Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Intenzivní péče: Události

Proč nepoužívat lipidy první generace u pacientů v intenzivní péči (ČSARIM 2016)

MVDr. Tomáš Hanák, MUDr. František Vojík

6. Říjen 2016

Kongres Nutrice

Pokud je pacient v kritickém či vážném stavu, vždy potřebuje klinickou výživu, protože bez paliva žádný motor nefunguje, a samozřejmostí je i vícesložková výživa tak, aby se složky vzájemně doplňovaly. Tukové emulze jsou v této výživě nezastupitelné a mají hned několik významů.

650 lékařů a 320 sester navštívilo kongres České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM), který se koná v hotelu Clarion v Praze. Více než 200 z nich si přišlo vyslechnout přednášku prof. MUDr. Zdeňka Zadáka, CSc. o významu přítomnosti tuků v parenterální výživě, speciálně tuků vyšší generace s přítomností omega-3 mastných kyselin u pacientů v intenzivní péči, která proběhla v rámci satelitního sympozia společnosti B. Braun Medical na téma "Proč nepoužívat lipidy první generace u pacientů v intenzivní péči". Prof. Zadák zároveň upozornil na řadu rizik v podávání starých tukových emulzí první generace.


Pokud je pacient v kritickém či vážném stavu, vždy potřebuje klinickou výživu, protože bez paliva žádný motor nefunguje, a samozřejmostí je i vícesložková výživa tak, aby se složky vzájemně doplňovaly. Tukové emulze jsou v této výživě nezastupitelné a mají hned několik významů - dodávku energie, imunitní funkce i stavební složky buněk našeho těla.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník