Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Intenzivní péče: Článek

Ovládáte efektivně infuzní techniku Space? Máme pro vás tipy a triky!

Ing. Vojtěch Hubka

10. březen 2021

Space Automatické infuzní systémy

Dnešní doba plná inovací chrlí jednu novinku za druhou a pochytit je všechny bývá časově náročné. Infuzní technika B. Braun Space prošla v poslední době oproti svým předchůdkyním dynamickou změnou, díky níž vybalancovala mnoho bezpečnostních prvků a zjednodušila své ovládání. Přinášíme pár rad a tipů, jak si zjednodušit práci a zároveň šetřit techniku.

V Servisním centru B. Braun se servisní technici denně setkávají s postřehy a připomínkami obsluhujícího personálu, že jim něco ne zcela vyhovuje, či přímo nefunguje. Žádná technika nenaplní očekávání všech, ale oddělení servisu si se
vším dokáže poradit. Staré arabské přísloví praví: „Ptej se zkušeného, a ne učeného,“ proto pro vás specialisté sestavili výběr toho nejlepšího, co vám zjednoduší práci.

Pár rad a tipů, na co si dávat pozor

Manipulace s držáky

Přístroj Infusomat® i Perfusor® můžete jednoduše dvojhmatem levou rukou uvolnit a pravou rukou vyjmout z držáku. Není třeba jej šroubovat. Přístroje dokonce můžete stohovat na sebe v libovolném pořadí a zavěsit do jednoho držáku až tři najednou. Přístroje nikam nespadnou, jsou do sebe napojené pomocí bočního zeleného zámku.

Na displeji svítí údržba baterie?

Když na displeji svítí ikonka údržby baterie 1 a vy víte, že se přístroj nebude pravděpodobně dalších 12 hodin používat, potvrďte údržbu. Přístroj se zhruba v průběhu tří hodin zcela vybije a následně se během šesti hodin nabije. Tímto krokem značně prodloužíte životnost akumulátoru. U přístrojů, které jsou neustále zapojené v síti a jejichž plně nabitá baterie se téměř nikdy nepoužije, klesá životnost akumulátoru mnohem rychleji.

StandBy jako budík! 2

Dostanete informaci, že máte počkat s terapií? Funkcí StandBy můžete pozastavit dávkování léčiva. StandBy mód jednoduše zapnete stiskem vypínacího tlačítka (když máte založený set) a následně nastavíte dobu, za jakou se vám přístroj připomene, třeba za dvě hodiny.

Nenadálé příhody

Alarm 1111/2111 3

Hlasitý zvukový alarm vás ihned upozorní na nečekané odpojení přístroje od baterie. Panika není na místě, zařízení postačí vypnout a zapnout. V případě, že se bez problému spustí úvodní testování, můžete přístroj používat bez obav nadále. Blokované kleštiny Perfusoru® Perfusor má počítačem řízené posuny hlavy a kleštin a při neočekávaném či nešetrném vyjmutí stříkačky nebo při jiné mechanické závadě se může stát, že se kleštiny zaseknou. V tomto případě odkryjte na hlavě přístroje gumový kryt. Naleznete pod ním malé tlačítko 6 , po jehož zmáčknutí, například propiskou, se kleštiny uvolní. Pokud se po tomto úkonu kleštiny opět nezaseknou, můžete přístroj bez obav používat nadále.

Nelze zavřít dvířka Infusomatu®

Připadá vám, jako by dvířka Infusomatu® narážela o zámek? Občas se při zavírání přístroje po vložení infuzního setu takzvaně nedomáčknou dvířka, čímž se automaticky aktivuje zámek dvířek a zamkne se. Jinými slovy zámek se uzamkne, „vyskočí pacičky“ 7 a my nemůžeme dveře zavřít. Kdybych to měl nasimulovat, nikdy se mi to nepodaří. Ale stává se to. Kladiva ani šroubováku není potřeba! Jednoduše zmáčkněte otevírání dvířek 8 a zámek se uvolní. V jednoduchosti je síla.

„Závada“ v dávkování = nevhodný spotřební materiál

U Infusomatů, které do servisního oddělení B. Braun posíláte k opravě, se tato „závada“ někdy vyskytuje. Naše přístroje doopravdy dávkují vždy podle nastavených parametrů nebo nedávkují vůbec. Když pominu špatně spočítanou rychlost*, problém může být ve volbě spotřebního materiálu. Vždy používejte pouze výrobky B. Braun nebo námi autorizované výrobky jiných výrobců. Zdánlivě nepřesné dávkování může však vyvolat i povolená ± 5% odchylka dávkování. Konkrétně v případě dávkování nastaveného na 24 hodin činí tato tolerance až hodinu, tedy pokud set nastavujeme v 7.00 h, může k ukončení dávkování dojít již v 6.00 h nebo až v 8.00 h následujícího dne. PVC infuzní set Primeline má přesné dávkování při použití v pumpě pouze osm hodin, ale pro gravitační infuzi se dle standardního operačního postupu používá až na 24 hodin. Proto je nutné na delší dávkovací doby používat sety se silikonovým segmentem s udržením přesnosti dávkování podle specifi kace výrobce až 96 hodin. V neposlední řadě nezapomínejme, že v infuzních lahvích je vždy o něco více roztoku na proplach a že v případě přidání léčiva se dávkování ještě prodlouží.

Co je dobré vědět

Tlakové alarmy 4

Úroveň tlakového alarmu lze v menu nastavit od jedné do devíti 5 , standardně ji po BTK nastavujeme na úroveň pět. Úroveň tlakového alarmu by však měla být vždy upravena podle profi lu pacienta. Pokud necháme konstantně nastavenou vysokou hodnotu, přístroj sice méně alarmuje, ale již nerozpozná zneprůchodnění setu tak rychle jako při adekvátním nastavení. Při pomalém dávkování stoupá tlak v hadičce pomalu a až v momentě alarmování se hadička zprůchodní.

Potřebujete rychle reagovat?

Od zapnutí přístroje přes založení stříkačky, nastavení rychlosti dávkování až po vykapání první kapky léčiva uplyne ve srovnání s naší konkurencí ta nejkratší doba. Je to dáno elektronickou hlavou přístroje, která se dokonale připne ke stříkačce a přenos dávkování začne okamžitě. I zde ale pro vás máme praktický tip. V případě příjmu nestabilního pacienta, u něhož hraje roli kaž dá vteřina, můžete jednoduše všechny přístroje ve stanici najednou pozapínat, čímž projdou selftestem a jsou ihned připraveny k založení stříkačky a nastavení rychlosti. V tomto základním nastavení nealarmují a ušetří drahocenný čas.

Dávkujte cokoliv

S Infusomatem® Space můžete dávkovat jakákoliv léčiva, enterální a parenterální výživu, cytostatika, antibiotika či krevní deriváty. Pokud používáte správný infuzní set B. Braun, nemusíte mít strach, že vámi zvolené léčivo nebude správně podáno.

Dvoudílné stříkačky zásadně ne!

Nikdy nepoužívejte dvoudílné stříkačky, tedy bez silikonového pístu, přístroje na ně nejsou nastaveny. Stříkačky bez silikonového pístu dávkují v mikrobolusech namísto plynulého chodu. Z důvodu jejich používání již došlo k nežádoucím příhodám v podobě ucpání hadičky, kdy léčivo vyteklo z místa uzávěru pístu na zem, nebo naopak k vytvoření podtlaku, kdy se do stříkačky natáhl vzduch a pacient dostal bolus. Postupujte vždy jen podle návodu k použití a zaškolení obsluhy, kde jsou doporučené pouze vybrané trojdílné stříkačky.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník