Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Přísně tajné? Inkontinence jako nežádoucí společník, o kterém ženy často mlčí!

14. Srpen 2019

Přísně tajné? Inkontinence jako nežádoucí společník, o kterém ženy často mlčí!

Stresovou inkontinenci charakterizuje nechtěný únik moči bez předchozího pocitu nucení, projevující se například při zakašlání, jakémkoliv výrazném pohybu, cvičení či smíchu. U všech těchto aktivit tlak v močovém měchýři převýší uzavírací tlak v oblasti svěrače, a vyvolá tak únik moči. U normálních anatomických a funkčních poměrů svaly pánevního dna podpírají močovou trubici a podílí se na jejím uzavření. Právě nadměrná pohyblivost hrdla močového měchýře a močové trubice či abnormální poloha těchto struktur způsobená oslabeným podpůrným aparátem se podílí na vzniku stresové inkontinence.

Inkontinence postihuje téměř 60 % žen
Stresová inkontinence není vzácným onemocněním. Epizodickou inkontinencí trpí až 38 % žen, potíže se zhoršují s věkem, denní únik má až 20 % šedesátiletých žen. U žen to může být důsledkem těhotenství, porodu nebo menopauzy v souvislosti se snižující se hladinou pohlavních hormonů, genetickou zátěží a také při zvýšené frekvenci zvláště určitých druhů sportovních aktivit.

 

Jak lze problém léčit?
Léčba stresové inkontinence je individuální a předchází jí pečlivá diagnostika. Vždy doporučujeme konzultaci s odborníkem na danou problematiku (urolog, urogynekolog), který po vyhodnocení charakteru a stupně obtíží diagnostikuje typ inkontinence a doporučí vhodnou terapii. Nižší stadia stresové inkontinence se často léčí konzervativními postupy, mezi něž patří právě nově vyvinutá pomůcka Diveen®. Jedná se o pomůcku, kterou si žena sama velmi intuitivně vkládá do vagíny pomocí aplikátoru (ten je na opakované použití) a která správně umístěná funguje právě jako mechanický nástroj na podporu správné funkce svěrače. Používá se vlastně stejně jako menstruační tampon a lze ji mít zavedenou až 12 hodin, po této době se již dále nedoporučuje používat. Není možná její ztráta v těle a odstranění by i po utržení šňůrky nemělo být problematické.

Pokud se objeví pocit nepohodlí, je možné, že se pomůcka posunula, a je potřeba ji zavést znovu, eventuálně byla zvolena nevhodná velikost. Při pálení nebo přetrvávání diskomfortu je vhodné navštívit lékaře k vyloučení případné infekce. Pomůcka je určena pro netěhotné ženy nad osmnáct let. Po porodu je vhodné pomůcku používat nejdříve po šestinedělí, ve kterém i nadále dochází k restituci urogynekologických cest a u velké části žen dochází ke spontánnímu návratu správné funkce.

 

Nejnovější trendy pro komfortnější život se stresovou inkontinencí
Diveen® je jedna z nejnovějších pomůcek doporučovaných ženám trpícím stresovou inkontinenci. Existuje ve dvou velikostech, a to M a S. Velikost M vyhovuje většině žen, ty s menší tělesnou konstitucí a eventuální diagnózou atrofické vagíny, mezi které patří spíše starší ženy, mohou sáhnout po velikosti S. Balení existuje v počtu pěti a patnácti kusů. Intravaginální pomůcka Diveen® zatím není hrazena z pojištění. Pomůcka Diveen® se likviduje jako běžný nerecyklovatelný komunální odpad, nesmí přijít do toalety.
 

 

Diveen® kamarád do nepohody

V průběhu roku 2019 probíhal mezi českými ženami průzkum týkající se spokojenosti s intravaginální pomůckou Diveen®. Ženy tuto pomůcku testovaly v době, než dorazila na český trh. Z průzkumu vyplývá, že Diveen® je pro většinu z nich velkým pomocníkem, jehož používání vede ke snížení inkontinenčních epizod při běhu, plavání, cestování, chůzi, cvičení, sportování (včetně skoků na trampolíně) i v běžném životě. Snížila se nebo se zcela vytratila potřeba používání intimek a vložek.


Reakce žen, které Diveen® testovaly

  • „Byla jsem překvapená, upřímně jsem od toho mnoho neočekávala, řekla jsem si, že to vyzkouším a uvidí se. Nakonec jsem byla příjemně překvapená. Je to praktická pomůcka pro ženy, které mají problémy s únikem moči. Cítila jsem se bezpečněji, sebevědoměji, a hlavně čistě.“ Monika (37)

  • „Problém s ukapáváním zmizel, nemusím se obávat fleku na kalhotách.“ Jarka (48)

  • „Mám šestiměsíční holčičku, se kterou chodívám plavat, a inkontinence u mne po porodu stále do nějaké míry trvá. Cítila jsem se v bazénu vždy trapně, ale musím říct, že Diveen® je do vody ideální volbou.“ Štěpánka (31)

  • „Je to jistota na cestách.“ Marie (51)


Diveen® je tu, aby jednoduchým a elegantním způsobem pomohl zlepšit kvalitu života.

Nyní k zakoupení na: pilulka.cz a lekarny-ipc.cz

MUDr. Šárka Filáková
urolog, Urologie Ukrajinská s.r.o.
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Neurourologie je specializovanou součástí urologie a zabývá se poruchami močení v důsledku přerušení nervových drah a center. Porušení nervového zásobení je přitom způsobeno různými příčinami, nejčastěji úrazem (mozku, míchy, pánevních nervových pletení a periferních nervů), nervovými chorobami či v důsledku metabolických onemocnění (cukrovka). Projevy těchto poruch souhrnně označujeme jako neurogenní dysfunkce močových cest.

08.06.2021
Ambulantní péče

Príbeh mladej ambasádorky projektu B. Braun pre život Moniky Velackovej je farebný a inšpiratívny od samého počiatku, napriek tomu, že je odmalička pripútaná na invalidný vozík. Je osobnosťou s takou dávkou chuti do života a pozitívnej energie, že hravo schová do vrecka ľudí bez hendikepu. Monika sa narodila s rázštepom chrbtice a porušenou miechou, nikdy nechodila, vyrástla na vozíku. Aj napriek svojmu hendikepu bola od detstva činorodá a akčná. Jej rodičia spomínajú na to, ako na ňu museli neustále dávať pozor, pretože aj keď nemohla chodiť, neustále sa niekam presúvala.

30.08.2020

Problém nechtěného úniku moči postihuje řadu žen napříč různými věkovými kategoriemi. Nejedná se jen o nepříjemný zdravotní problém, ale také o společenský handicap, který ženám způsobuje špatné pocity při volnočasových aktivitách a ve společnosti. Při mechanické neboli stresové inkontinenci jde v podstatě o nadměrný nitrobřišní tlak, který způsobí, že při některých aktivitách, jako je například sport nebo i zakašlání, dojde k samovolnému úniku moči. Existuje také řada faktorů, které vznik inkontinence ovlivňují, jako je například věk, nadváha nebo opakované nemoci v oblasti pánve. A i narození miminka může být příčinou inkontinence. Častou příčinou je rovněž zvedání a nošení těžkých břemen. Domnívat se, že nechtěný únik moči se týká jen seniorské věkové kategorie žen, je další z řady omylů. Nejčastější návštěvnice kurzů na posílení pánevního dna jsou ženy v rozmezí mezi 32. a 55. rokem, což potvrzuje také Míša Pospíšilová, lektorka, která vede kurzy a workshopy ve Škole pánevního dna.
 

30.08.2020