Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Vyplatí se investovat, abychom ušetřili?

30. Prosinec 2011

Vyplatí se investovat, abychom ušetřili?

Rozhovor s Danou Vaculíkovou z hygienického odboru Krajské zdravotní, a. s., Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem o užitečném novém pracovníkovi, jak familierně zařízení Melseptomat® nazývá, a úsporách, kterých s jeho pomocí dosahují.

Na oddělení centrálních operačních sálů Krajské zdravotní, a. s., Masarykovy nemocnice se denně naředí 300 litrů dezinfekčních roztoků. V rámci testovacího provozu jsme sem v březnu tohoto roku instalovali nové zařízení, které usnadní přípravu dezinfekčních roztoků na nástroje i povrchy. Po osmiměsíčním používání jsme se zeptali paní Dany Vaculíkové na získané zkušenosti.

 

V čem vidíte největší přínos přístoje Melseptomat®?

Na oddělení centrálních operačních sálů Krajské zdravotní Masarykovy nemocnice se denně naředí stovky dezinfekčních roztoků. Proto jsme rádi, že díky zařízení Melseptomat® ředění dezinfekčních roztoků pomocí odměrných válců u nás na centrálních operačních sálech už odzvonilo.

 

Kdo u vás s tímto zařízením pracuje?

Je to zejména pomocný personál, který v tomto „novém pracovníkovi“ spatřuje veliké usnadnění práce. Díky tomu, že přístroj umí namíchat správnou koncentraci roztoku, aniž by sanitář musel vypočítávat, kolik mililitrů dezinfekce na litr vody má použít, nemáme problémy s dodržováním koncentrace v dezinfekčních řádech.

 

Je Melseptomat® z vašeho pohledu náročný na obsluhu a údržbu?

Obsluha je velice jednoduchá, stačí na to stisk jediného tlačítka. Výhodou je i skutečnost, že personál takřka nemanipuluje s koncentrovanou dezinfekcí, a proto snižuje riziko poranění. Vzhledem k tomu, že má přístroj kvalitní nerezový obal, tak se dobře čistí a dezinfikuje.

Jak jsou vaši zaměstnanci s přístrojem spokojeni?

Nového pomocníka si pochvaluje i vrchní sestra centrálních operačních sálů paní Mgr. Šárka Gregušová. Podle jejích slov se kromě veliké úspory času používání prostředku Melseptomat® promítlo i v nákladech na dezinfekci. Na tomto oddělení totiž výrazně klesla spotřeba dezinfekce. Během jeho půlročního používání neměl přístroj poruchu a nedochází u něj k ucpávání ventilů, což bývá u jiných typů celkem častá vada.

 

Závěrem stručná otázka - vyplatila se tato investice?

Právě díky bezproblematickému provozu a bezchybnému ředění dezinfekce nám Melseptomat® šetří rozpočet dezinfekce na centrálních operačních sálech. Jeho pořízení považujeme skutečně za dobrou investici.

Mgr. Zdeněk Fikr
divize OPM - dezinfekce a hygiena, diabetologie
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Odborné ambulance B. Braun Plus nabízejí širokou škálu služeb v oblasti hojení ran, urologie, péče o stomie nebo nutrice.

09.12.2021
Ambulantní péče

Neurourologie je specializovanou součástí urologie a zabývá se poruchami močení v důsledku přerušení nervových drah a center. Porušení nervového zásobení je přitom způsobeno různými příčinami, nejčastěji úrazem (mozku, míchy, pánevních nervových pletení a periferních nervů), nervovými chorobami či v důsledku metabolických onemocnění (cukrovka). Projevy těchto poruch souhrnně označujeme jako neurogenní dysfunkce močových cest.

08.06.2021
Ambulantní péče

Tým profesora Pavla Michálka, vedoucího lékaře Kanylačního centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jako jediný ve střední Evropě provádí od roku 2018 implantace portů do hrudní dutiny.

08.07.2020
Ambulantní péče