Ing. Lucie Kocourková
Počet endoprotéz velkých kloubů se v populaci zvyšuje. Aby pacienti mohli dostávat tu nejlepší péči, je zapotřebí sehraného týmu.
Do neurochirurgie stále rychleji pronikají digitální technologie. Mozek je možné už dva roky operovat digitálním mikroskopem AEOS s 3D rozlišením.
„Problémem života v ‚éře photoshopu‘ není možnost upravovat fotografie a vytvářet falešné obrazy, ale hrozba, že přestaneme věřit těm reálným,“ říká Václav Moravec v diskusi s transplantologem Jiřím Moláčkem.
Ordinace praktických lékařů v uplynulých dvou letech čelily největším výzvám za posledních mnoho let.
Přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava docent Radim Lipina si operace užívá. Jako první v Česku operoval s revolučním 3D mikroskopem AEOS.
Profesor vnitřního lékařství, intenzivista, ale také velmi úspěšný triatlonista Martin Matějovič je důkazem toho, že i s minimem času se dá sportovat na profesionální úrovni.
Po prekonaní COVID-u je až 3x väčšie riziko, že ľuďom trvalo zlyhajú obličky a skončia na dialýze.
Po prodělání COVIDu je až 3x větší riziko, že lidem trvale selžou ledviny a skončí na dialýze. Vyplývá to ze studie prezentované v Journal of the American Society of Nephrology.
Přes komplikace spojené s pandemií covid-19 dostalo v roce 2021 devět pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích novou ledvinu. Je to historicky nejvyšší počet transplantací.
Téměř šest tisíc lidí v Česku musí třikrát týdně docházet na mimotělní ošetření krve do dialyzačního střediska. V posledních letech se pro tyto pacienty naskytla i jiná možnost – domácí hemodialýza. Ta umožňuje podstupovat proceduru v pohodlí domova. „Pacienti se stávají pány svého času,“ říká v podcastu Medicína primář dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích František Švára.