Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Problematika preventivní ochrany ve zdravotnictví

29. Listopad 2008

Problematika preventivní ochrany ve zdravotnictví

Na zdravotnickém veletrhu Medical Fair Brno proběhla 23. října 2008 odborná konference na téma „Práce ve zdravotnictví - prevence rizik“. Jejím nosným tématem byla ochrana zdravotního personálu při výkonu povolání.

Problematika preventivní ochrany ve zdravotnictvíProblematika preventivní ochrany ve zdravotnictvíLékaři a pomocný zdravotnický personál se pohybují v rizikovém prostředí nemocnic a ambulancí. Zmíněné setkání zdravotnických profesionálů s experty v oblasti bezpečnosti a prevence ve zdravotnictví sleduje jeden hlavní cíl: rozšířit povědomí o problematice ochrany zdravotního personálu, a pomoci tak ke zlepšení bezpečnosti při práci.

V posledních letech české zdravotnictví dosáhlo velkého pokroku v ochraně pacienta, ale směrem k ochraně zdravotnického personálu se udělalo jen nezbytné minimum. Běžný pacient přichází do zdravotnického zařízení jen na omezenou dobu nebo jednorázově. Lékaři a ošetřovatelský personál se v tomto prostředí ovšem pohybují neustále a jsou trvale vystaveni vysokým, mnohdy opomíjeným rizikům.

Legislativa ustanovující pravidla preventivní ochrany zdravotního personálu v současnosti prakticky neexistuje. Preventivní ochrana podpořená v zákoně se týká povinného očkování zdravotního personálu proti hepatitidě typu B. 

V současnosti je známá celá řada krví přenosných chorob, proti kterým lze očkovat, ale v legislativě se toho od zavedení povinného očkování proti žloutence typu B již více neudělalo i přesto, že studie o bodných poranění ve zdravotnictví z roku 2005 jasně vypovídá, že 74,8 % zdravotníků se již někdy poranilo o injekční jehlu.

Existují ale bohužel i takové krví přenosné choroby, proti kterým očkovat nelze. I proti tomuto onemocnění však lze preventivně bojovat a rizika možného přenosu na zdravotníky snížit na minimum.

redakce Braunovin

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Odborné ambulance B. Braun Plus nabízejí širokou škálu služeb v oblasti hojení ran, urologie, péče o stomie nebo nutrice.

09.12.2021
Ambulantní péče

Neurourologie je specializovanou součástí urologie a zabývá se poruchami močení v důsledku přerušení nervových drah a center. Porušení nervového zásobení je přitom způsobeno různými příčinami, nejčastěji úrazem (mozku, míchy, pánevních nervových pletení a periferních nervů), nervovými chorobami či v důsledku metabolických onemocnění (cukrovka). Projevy těchto poruch souhrnně označujeme jako neurogenní dysfunkce močových cest.

08.06.2021
Ambulantní péče

Tým profesora Pavla Michálka, vedoucího lékaře Kanylačního centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jako jediný ve střední Evropě provádí od roku 2018 implantace portů do hrudní dutiny.

08.07.2020
Ambulantní péče