Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Přísně tajné? Inkontinence jako nežádoucí společník, o kterém ženy často mlčí!

14. Srpen 2019

Přísně tajné? Inkontinence jako nežádoucí společník, o kterém ženy často mlčí!

Stresovou inkontinenci charakterizuje nechtěný únik moči bez předchozího pocitu nucení, projevující se například při zakašlání, jakémkoliv výrazném pohybu, cvičení či smíchu. U všech těchto aktivit tlak v močovém měchýři převýší uzavírací tlak v oblasti svěrače, a vyvolá tak únik moči. U normálních anatomických a funkčních poměrů svaly pánevního dna podpírají močovou trubici a podílí se na jejím uzavření. Právě nadměrná pohyblivost hrdla močového měchýře a močové trubice či abnormální poloha těchto struktur způsobená oslabeným podpůrným aparátem se podílí na vzniku stresové inkontinence.

Inkontinence postihuje téměř 60 % žen
Stresová inkontinence není vzácným onemocněním. Epizodickou inkontinencí trpí až 38 % žen, potíže se zhoršují s věkem, denní únik má až 20 % šedesátiletých žen. U žen to může být důsledkem těhotenství, porodu nebo menopauzy v souvislosti se snižující se hladinou pohlavních hormonů, genetickou zátěží a také při zvýšené frekvenci zvláště určitých druhů sportovních aktivit.

 

Jak lze problém léčit?
Léčba stresové inkontinence je individuální a předchází jí pečlivá diagnostika. Vždy doporučujeme konzultaci s odborníkem na danou problematiku (urolog, urogynekolog), který po vyhodnocení charakteru a stupně obtíží diagnostikuje typ inkontinence a doporučí vhodnou terapii. Nižší stadia stresové inkontinence se často léčí konzervativními postupy, mezi něž patří právě nově vyvinutá pomůcka Diveen®. Jedná se o pomůcku, kterou si žena sama velmi intuitivně vkládá do vagíny pomocí aplikátoru (ten je na opakované použití) a která správně umístěná funguje právě jako mechanický nástroj na podporu správné funkce svěrače. Používá se vlastně stejně jako menstruační tampon a lze ji mít zavedenou až 12 hodin, po této době se již dále nedoporučuje používat. Není možná její ztráta v těle a odstranění by i po utržení šňůrky nemělo být problematické.

Pokud se objeví pocit nepohodlí, je možné, že se pomůcka posunula, a je potřeba ji zavést znovu, eventuálně byla zvolena nevhodná velikost. Při pálení nebo přetrvávání diskomfortu je vhodné navštívit lékaře k vyloučení případné infekce. Pomůcka je určena pro netěhotné ženy nad osmnáct let. Po porodu je vhodné pomůcku používat nejdříve po šestinedělí, ve kterém i nadále dochází k restituci urogynekologických cest a u velké části žen dochází ke spontánnímu návratu správné funkce.

 

Nejnovější trendy pro komfortnější život se stresovou inkontinencí
Diveen® je jedna z nejnovějších pomůcek doporučovaných ženám trpícím stresovou inkontinenci. Existuje ve dvou velikostech, a to M a S. Velikost M vyhovuje většině žen, ty s menší tělesnou konstitucí a eventuální diagnózou atrofické vagíny, mezi které patří spíše starší ženy, mohou sáhnout po velikosti S. Balení existuje v počtu pěti a patnácti kusů. Intravaginální pomůcka Diveen® zatím není hrazena z pojištění. Pomůcka Diveen® se likviduje jako běžný nerecyklovatelný komunální odpad, nesmí přijít do toalety.
 

 

Diveen® kamarád do nepohody

V průběhu roku 2019 probíhal mezi českými ženami průzkum týkající se spokojenosti s intravaginální pomůckou Diveen®. Ženy tuto pomůcku testovaly v době, než dorazila na český trh. Z průzkumu vyplývá, že Diveen® je pro většinu z nich velkým pomocníkem, jehož používání vede ke snížení inkontinenčních epizod při běhu, plavání, cestování, chůzi, cvičení, sportování (včetně skoků na trampolíně) i v běžném životě. Snížila se nebo se zcela vytratila potřeba používání intimek a vložek.


Reakce žen, které Diveen® testovaly

  • „Byla jsem překvapená, upřímně jsem od toho mnoho neočekávala, řekla jsem si, že to vyzkouším a uvidí se. Nakonec jsem byla příjemně překvapená. Je to praktická pomůcka pro ženy, které mají problémy s únikem moči. Cítila jsem se bezpečněji, sebevědoměji, a hlavně čistě.“ Monika (37)

  • „Problém s ukapáváním zmizel, nemusím se obávat fleku na kalhotách.“ Jarka (48)

  • „Mám šestiměsíční holčičku, se kterou chodívám plavat, a inkontinence u mne po porodu stále do nějaké míry trvá. Cítila jsem se v bazénu vždy trapně, ale musím říct, že Diveen® je do vody ideální volbou.“ Štěpánka (31)

  • „Je to jistota na cestách.“ Marie (51)


Diveen® je tu, aby jednoduchým a elegantním způsobem pomohl zlepšit kvalitu života.

Nyní k zakoupení na: pilulka.cz a lekarny-ipc.cz

MUDr. Šárka Filáková
urolog, Urologie Ukrajinská s.r.o.
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Chvíli přemýšlel, jestli nebude profesionálním sportovcem, a svou medicínskou kariéru začal jako zdravotní bratr na urologii ve Fakultní nemocnici v Motole. Díky sportu se nevzdává a díky startu bez titulu MUDr. zná svůj obor naprosto dokonale.

26.09.2022

Skupina B. Braun v České republice a na Slovensku navázala strategickou spolupráci se společností Jafron Biomedical, jedním ze světových lídrů v oblasti mimotělního očišťování krve hemoperfuzí, a stala se také partnerem prestižního Jafron klubu. Ten vznikl jako on-line platforma ke sdílení zkušeností odborníků z celého světa.

09.12.2021
Oborové rubriky

Základním a velmi důležitým požadavkem uživatelů dialyzačního monitoru by měla být jeho bezpečnost pro dialyzované pacienty. Jedním ze základních nastavovaných parametrů dialyzačního ošetření je objem ultrafiltrace, jenž se stává relativně nebezpečným parametrem pro pacienty se sklonem k hypotenzi.

14.10.2021
Dialyzační technika