Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče:

Společnost B. Braun oslavila Světový den stomiků

redakce Braunovin

14. Říjen 2009

Stomie
Společnost B. Braun přivítala 3. října v prostorách prodejny zdravotnických potřeb Zelená hvězda Praha na Dni otevřených dveří, konaném u příležitosti Světového dne stomiků, velkou řadu stomických pacientů.

Sváteční sobotní dopoledne proběhlo společně se stomasestrou Bc. Ivou Otradovcovou z Ústřední vojenské nemocnice Praha, předsedkyní FIT ILCO ČR Ing. Marií Ředinovou a kolegyněmi ze Zelené hvězdy Praha v čele s Mgr. Jolanou Jislovou.

V tak hojném počtu jsme se sešly proto, abychom mohly zodpovědět dotazy příchozích stomiků. Diskutovaly jsme o krásách a starostech našich životů, vysvětlovaly jsme rozdíly u jednotlivých systémů pomůcek a nezapomněly jsme ani na jejich výhody pro stávající či budoucí uživatele. Přítomná stomická sestra poskytla cenné postřehy, praktické rady a pozitivní myšlenky ze stomické poradny, za které jí moc děkujeme.

Do prodejny zdravotnických pomůcek, která byla v sobotu mimořádně otevřená, se vmísili i běžní zákazníci. Společně jsme je vyzpovídaly a ověřily si, zda znají pojem stomie, stomik, život
s vývodem… Neznali. A my si zase uvědomily, že setkání se stomiky není a ještě pár let nebude dost, že je potřeba informovat nejen odbornou, ale především laickou veřejnost o závažnosti této problematiky.

Všichni přítomní se nechali vtáhnout do diskuze a odcházeli bohatší o poznání, s jakými potížemi se musejí někteří lidé vyrovnávat, a že i přesto vedou plnohodnotný život.

Společně jsme si pochutnali na výborném občerstvení, které Zelená hvězda připravila, a ve volném časovém prostoru jsme navíc všechny návštěvníky seznámily s charitativním projektem společnosti B. Braun Úsměv pro život (www.usmevprozivot.cz).

Přejeme všem stomickým pacientům, jejich rodinným příslušníkům i stomasestrám krásný podzim
a hlavně zdraví a optimismus. Těšíme se na další setkání a na další Světový den stomiků, který bude
v roce 2012.

V průběhu sobotního dopoledne jsme využili přítomnosti zkušené stomické sestry Bc. Ivy Otradovcové z Ústřední vojenské nemocnice v Praze a pohovořili si s ní o Světovém dni stomiků.

Paní bakalářko, mohla byste nám říci, jak jste oslavila Světový den stomiků?

Tento významný den jsem strávila po boku obchodních zástupců společnosti B. Braun a Zelené hvězdy přímo v zázemí prodejny a výdejny zdravotnických potřeb Zelená hvězda v Nuslích, kde jsme očekávali příchod stomiků.

Proč jste si vybrala pro tento den právě zázemí Zelené hvězdy?

Váhala jsem, zda se zúčastnit rekondičních pobytů, nebo využít nabídky a navštívit Zelenou hvězdu. Nakonec jsme zvolila zázemí zdravotnických potřeb, kde jsou k dispozici nejen všechny potřebné stomické pomůcky, ale i diskrétní kabinka se zrcadlem či koupelna s toaletou. Stomik při výběru nové pomůcky nebo při konzultaci se stomickou sestrou potřebuje především soukromí a klid.

Myslíte si, že zástupci firem věnují stomikům dostatečnou pozornost?

Upřímně a otevřeně si dovoluji říci, že ano. Stomici jsou firmami hýčkáni více než jiné skupiny pacientů a zástupci všech firem pravidelně navštěvují setkání ILCO klubů či rekondičních pobytů. Pokud se stomik obrátí na zelenou linku 800 331 131 ohledně pomůcek či komplikací, odpoví mu přímo zástupce firmy či dodavatel pomůcek. Ti pak k další konzultaci mohou ještě kontaktovat stomické sestry. Určitě bych chtěla pochválit Stomické listy, které přinášejí řadu užitečných informací, nebo sympozium v Hrotovicích, jenž opět ukázalo na nezbytnost komunikace mezi setrou a lékařem jako základní pilíř péče o pacienta.

Je něco, co vám při oslavě Světového dne stomiků chybělo?

Ano, pozornost médií a našich zákonodárců. Zástupci odborných společností, VZP a firem se
v průběhu loňského roku opakovaně sešli nad problematikou stomických pomůcek a jejich úhrad zdravotními pojišťovnami. Jednalo se o nutnosti mít k dispozici širokou a pestrou škálu stomických pomůcek, protože každá stomie vyžaduje svoji konkrétní pomůcku v podobě jednodílného, dvoudílného či adhezivního systému.

Děkuji Vám za rozhovor.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník