Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Intenzivní péče: Události

Efektivní nemocnice 2022: V hlavní roli Spaceplus

Ing. Lucie Kocourková

1. prosinec 2022

Automatické infuzní systémy

V průběhu konference Efektivní nemocnice zástupci Skupiny B. Braun CZ/SK představili managementu nemocnic nejnovější infuzní techniku Spaceplus, která zaujala jak technologickými možnostmi, tak vizualizací vesmírného Spacemana.

Spaceman jako důkaz

Až kosmicky vyspělou technologii představuje nejnovější infuzní technika Spaceplus z dílny B. Braun. Se všemi funkcemi a technologiemi se seznámili zástupci managementu nemocnic z celého Česka v rámci konference Efektivní nemocnice 2022. Mohli vidět, jak Spaceplus díky novým prvkům zvyšuje bezpečnost podávání léčiv, jak se celý infuzní systém dá propojit se systémem informačním uvnitř nemocnic, jak komunikuje prostřednictvím wi-fi.

K novince na českém trhu se již dříve vyjádřili odborníci z řad lékařů i informačních technologií. „Určitě to správný směr je. Každý z uživatelů, tím myslím sestru a lékaře, má na infuzní techniku jiné požadavky. Což ale platí obecně pro jakoukoli technologii. Lékař chce přesnost a stabilní funkčnost, možnost ukládat a analyzovat data a vzdálený přístup. Sestra potřebuje jednoduché a intuitivní ovládání, vizuální přehlednost s nezaměnitelností a minimalizací rizika chyby, včasné upozornění a jasný alarm, ideálně i vzdálený. Přesně tuhle kombinaci by Spaceplus měl nabízet,“ vysvětluje docent Jan Bláha, přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

„Určitě to správný směr je. Každý z uživatelů, tím myslím sestru a lékaře, má na infuzní techniku jiné požadavky. Lékař chce přesnost a stabilní funkčnost, možnost ukládat a analyzovat data a vzdálený přístup. Sestra potřebuje jednoduché a intuitivní ovládání, vizuální přehlednost s nezaměnitelností a minimalizací rizika chyby."

Jak důležité je novou technologii dobře vysoutěžit, koho do výběrového řízení zahrnout a co všechno po dodavatelích chtít vysvětlil šéf IT pražského Institutu pro klinickou a Experimentální medicínu. „Pokud nemocnice uvažují o pořízení nějakého komplexního zdravotnického zařízení, tak by určitě měly vědět, co od toho chtějí medicínsky, jak chtějí, aby se to ovládalo a měly by popsat, jak si představují integraci do stávajících systémů. Jakmile mají v tomto jasno, je nutné přizvat zdravotnické techniky a informatiky a představu s nimi projít. Už do zadávací dokumentace veřejné zakázky je dobré přesně napsat, jak bude nová technologie komunikovat s nemocničním systémem (NIS), jaká data si bude vyměňovat a jestli NIS bude data pouze přijímat nebo naopak. A také je nutné říct, jak moc kritické dané zařízení je, protože to přímo úměrně ovlivňuje požadavky na konektivitu a bezpečnosti. Platí staré dobré, že kdo je připraven, není překvapen,“ vyjmenovává Ing. Petr Raška, MHA, vedoucí odboru informatiky z pražského IKEMu.

Kosmický Spaceman vítal návštěvníky
Kosmický Spaceman vítal návštěvníky

„Kolegové z koncernu přistoupili i k vizuální komunikaci velmi kreativně, což jsme mohli ukázat právě v rámci Efektivní nemocnice nebo na kongresu ČSARIM. Kosmický Spaceman láká k návštěvě, dynamický spot v jedné minutě představí to nejdůležitější a možnost testování odolnosti proti vodě i nárazu zákazníky baví,“ uzavírá Ing. Tomáš Karas, produktový manažer automatických infuzních systémů B. Braun

Více o Spaceplus

Infuzní pumpy Spaceplus společně s lineárními dávkovači Spaceplus, nazývanými též perfusory, tvoří společně s inovovanými softwarovými aplikacemi OnlineSuiteplus unikátní ekosystém, který představuje naprostou špičku na poli infuzní techniky.

Spaceplus Perfusor®; Spaceplus Infusomat® jsou zdravotnické prostředky. Přístroje jsou určeny k použití u dospělých, dětí a novorozenců pro přerušované nebo kontinuální podávání parenterálních nebo enterálních tekutin, léčiv, krve a krevních produktů klinicky schválenými cestami podání. Těmito cestami podání jsou cesty intravenózní, intraarteriální, podkožní, epidurální a enterální. Dokovací systém Spaceplus umožňuje připevnění, napájení, datovou komunikaci a centrální alarm až pro 24 pump Spaceplus v prostředí léčby jednoho pacienta. Dokovací systém Spaceplus tvoří nejméně jedna stanice Spaceplus Station, jeden kryt Spaceplus Cover a volitelně datový modul. Stanice Spaceplus Station je určena k použití ve specifikovaném prostředí při stacionárním provozu a mobilitě v rámci nemocnice.
Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití, neboť tento obsahuje informace o rizicích spojených s používáním zdravotnických prostředků a další důležité informace. Podrobné informace o zdravotnickém prostředku naleznete rovněž ZDE

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník