Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Světový den ledvin letos přinesl i naději pro čekatele na transplantaci

18. Březen 2014

Světový den ledvin letos přinesl i naději pro čekatele na transplantaci

Preventivní vyšetření v České republice podstoupilo 2 797 lidí, čtvrtina z nich neměla ledviny v pořádku. Přišel dokonce i jeden dobrovolný dárce.

 

Světový den ledvin opět trhal rekordy v návštěvnosti. Správnou funkci ledvin si druhý březnový čtvrtek přišlo na dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum po celé České republice zkontrolovat 2 797 lidí. Ukázalo se, že téměř jedna čtvrtina vyšetřených však neměla ledviny zcela v pořádku a 713 lidí proto bylo odesláno na podrobné nefrologické vyšetření.

Světový den ledvin však s sebou nenese pouze prevenci, ale jak se ukázalo i během letošního ročníku, také naději pro mnoho pacientů zapsaných na transplantační listině. V dialyzačním středisku v Třinci totiž zaznamenali také jedno vyšetření k dárcovství ledviny. „Je úžasné, jak velký přesah Světový den ledvin má. V České republice stále bojujeme s nízkým počtem orgánů od živých dárců. Přitom funkčnost ledviny od živého dárce je až dvojnásobně delší než od dárce zemřelého a má zásadní vliv na délku a kvalitu života transplantovaného pacienta. Je třeba neustále zvyšovat informovanost veřejnosti a právě Světový den ledvin je jednou z takových příležitostí,“ říká vedoucí lékař Dialyzačního střediska Český Těšín, MUDr. Roman Kantor.

Největší zájem o vyšetření ledvin byl již tradičně v Praze. Na místních střediscích podstoupilo preventivní vyšetření celkem 766 lidí. Zájem v Praze je trvalý, proto jsme i letos využili služeb naší mobilní ambulance. Na Chodově, kde ambulance celý den parkovala, podstoupilo vyšetření 190 zájemců. Během celého dne navíc u vyšetření asistovala naše 2. vicemiss ze soutěže Miss sestra Petra Urychová z dialyzačního střediska Černý Most, která k prevenci přesvědčila i mnohé zaryté odpůrce,“ hodnotí s úsměvem pražskou akci MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK.

MUDr. Vladimír Vojanec z Dialyzačního střediska B. Braun Avitum na Bulovce k tomu dodává: „Opět se ukazuje, že Světový den ledvin má smysl a osvětu prevence je třeba stále šířit.  Z letošních 2 797 lidí bylo pro další vyšetření zachyceno 713. To je téměř jedna čtvrtina a je to zároveň mnohem více záchytů, než v loňském roce, kdy byla k dalšímu vyšetření odeslána jedna pětina všech vyšetřených.  

S velkým zájmem o vyšetření se lékaři a sestry setkávali po celé České republice. „Naše středisko se Světového dne ledvin účastnilo poprvé a myslím, že jsme se počtem vyšetření rozhodně nenechali zahanbit. Cestu si k nám našlo 97 zájemců o vyšetření, což mě osobně velmi těší. 38 z nich jsme však museli odeslat na podrobnější nefrologické vyšetření. Zdraví ledvin skutečně není radno podceňovat. Díky prevenci totiž dokážeme bezpečně poznat, zda jsou ledviny v pořádku, nebo je třeba jim v napravení funkce pomoci,“ dodává MUDr. Roman Kantor.

Kompletní výsledky návštěvnosti letošního ročníku Světového dne ledvin na dialyzačních a nefrologických ambulancích B. Braun Avitum v ČR:

Česká republika Počet vyšetřených pacientů Záchyt pro další vyšetření
Teplice 365 84
Ústí nad Orlicí 128 41
Plzeň 249 73
Třinec 55 10
Český Těšín 97 38
Ostrava  136 11
Slavkov u Brna a Vyškov 396 75
Praha - Nusle 200 85
Praha - Bulovka 168 25
Bruntál 116 30
Uherský Brod 273 99
Praha - Homolka 122 68
Praha - Černý Most 86 13
Bílovec 82 22
Ivančice 134 20
Praha - Chodov (mobilní ambulance) 190 19
Litoměřice 35 5
Celkem 2797 713
Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Kvalitu života na dialýze zkoumala na třech dialyzačních střediscích pomocí dotazníku MUDr. Hana Novotná, primářka Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Nusle. U pacientů sledovala věk a celkovou dobu strávenou na dialýze. Dotazovala se jich, co je na dialýze a při dodržování speciálního režimu nejvíce obtěžuje. A také zda se chtějí podílet na rozhodování o tom, jak bude jejich život s dialýzou nadále probíhat, jestli by si přáli při výrazném zhoršení zdravotního stavu dialýzu ukončit a chtějí-li na toto téma s lékařem komunikovat. Pacienti docházejí na dialyzační středisko třikrát týdně na 4–5 hodin. Jedna z otázek tedy byla, zda by pacient preferoval omezení počtu dialýz za cenu eventuálního zkrácení života, například o půl roku.  

 

12.11.2018
Dialyzační technika

Dialyzační středisko Bulovka vzniklo v roce 1993 jako první nestátní hemodialyzační zařízení v Praze na Jižním Městě a od roku 1997 odborně rozšířilo na 12 let Nemocnici Na Bulovce.

09.11.2018
Dialyzační technika

Výsledky multicentrických studií poukázaly na fakt, že kvalita vody pro dialýzu představuje zásadní riziko vzhledem k prokázanému vztahu mezi kontaminací vody a morbiditou. Společnost Lauer, která je součástí skupiny B. Braun, vyvinula nový systém úpravy vody označovaný jako Aquabase.

10.10.2016
Dialyzační technika