Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Světový den hygieny rukou: Správná hygiena dokáže zachránit miliony životů.

5. Květen 2015

Světový den hygieny rukou: Správná hygiena dokáže zachránit miliony životů.

Skupina B. Braun ve spolupráci s vybranými českými nemocnicemi připravila instruktáže správného mytí rukou. Její zaměstnanci také pomocí UV lampy zájemcům ukáží, jak si umí nebo neumí ruce správně umýt nebo vydezinfikovat.

„Smyslem akce je ukázat, jak důležitá je správná desinfekce,“ říká tisková mluvčí Skupiny B. Braun Lucie Kocourková. „Věříme, že názorná ukázka toho, kolik bakterií může zůstat na rukou, pokud se postup neprovede správně, návštěvníky akce o nutnosti dezinfekce přesvědčí.“

Skupina B. Braun tak pokračuje v dlouhodobé informační kampani „Chraňte život čistýma rukama“, která odstartovala v roce 2013.

 

Správná hygiena dokáže zachránit miliony životů

Světový den hygieny rukou je součástí iniciativy WHO SAVE LIVES: Clean Your Hands. Tu zaštiťuje už deset let Světová zdravotnická organizace (WHO). Iniciátoři kampaně mají za cíl podporovat zdravotníky v praktikování správné hygieny rukou ve zdravotnických zařízeních, a tím i snížit riziko přenosu infekce mezi zdravotníky i pacienty. Podle Světové zdravotnické organizace osvěta týkající se hygieny rukou ve zdravotní péči zachránila v minulých letech už miliony životů.

 

Instruktáže a UV lampy

Instruktáže správného mytí a dezinfekce rukou budou připraveny ve vybraných nemocnicích po celé České republice. Zájemci si budou moci vyzkoušet správnou techniku mytí a zároveň použít tzv. blackbox, který odhaluje neumytá místa na rukou.

„Jedná se o zařízení, ve kterém je zabudována UV lampa. Stačí pod ni jen umístit ,vydezinfikované‘ ruce a pod ultrafialovým světlem se správně ošetřená místa na rukou rozzáří, zatímco oblasti, kde mohou být i životu nebezpečné bakterie, zůstanou tmavé,“ dodává Kocourková.

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Přínosy moderní zdravotní péče jsou jednoznačné a asi málokdo by o nich polemizoval. Z hlediska vlivu na životní prostředí ale oblast zdravotnictví představuje nemalou zátěž. Jednorázové ochranné pomůcky, chemikálie, logistika a distribuce – to vše má na životní prostředí značný vliv. 
I drobné změny chování přitom v důsledku mohou ekologickou stopu výrazně snížit. O vztahu životního prostředí a zdravotnictví jsme si povídali s jednatelem společnosti B. Braun CZ/SK doktorem Jiřím Lukešem.  

14.10.2021
Lidé a společnost

Zdravotní sestry podávající pacientům cytotoxická léčiva (CL) v práci čelí každodenním rizikům vyplívajícím z nebezpečných vlastností těchto látek. V porovnání s minulostí už ale hrozby potřísnění či kontaminace pracoviště nejsou zdaleka tak vysoké, jako tomu bylo dříve. O pozitivních změnách při práci s cytostatiky jsme si povídali se staniční sestrou ambulancí klinické onkologie v Krajské nemocnici Liberec Irenou Šebkovou Šťovíčkovou, která si pamatuje ještě časy, kdy si sestřičky cytostatika ředily samy.

17.06.2021
Lidé a společnost

Sport ho provází už od malička. Nejen on, ale i celá jeho rodina se řadí mezi aktivní sportovce. I když se vyčerpá na sjezdovce nebo během, je to pro něj hlavně relax. Profesor Matějovič se věnuje vnitřnímu lékařství a intenzivní péči a rukama mu projdou často pacienti v přímém ohrožení života.

01.04.2021
Lidé a společnost