro ruční dezinfekci nástrojů s následným důkladným oplachem.

Nastavitelná dávka

Standardně je dávkovač nastaven na dávku 1,5 ml. Dávku lze však jednoduše upravit na 0,75 ml, 1,0 ml nebo 1,2 ml.

Příslušenství

K bezdotykovému dávkovači je k dispozici podmiska, která se uplatní zejména v případě umístění dávkovače mimo umyvadlo, a přední uzamykatelný kryt bránící vyjmutí nádoby s přípravkem.

B. Braun bezdotykový dávkovač všemi svými vlastnostmi splňuje nejvyšší požadavky na moderní aplikační pomůcku pro hygienu rukou s dlouhou životností a minimální možností poškození při používání.

Kam umístit bezdotykový dávkovač

  • Do provozů, kde je předepsáno ovládání bez dotyku dlaní a prstů ruky, tedy na operační sály.
  • Tam, kde je významné riziko spojené s přenosem infekcí, jako JIP, ARO, emergency apod.
  • Do ambulancí a laboratoří.
  • Do veřejných prostor zdravotnických zařízení.
  • Všude tam, kde usnadní aplikaci přípravků pro hygienu rukou.

 

Další informace o produktu:

 

Ing. Iva Škodová
produktová specialistka divize OPM
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Zdravotníci z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jako jedni z prvních vyzkoušeli unikátní monitorovací systém compliance hygieny rukou NosoEx. 

14.10.2021
Aktuality z B. Braun

Provádět monitoring hygieny rukou formou pozorování je velmi nákladné, zdlouhavé a neefektivní. Řešení přináší monitorovací systém NosoEx od společnosti B. Braun. 

14.10.2021
Servis

Uplynulý rok nás přiměl ještě více uvažovat nad dezinfekcí rukou a přístupu k hygieně. Víc než kdy jindy jsme si ve zdravotnickém prostředí začali uvědomovat, že mezi používanými přípravky jsou velké rozdíly, co se týče účinnosti, i citlivosti k pokožce rukou.

26.08.2021