Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče: Rozhovory

Nemocný člověk by měl využívat zdravotnické pomůcky, které mu usnadní život

redakce Braunovin

16. červenec 2021

Katetrizace

Životní příběh Davida Drahonínského vás jistě zasáhne. Z mladého a zdravého hocha se během okamžiku stal doživotní invalida. David již od dětství trpěl náměsíčností, což se mu stalo v šestnácti letech osudným. Jednou v noci se v náměsíčném stavu zřítil ze třetího patra domu, zlomil si poslední krční obratel a nenávratně poškodil míchu. Po úrazu zcela ochrnul na dolní končetiny a částečně i na ruce. Následovalo dlouhých šest měsíců, které strávil připoután na lůžko, a poté se přesunul na tříměsíční rehabilitaci do Kladrub. Odtud se vrátil na invalidním vozíku a učil se žít zcela nový život. David má silnou vůli, a tak se brzy psychicky vzchopil a dostavil zpět do školy.

David Drahonínský

paralympijský lukostřelec

Mgr. David Drahonínský

Pět let navštěvoval Obchodní akademii v Janských Lázních, kde si dokončil středoškolské vzdělání. V Janských Lázních se shodou okolností také dostal k lukostřelbě, které zcela propadl, a od té doby se jí věnuje na vrcholové úrovni. Po úspěšném zakončení studia na obchodní akademii nastoupil v roce 2005 na Metropolitní univerzitu Praha. Po celou dobu studia tvrdě trénoval, účastnil se lukostřeleckých soutěží v České republice i v zahraničí a připravoval se na vrchol sportovní kariéry - paraolympijské hry v Pekingu.

David se svým otcem na Mistrovství Evropy v lukostřelbě 2010 ve Francii, kde získal titul vicemistra Evropy Cílevědomá práce a stovky hodin tréninku se Davidovi vyplatily. Z Pekingu si odvezl zlatou medaili a ve svých šestadvaceti letech dosáhl jednoho z absolutních vrcholů sportovní kariéry. Ve stejném roce navíc získal bakalářský titul a rozhodl se pokračovat dále ve studiu, které ukončí v letošním roce. Nyní se David připravuje na mistrovství světa, jež proběhne letos v Itálii, a doufá, že se nominuje na paralympijské hry, které se konají na podzim příštího roku v Londýně. David již nějaký čas používá produkty společnosti B. Braun, a tak jsme se ho zeptali, jaké má s nimi zkušenosti.

Davide, jak dlouho používáte Actreen® Glys Set od společnosti B. Braun?

Když jsem se začal cévkovat, objevil jsem v časopise „Vozíčkář“ letáček, kde společnost B. Braun nabízela zaslání vzorků. Vyplnil jsem ho a odeslal. Následně mi B. Braun doručil vzorky a byl jsem spokojen. Proto tento produkt používám již půl roku.

 

V čem shledáváte hlavní výhody pomůcky Actreen® ve srovnání s těmi, které jste používal dříve?

Cévkuji se již skoro dva roky, ale Actreen® Glys Set mi tuto náročnou proceduru značně usnadnil. Set obsahuje cévku se sběrným sáčkem, a tak moč odtéká přímo do sáčku a já už nemusím manipulovat s další nádobou, do které bych moč chytal. Pro člověka, který má částečně postižené ruce, je to velká výhoda, jelikož nemusíte jednou rukou zavádět cévku do penisu a v druhé držet nádobu, do které by odtékala katetrizovaná moč. To je opravdu velice náročný postup. Mnohokrát se mi při tomto způsobu cévkování stalo, že mi třeba nádoba upadla a obsah se vylil na zem nebo do postele. Při použití produktu B. Braun člověk následně jednoduše utrhne jeden z horních rohů sáčku a celý obsah vyprázdní do záchodu anebo celý pytlík vhodí do koše. Je to prostě jednoduché a chytré zároveň. Máme-li nějaké postižení, je to jedna věc, ale proč bychom se neměli obklopit věcmi, které nám život zpříjemní…

Oceňujete z uživatelského hlediska tvarovou paměť katétrů Actreen® Glys Set?

Tvarová paměť je na jednu stranu výhodou - katetr se dá ohnout, když si ho třeba dáte do batohu. Každopádně cévka by mohla být určitě pevnější, to by její zavádění ještě usnadnilo. Já osobně bych to uvítal. Pak by moje spokojenost byla větší.

Kolik katétrů Actreen® Glys Set měsíčně spotřebujete?

Denně spotřebuji šest kusů, takže za měsíc sto osmdesát. Každopádně musím říci, že pět až šest kusů spotřebuji, když si hlídám pitný režim. Kdybych chtěl jít jednou týdně na dvě piva s přáteli, množství cévek by se navýšilo. Nebo když člověk marodí a musí pít větší množství tekutin, spotřeba cévek se může i zdvojnásobit. Musím podotknout, že limit, který má pojišťovna schválený, je naprosto nevyhovující.

Proč byste doporučil tento produkt i ostatním pacientům?

Člověk rád doporučí výrobek, který sám používá a je s ním spokojen. Jak už jsem řekl. Postižení člověka v jistých činnostech omezuje, takže by se měl obklopit pomůckami, které mu život, který už je i tak dost složitý, usnadní, a tím pádem i zpříjemní.

Používáte ještě nějaké jiné produkty od společnosti B. Braun?

Ano, používám ještě Softa-Man®, Actreen® Glys Luer Lock Tiemann Male a roztoky k proplachu močového měchýře.

Jak moc se vás dotkla změna úhradové vyhlášky z roku 2010, která zavedla spoluúčast pacientů při nákupu intermitentních katetrů?

Je smutné, když člověk nemá jinou možnost než platit za to, aby mohl žít. Některým lidem v žádném případě nestačí pět katétrů, které jsou pojišťovnou schváleny na den. Pro ně je představa pěti katétrů na den jako hororový sen. Pojišťovny si neuvědomují, že je pak člověk nucen katétr používat několikrát, i když je to jednorázová pomůcka. Tím pádem se vystavuje většímu riziku uroinfekce a následnému poškození nebo onemocnění v oblasti močového měchýře, ledvin atd., které má za následek hospitalizaci v nemocnici a užívání antibiotik. Kdyby si pojišťovna spočítala, na kolik pak taková „dovolená“ v nemocnici přijde, ráda by zaplatila o pár kusů cévek navíc.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník