Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Uro-Tainer® - Proplachový systém pro permanentní močové katetry

15. Prosinec 2010

Uro-Tainer® - Proplachový systém pro permanentní močové katetry

Zavedený permanentní močový katetr je vždy potenciálním rizikovým faktorem pro rozvinutí uroinfekce, ať už u hospitalizovaných pacientů nebo u pacientů v domácím ošetření.

Uvádí se, že

  • urinární infekce jsou nejčastějšími nozokomiálními infekcemi (až 40 %);
  • až u 44   % hospitalizovaných pacientů se zavedeným permanentním močovým katetrem se do 72 hodin rozvine infekce urinárního traktu;[1]
  • až u 50   % katetrizovaných pacientů vznikají inkrustace na katetru, které mohou vést až k jeho neprůchodnosti.[2]

Významným preventivním opatřením těchto komplikací je správná péče o katetr, zejména pak jeho proplach, respektive výplach močového měchýře.

Výplach močového měchýře se provádí vždy pouze na základě ordinace lékaře. Používá se k němu fyziologický roztok zahřátý na tělesnou teplotu a tyto pomůcky: sterilní Janetova stříkačka, případně Nelatonův katetr k nasátí roztoku, sterilní rukavice, emitní miska či podložní mísa a savá podložka.[3]

Zcela novým řešením péče o močové katetry je Uro®-Tainer [4], uzavřený sterilní proplachový systém, při jehož použití se snižuje riziko poškození sliznice močového měchýře, ke kterému docházelo při aplikaci tekutiny Janetovou stříkačkou pod tlakem a následném odsávání.

K dispozici je Uro-Tainer® NaCl 0,9%, Uro-Tai­ner® M NaCl 0,9% a Uro-Tainer® Suby G.

Uro-Tainer® NaCl 0,9% je systém s náplní fyziologického roztoku určený k mechanickému odstranění (výplachu) hlenu a buněčného detritu z močového měchýře.

Uro-Tainer® M NaCl 0,9% je opatřený portem pro možnost podávání naordinovaných léčiv přímo do močového měchýře.

Uro-Tainer® Suby G je set s náplní roztoku kyseliny citronové 3,23%. Je určen pro ošetření katetrů, u kterých opakovaně dochází k inkrustaci a neprůchodnosti nebo k akutnímu použití při ucpání cévky (obr. 1). Aplikace tohoto roztoku také snižuje virulenci bakterií.

Oba systémy, Uro-Tainer® NaCl 0,9% i Uro-Tainer® Suby G, byly testovány na Urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Urologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc a Urocentru Praha.

Aplikace systému Uro-Tainer® je pro zdravotnický personál i pacienty v domácí péči velmi jednoduchá. Nevyžaduje žádný další pomocný materiál; porovnání materiálových nákladů na oba způsoby provedení proplachu ukazuje na cenovou výhodnost systému Uro-Tainer®.

Výhody systému

  • bez vedlejších účinků,
  • bezpečný způsob aplikace,
  • úspora nákladů,
  • úspora času zdravotnického personálu,
  • snižuje nebezpečí vzniku infekčních komplikací při proplachu. 

OBR

Literatura:

[1] Firemní dokumentace B. Braun.

[2]   Geltliffe, K. A. , (1994), The characteristics and management of patients with recurrent blockage of long term urinary catheters. Journal of Advanced Nursing 20:1, 140-149.

[3]   Ševčíková, J. , (2008), Ošetřovatelský proces při zajištění vyprazdňování moče.

[4]   Kojecký, Z. , (2010), Braunoviny č. 5. 

Ing. Iva Škodová
produktová specialistka divize OPM
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Neurourologie je specializovanou součástí urologie a zabývá se poruchami močení v důsledku přerušení nervových drah a center. Porušení nervového zásobení je přitom způsobeno různými příčinami, nejčastěji úrazem (mozku, míchy, pánevních nervových pletení a periferních nervů), nervovými chorobami či v důsledku metabolických onemocnění (cukrovka). Projevy těchto poruch souhrnně označujeme jako neurogenní dysfunkce močových cest.

08.06.2021
Ambulantní péče

Tým profesora Pavla Michálka, vedoucího lékaře Kanylačního centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jako jediný ve střední Evropě provádí od roku 2018 implantace portů do hrudní dutiny pro chronickou drenáž recidivujícího hrudního výpotku pomocí speciálního portu Celsite® DRAINAPORT. Ročně zavedou 800 – 1 000 přístupů včetně těch složitých alternativních, a to u všech věkových skupin pacientů, včetně novorozenců, což je řadí k největším centrům v České republice.

08.07.2020
Ambulantní péče