Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Na stresovou inkontinenci - s pomůckou Diveen® a posilováním pánevního dna

30. Srpen 2020

Na stresovou inkontinenci - s pomůckou Diveen® a posilováním pánevního dna

Problém nechtěného úniku moči postihuje řadu žen napříč různými věkovými kategoriemi. Nejedná se jen o nepříjemný zdravotní problém, ale také o společenský handicap, který ženám způsobuje špatné pocity při volnočasových aktivitách a ve společnosti. Při mechanické neboli stresové inkontinenci jde v podstatě o nadměrný nitrobřišní tlak, který způsobí, že při některých aktivitách, jako je například sport nebo i zakašlání, dojde k samovolnému úniku moči. Existuje také řada faktorů, které vznik inkontinence ovlivňují, jako je například věk, nadváha nebo opakované nemoci v oblasti pánve. A i narození miminka může být příčinou inkontinence. Častou příčinou je rovněž zvedání a nošení těžkých břemen. Domnívat se, že nechtěný únik moči se týká jen seniorské věkové kategorie žen, je další z řady omylů. Nejčastější návštěvnice kurzů na posílení pánevního dna jsou ženy v rozmezí mezi 32. a 55. rokem, což potvrzuje také Míša Pospíšilová, lektorka, která vede kurzy a workshopy ve Škole pánevního dna.
 

Diveen®, rychlé „řešení“ problémů s inkontinencí

V případě, kdy už žena inkontinencí trpí, lze nabídnout řešení pomocí pomůcky Diveen®. Jedná se o intravaginální pomůcku, která napomáhá mechanické inkontinenci zabránit. Pomůcka Diveen® je konstruována tak, aby podpořila přední stěnu pochvy v oblasti pod hrdlem močového měchýře.
Během zvýšeného úsilí, např. kašlání, dochází k náhlému nárůstu nitrobrišního tlaku, který se přenáší přes měchýř na pružný kroužek pomůcky Diveen®. Ten způsobí, že se pevná část pomůcky posune směrem nahoru a okamžitě podepře močovou trubici. Významně se tak sníží únik moči.
Samotné cvičení pánevního dna je pak nejdůležitější, ale výsledky se nedostaví okamžitě. Vytrénovat hluboké pánevní svaly chvíli trvá a na tuto dobu je pomůcka Diveen® ideálním řešením. „Diveen® jsem vyzkoušela zatím jen sama na sobě a nápad je to skvělý. Vzhledem k tomu, že již inkontinencí netrpím, ale nemohu objektivně potvrdit jeho účinek. V dohledné době mě čeká testování Diveen® s některými vybranými ženami z mých kurzů. Z informací od kolegů ale vím, že na pomůcku Diveen® ženy reagují velmi dobře a že se jedná o průlomovou věc v oblasti řešení stresové – mechanické inkontinence,“ říká lektorka Míša.

 

 

Pomůcka pro stresový typ inkontinence

Pomůcka Diveen® je v podstatě jakýsi mezník v období, kdy už inkontinence u ženy nastala, a dobou, kdy má žena svaly pánevního dna natolik posílené, že pomůcka Diveen® již není potřebná. „Diveen® berme jako přechodnou pomůcku do chvíle, než se ženy samy naučí své pánevní dno aktivovat,“ vysvětluje Míša a dodává, že pomůcka Diveen® je určena zejména pro stresový typ inkontinence.

 

Typy inkontinence

Jak již bylo řečeno, stresová inkontinence je inkontinencí mechanickou a se stresem jako emočním stavem ženy nemá nic společného. U tohoto typu inkontinence jde v praxi o oslabení svalu pánevního dna, který se neaktivuje, nekontraktuje a dochází tak k jeho mechanickému povolení. Orgány uvnitř pánve se tím dostanou do nesprávné polohy, klesnou, močová trubice změní vůči močovému měchýři úhel a dochází k úniku. Dalším typem urgentní inkontinence je inkontinence senzorická, kdy je problém v močovém měchýři například v podobě zánětu, zhoubného nádoru, anebo motorická, kdy je problém v drahách nervového systému. Rovněž obstrukce močové trubice může způsobit urgence.

Nejčastějším typem inkontinence je smíšená, která je kombinací stresové a urgentní inkontinence. „Často radím pacientkám, aby močový měchýř poslouchaly. To znamená, aby chodily močit tehdy, kdy mají nutkání, a ne takzvaně do zásoby. Aby močily volně, při močení nespěchaly a hlavně močení nepřerušovaly. Což často uvádějí některé mýty jako možnost posílení pánevního dna,“ vysvětluje lektorka Míša. Stejně tak se ženy často domnívají, že nebudou-li pít, inkontinence jim nehrozí. Míša Pospíšilová k tomu říká: „Na každém kurzu ženám vysvětluji, aby naslouchaly tomu, co jim jejich pánevní dno říká. Svaly pánevního dna jsou naším nejcitlivějším barometrem, který s námi vše prožívá, ale my ho často vůbec nevnímáme, jsme odpojené, což rozhodně není dobře.“ Přitom cesta k tomu, jak předcházet problémům s inkontinencí, je poměrně snadná. Stačí se věnovat hlubokým svalům pánevního dna, cvičit je a neustále aktivovat jejich funkčnost. A neomezovat pití. Příjem tekutin je důležitý pro správnou  činnost mnoha orgánů.

Každá žena může věnovat posilování trochu času a předejít tak budoucím potížím s inkontinencí. Jak říká lektorka Míša: „Ve chvíli, kdy se ženy naučí vědomě ovládat a cvičit pánevní dno a poznají i tuto důležitou část svého těla i anatomicky, preventivní proces předcházení inkontinenci je nastartován. Nedoporučuji však cvičit podle nějakých babských rad a internetových brožur. Náš kurz je postaven na titěrné práci. Ženy k nám často přicházejí ve sportovním oděvu, připravené na pořádný trénink, ale o tom to není. Opakování a procvičování pod dohledem zkušených lektorek je jedinou zárukou, že cvičení pak budete provádět správně a povedou skutečně k posílení svalů pánevního dna.“ Ovšem jak sama potvrzuje, prevence inkontinence je zatím jen zbožným přáním a otázkou budoucnosti, protože ženy problém s únikem moči většinově řeší až tehdy, kdy skutečně nastane. 
 

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Chvíli přemýšlel, jestli nebude profesionálním sportovcem, a svou medicínskou kariéru začal jako zdravotní bratr na urologii ve Fakultní nemocnici v Motole. Díky sportu se nevzdává a díky startu bez titulu MUDr. zná svůj obor naprosto dokonale.

27.09.2022

Skupina B. Braun v České republice a na Slovensku navázala strategickou spolupráci se společností Jafron Biomedical.

09.12.2021
Oborové rubriky

Základním a velmi důležitým požadavkem uživatelů dialyzačního monitoru by měla být jeho bezpečnost pro dialyzované pacienty. Jedním ze základních nastavovaných parametrů dialyzačního ošetření je objem ultrafiltrace, jenž se stává relativně nebezpečným parametrem pro pacienty se sklonem k hypotenzi.

14.10.2021
Dialyzační technika