Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Proč nepoužívat lipidy první generace u pacientů v intenzivní péči (ČSARIM 2016)

6. Říjen 2016

Proč nepoužívat lipidy první generace u pacientů v intenzivní péči (ČSARIM 2016)

Pokud je pacient v kritickém či vážném stavu, vždy potřebuje klinickou výživu, protože bez paliva žádný motor nefunguje, a samozřejmostí je i vícesložková výživa tak, aby se složky vzájemně doplňovaly. Tukové emulze jsou v této výživě nezastupitelné a mají hned několik významů.

650 lékařů a 320 sester navštívilo kongres České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM), který se koná v hotelu Clarion v Praze. Více než 200 z nich si přišlo vyslechnout přednášku prof. MUDr. Zdeňka Zadáka, CSc. o významu přítomnosti tuků v parenterální výživě, speciálně tuků vyšší generace s přítomností omega-3 mastných kyselin u pacientů v intenzivní péči, která proběhla v rámci satelitního sympozia společnosti B. Braun Medical na téma "Proč nepoužívat lipidy první generace u pacientů v intenzivní péči". Prof. Zadák zároveň upozornil na řadu rizik v podávání starých tukových emulzí první generace.

Pokud je pacient v kritickém či vážném stavu, vždy potřebuje klinickou výživu, protože bez paliva žádný motor nefunguje, a samozřejmostí je i vícesložková výživa tak, aby se složky vzájemně doplňovaly. Tukové emulze jsou v této výživě nezastupitelné a mají hned několik významů - dodávku energie, imunitní funkce i stavební složky buněk našeho těla.

 

MVDr. Tomáš Hanák
divize Hospital care
MUDr. František Vojík
manažer divize Hospital care
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Ve dnech 27. až 30. ledna 2015 se v Ostravě konal již 17. postgraduální kurz Sepse a MODS s názvem Colours of Sepsis 2015. V nově zrekonstruovaném hotelu Clarion Congress se ho zúčastnilo přes tisíc lékařů a sester.

04.02.2015
Klinická výživa

Léčba pacienta s onemocněním dolního trávicího traktu není jednoduchá a vyžaduje jeho informovanost, edukaci a spolupráci. Na chirurgické klinice FN Brno, ve spolupráci se společností B. Braun, začal před třemi lety projekt, který počítal s větším zapojením pacientů a současně si kladl za cíl zkrátit hospitalizaci, snížit počet komplikací a celkově léčbu optimalizovat. Tzv. optimalizace cesty pacienta k tomu využívá principů ERAS (Enhanced Recovery After Surgery), ale i dalších nástrojů a postupů. Brzy byla zjištěna potřeba vzniku nové pozice, do budoucna možná i profese – sestra provázející pacienta celou jeho léčbou, jeho rádce, jeho kontakt s nemocnicí a současně i důvěrník, tzv. ERAS sestra.

29.06.2020
Intenzivní péče

Vedení Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) ve spolupráci s vrchní sestrou Interní hematologické a onkologické kliniky Mgr. Petrou Kouřilovou a Mgr. Veronikou Trečkovou, PhD., z Oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny rozhodlo o používání uzavřeného infuzního systému ve všech stacionářích a na lůžkovém oddělení onkologie, a to od června 2018. Zeptali jsme se, jak práci s uzavřeným infuzním systémem Cyto-Set® zdravotníci z Fakultní nemocnice Brno hodnotí?

24.02.2020
Intenzivní péče