Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče: Článek

Urimed Cath + Uro-Tainer

redakce Braunovin

6. leden 2016

Katetrizace

Permanentní katetrizace močového měchýře je jedním ze způsobů derivace moči. Spočívá v dlouhodobém zavedení katetru do močového měchýře z důvodu retence nebo inkontinence moči. Společnost B. Braun Medical uvedla na podzim 2015 na trh v České a Slovenské republice permanentní močový katetr ze 100% silikonu Urimed Cath. Tento nový produkt v kombinaci s proplachovým systémem Uro-Tainer zajišťuje jedinečné řešení pro prevenci a léčbu inkrustací a močové infekce.

Zavedení permanentního močového katetru indikuje lékař z různých důvodů (obstrukce močových cest, poranění dolních cest močových, po urologických operacích). Může být indikováno na přechodnou dobu nebo jako trvalé řešení stavu pacienta. Při dlouhodobé katetrizaci je pacient ohrožen řadou komplikací, např. infekcí močových cest, vznikem inkrustací či neprůchodností katetru.

K permanentní katetrizaci jsou nejčastěji používány katetry typu Foley. Nový produkt Urimed Cath je vyrobený ze 100% silikonu, je velmi jemný, hypoalergenní a šetrný ke tkáním. Jeho povrch není opatřen potahem, proto má relativně široký průsvit i nižší tendenci k tvorbě inkrustací a k neprůchodnosti. Ze silikonu lze procesem extruze (vytlačování) vyrobit katetr s relativně tenčími stěnami a širším lumen při stejném vnějším průměru.

Výsledkem je, že díky širšímu vnitřnímu průsvitu je i při menším vnějším průměru silikonových katetrů typu Foley (stupnice dle Charrièra) odtok moči a vyplachování účinnější. Permanentní katetry z bezbarvého 100% silikonu jsou určeny ke standardní derivaci moči a k pooperační péči. Katetry řady Urimed Cath mají rtg-kontrastní hrot i tělo.

Řada Urimed Cath:

  • Nelaton 12–24 CH, katetr první volby, vhodný pro muže i ženy
  • Tiemann 12–20 CH, usnadňuje katetrizaci u mužů
  • Duofour 16-24 CH, třetí kanál umožňuje vyplachovat krevní koagula a zbytky tkání po operacích prostaty

U pacientů se zavedeným permanentním katetrem je nezbytná důkladná péče o katetr. Zde má nejdůležitější úlohu ošetřující personál, který pacienty edukuje ve správné péči o močový katetr. Jejím základem je důsledná hygiena genitálu a okolí. Doporučeno je také sledování a udržování průchodnosti katetru, aby se moč neměstnala v močovém měchýři a nedocházelo ke zbytečným komplikacím.

K tomu je určen poplachový systém Uro-Tainer. Roztoky používané v systému Uro-Tainer mají různé indikace:

  • Suby G (kyselina citronová 3,23%) – pravidelné preventivní proplachování umožňuje předcházet tvorbě inkrustací a zabránit neprůchodnosti katetru
  • Chlorid sodný (NaCl 0,9%) – fyziologický roztok se doporučuje k vyplachování buněčného detritu a hlenu. Princip jeho působení je čistě mechanický.
  • je sterilní jednorázový systém připravený k přímému použití. Významnou měrou omezuje tvorbu krystalů, riziko močové infekce a frekvenci výměny katetrů.

Kombinace produktů Urimed Cath a Uro-Tainer je nejen jedinečným řešením pro permanentní močovou katetrizaci, ale hlavně pacientům zajišťuje větší komfort, a tím zlepšuje kvalitu jejich života.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník