Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

14. Srpen 2019

Přísně tajné? Inkontinence jako nežádoucí společník, o kterém ženy často mlčí!

Stresovou inkontinenci charakterizuje nechtěný únik moči bez předchozího pocitu nucení, projevující se například při zakašlání, jakémkoliv výrazném pohybu, cvičení či smíchu. U všech těchto aktivit tlak v močovém měchýři převýší uzavírací tlak v oblasti svěrače, a vyvolá tak únik moči. U normálních anatomických a funkčních poměrů svaly pánevního dna podpírají močovou trubici a podílí se na jejím uzavření. Právě nadměrná pohyblivost hrdla močového měchýře a močové trubice či abnormální poloha těchto struktur způsobená oslabeným podpůrným aparátem se podílí na vzniku stresové inkontinence.

Inkontinence postihuje téměř 60 % žen
Stresová inkontinence není vzácným onemocněním. Epizodickou inkontinencí trpí až 38 % žen, potíže se zhoršují s věkem, denní únik má až 20 % šedesátiletých žen. U žen to může být důsledkem těhotenství, porodu nebo menopauzy v souvislosti se snižující se hladinou pohlavních hormonů, genetickou zátěží a také při zvýšené frekvenci zvláště určitých druhů sportovních aktivit.

 

Jak lze problém léčit?
Léčba stresové inkontinence je individuální a předchází jí pečlivá diagnostika. Vždy doporučujeme konzultaci s odborníkem na danou problematiku (urolog, urogynekolog), který po vyhodnocení charakteru a stupně obtíží diagnostikuje typ inkontinence a doporučí vhodnou terapii. Nižší stadia stresové inkontinence se často léčí konzervativními postupy, mezi něž patří právě nově vyvinutá pomůcka Diveen®. Jedná se o pomůcku, kterou si žena sama velmi intuitivně vkládá do vagíny pomocí aplikátoru (ten je na opakované použití) a která správně umístěná funguje právě jako mechanický nástroj na podporu správné funkce svěrače. Používá se vlastně stejně jako menstruační tampon a lze ji mít zavedenou až 12 hodin, po této době se již dále nedoporučuje používat. Není možná její ztráta v těle a odstranění by i po utržení šňůrky nemělo být problematické.

Pokud se objeví pocit nepohodlí, je možné, že se pomůcka posunula, a je potřeba ji zavést znovu, eventuálně byla zvolena nevhodná velikost. Při pálení nebo přetrvávání diskomfortu je vhodné navštívit lékaře k vyloučení případné infekce. Pomůcka je určena pro netěhotné ženy nad osmnáct let. Po porodu je vhodné pomůcku používat nejdříve po šestinedělí, ve kterém i nadále dochází k restituci urogynekologických cest a u velké části žen dochází ke spontánnímu návratu správné funkce.

 

Nejnovější trendy pro komfortnější život se stresovou inkontinencí
Diveen® je jedna z nejnovějších pomůcek doporučovaných ženám trpícím stresovou inkontinenci. Existuje ve dvou velikostech, a to M a S. Velikost M vyhovuje většině žen, ty s menší tělesnou konstitucí a eventuální diagnózou atrofické vagíny, mezi které patří spíše starší ženy, mohou sáhnout po velikosti S. Balení existuje v počtu pěti a patnácti kusů. Intravaginální pomůcka Diveen® zatím není hrazena z pojištění. Pomůcka Diveen® se likviduje jako běžný nerecyklovatelný komunální odpad, nesmí přijít do toalety.
 

 

Diveen® kamarád do nepohody

V průběhu roku 2019 probíhal mezi českými ženami průzkum týkající se spokojenosti s intravaginální pomůckou Diveen®. Ženy tuto pomůcku testovaly v době, než dorazila na český trh. Z průzkumu vyplývá, že Diveen® je pro většinu z nich velkým pomocníkem, jehož používání vede ke snížení inkontinenčních epizod při běhu, plavání, cestování, chůzi, cvičení, sportování (včetně skoků na trampolíně) i v běžném životě. Snížila se nebo se zcela vytratila potřeba používání intimek a vložek.


Reakce žen, které Diveen® testovaly

  • „Byla jsem překvapená, upřímně jsem od toho mnoho neočekávala, řekla jsem si, že to vyzkouším a uvidí se. Nakonec jsem byla příjemně překvapená. Je to praktická pomůcka pro ženy, které mají problémy s únikem moči. Cítila jsem se bezpečněji, sebevědoměji, a hlavně čistě.“ Monika (37)

  • „Problém s ukapáváním zmizel, nemusím se obávat fleku na kalhotách.“ Jarka (48)

  • „Mám šestiměsíční holčičku, se kterou chodívám plavat, a inkontinence u mne po porodu stále do nějaké míry trvá. Cítila jsem se v bazénu vždy trapně, ale musím říct, že Diveen® je do vody ideální volbou.“ Štěpánka (31)

  • „Je to jistota na cestách.“ Marie (51)


Diveen® je tu, aby jednoduchým a elegantním způsobem pomohl zlepšit kvalitu života.

Nyní k zakoupení na: pilulka.cz a lekarny-ipc.cz

MUDr. Šárka Filáková
urolog, Urologie Ukrajinská s.r.o.

Čtěte také

Certifikovaných kurzů zaměřených na močovou derivaci je v České republice hned několik. Ten, který otevřela v letošním roce Aesculap Akademie, je přeci jen v mnohém výjimečný. Absolvovat ho můžete v Olomouci a v Praze. Vysoká odborná úroveň je na prvním místě. Lektorský sbor tvoří špičkoví odborníci z oboru urologie. Teorie je obsáhlá, ale koho by bavilo jen tři dny sedět a poslouchat přednášky?  Aesculap Akademie si zakládá na pestrosti praktické části svých kurzů. Ze zpětné vazby vyplývá, že praxe naše kurzisty baví nejvíc a hodnotí ji jako nejpřínosnější.

16.04.2019
Aesculap Akademie

Rozhovor s profesorom Ladislavom Valanským, popredným slovenským urológom.

30.11.2017
Chirurgické obory

S prof. Markem Babkujem o robotických operacích, 3D zobrazení a o tom, že se v léčbě nádorů močových měchýřů možná blýská na lepší časy.

10.11.2016
Chirurgie