Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

XVIII. ročník kongresu ČSARIM

18. Listopad 2011

XVIII. ročník kongresu ČSARIM

Letošní, již osmnáctý ročník národního kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM) se po čtyřech letech vrátil zpět do Prahy.

Ve dnech 6.-8. října 2011 se Clarion Congress Hotel v Praze stal hlavním centrem pro lékaře, zdravotní setry a obchodní zástupce zdravotnických firem, kteří mají co do činění s obory anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Stejně jako v minulých letech byl i letos kongres ČSARIM jedním z nejnavštěvovanějších lékařských kongresů u nás a jeho prezident prof. MUDr. Karel Cvachovec, CSc., MBA, na něm v průběhu tří dnů přivítal přes 900 návštěvníků.

Více než 150 přednášek v šesti přednáškových sálech

Program kongresu byl již tradičně velice nabitý. Na účastníky čekalo v šesti přednáškových sálech více než 150 přednášek a samostatných symposií. Jedno z nich připravila i společnost B. Braun, která byla platinovým partnerem kongresu, a opět tak ukázala, že aktivní účast na ČSARIM je pro ni prestižní záležitostí. Účastníci kongresu měli navíc možnost seznámit se na stánku společnosti B. Braun s nejmodernější generací infuzních pump a lineárních dávkovačů Space a zároveň si obohatit své vědomosti. Možná se ptáte o co? Málokdo totiž ví, že společnost B. Braun jako první na světě vynalezla lineární dávkovače neboli perfusory, které představila už v roce 1951, a letos tak slaví šedesátileté výročí od jejich vzniku. Nejeden návštěvník byl touto informací překvapen…

Symposium prevence rizik infuzní léčby

Jak již bylo zmíněno, B. Braun letos uspořádal své vlastní odborné symposium, jehož tématem byla prevence rizik infuzní léčby. První příspěvek asi padesátce posluchačů přednesla klinická farmaceutka z Fakultní nemocnice Bulovka Mgr. Jitka Bačová. Ve své přednášce se zaměřila na  výhody a nevýhody připravených léčiv z pozice zdravotní sestry . Za hlavní přínos připravených léčiv považuje Mgr. Bačová především jejich bezpečnost pro pacienty i zdravotníky a rychlou a jednoduchou manipulaci.

Předsedající symposia Mgr. Ivana Kupečková, MBA, KARIM FN Hradec Králové a marketingový a obchodní manažer divize Hospital Care společnosti B. Braun MUDr. František VojíkDruhá přednáška Bc. Tomáše Glace, DiS, z Fakultní nemocnice Ostrava, nás přivedla k tématu skrytých rizik infuzní terapie . Nutno podotknout, že pan Glac pojal svou prezentaci velmi komplexně a v průběhu pětadvaceti minut dokázal připomenout posluchačům snad všechna možná rizika, která se mohou v infuzní terapii vyskytnout. Odměnou za tento výkon mu byl velký potlesk posluchačů i předsedajících. Posledním hostem symposia byla paní Ludmila Bendová z Infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka. Ta jako členka Pracovní skupiny Bezpečnost personálu představila zajímavé a někdy až zarážející výsledky z průzkumu , který byl proveden v pěti nemocnicích České republiky a zúčastnilo se ho přes tisíc zdravotníků. Na jeho základě bylo například zjištěno, že 83 % zdravotníků se při výkonu práce někdy zranilo a až 30 % z těchto poranění nebylo nikde hlášeno. Ve chvíli poranění mělo navíc ochranné rukavice pouze 63 % zdravotníků a při zavádění kanyl je používá jen 53 % sester. Po vyslechnutí těchto informací muselo být každému zřejmé, že Pracovní skupina Bezpečnost personálu, která vznikla ve spolupráci Aesculap Akademie a České asociace sester, má své opodstatnění a čeká ji nelehká práce při formování bezpečnostních doporučení pro zdravotnický personál.

Na závěr bylo z anketních lístků vylosováno pět výherců. Ti si od organizátora symposia, společnosti B. Braun, odnesli zajímavé ceny, a mimo jiné i nejmodernější výukové médium využívající techniku iPad se všemi aplikacemi společnosti B. Braun. Při předávání ceny si MUDr. František Vojík, obchodní a marketingový manažer divize Hospital Care, dovolil vzdát hold zakladateli společnosti Apple Stevu Jobbsovi, který v den konání kongresu zemřel.

Letos kongres ČSARIM 2011 dosáhl plnoletosti. Díky vysoké kvalitě přednášejících z celé České republiky a ze zahraničí byla jeho úroveň opět vynikající. Nejlépe by to mohli zhodnotit ti, kteří se zúčastnili všech osmnácti ročníků, ale o tom až někdy příště. 

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Léčba pacienta s onemocněním dolního trávicího traktu není jednoduchá a vyžaduje jeho informovanost, edukaci a spolupráci. Na chirurgické klinice FN Brno, ve spolupráci se společností B. Braun, začal před třemi lety projekt, který počítal s větším zapojením pacientů a současně si kladl za cíl zkrátit hospitalizaci, snížit počet komplikací a celkově léčbu optimalizovat. Tzv. optimalizace cesty pacienta k tomu využívá principů ERAS (Enhanced Recovery After Surgery), ale i dalších nástrojů a postupů. Brzy byla zjištěna potřeba vzniku nové pozice, do budoucna možná i profese – sestra provázející pacienta celou jeho léčbou, jeho rádce, jeho kontakt s nemocnicí a současně i důvěrník, tzv. ERAS sestra.

29.06.2020
Intenzivní péče

Vedení Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) ve spolupráci s vrchní sestrou Interní hematologické a onkologické kliniky Mgr. Petrou Kouřilovou a Mgr. Veronikou Trečkovou, PhD., z Oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny rozhodlo o používání uzavřeného infuzního systému ve všech stacionářích a na lůžkovém oddělení onkologie, a to od června 2018. Zeptali jsme se, jak práci s uzavřeným infuzním systémem Cyto-Set® zdravotníci z Fakultní nemocnice Brno hodnotí?

24.02.2020
Intenzivní péče

V závěru letošního roku vyrazili zástupci z řad lékařů, všeobecných sester a IT specialistů ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze do španělské Barcelony s cílem seznámit se s novým bezpečnostním softwarem „Onco Safety Remote Control“, který splňuje požadavky pro celkovou bezpečnost personálu podílejícího se na práci s cytostatiky.

19.12.2019
Intenzivní péče