Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Oplachové roztoky ve veterinární medicíně

1. Červen 2008

Oplachové roztoky ve veterinární medicíně

Po uvedení na český a slovenský trh si oplachový roztok a gel Prontosan® našel své uplatnění i ve veterinární medicíně.

Prontosan® roztok a Prontosan® gel

Ideální oplachový roztok pro ošetření ran ve veterinární praxi by měl být sterilní, fyziologický, bezbarvý, nealergizující, podporující hojení, nevstřebatelný, s dobrými hydratačními vlastnostmi a neměl by způsobovat podráždění a bolest.

Několik veterinárních pracovišť v České republice se rozhodlo vyzkoušet náš nový oplachový roztok Prontosan® v praxi a ověřit si tak, zda splňuje výše uvedené vlastnosti.

Prontosan® se osvědčil při ošetření řezných ran a ran po pokousání, odřeninách, při léčbě chronických ran a chronických zánětech kůže, u ran s nekrotickými ložisky, při nemocech dásní u psů a koček a také byl využit k odstranění zubního plaku psů - k výplachu dutiny ústní. U menších poranění byl vyzdvihnut i fakt, že jeho účinnost zůstává nezměněna i po osmi týdnech po otevření.

Ze všech případů, kdy byl Prontosan® použit ve veterinární praxi, vybíráme dva nejzávažnější případy, kdy Prontosan® prokázal své schopnosti. S některými dalšími případy s použitím oplachového roztoku Prontosan® v dentální veterinární chirurgii se setkáme v některém z dalších čísel Braunovin.

MVDr. František Repka
divize OPM


 

Pes: kříženec, Ben, narozen 2000, váha 32kg

 

Pes v parku při venčení šlápl na odhozenou injekční jehlu, majitel ránu doma ošetřil jodovou tinkturou. Asi týden se pohyb psa zhoršoval - vyhýbal se zátěži postižené končetiny, což vyústilo k návštěvě veterináře.

Snímek z prvního dne zachycuje ránu po vyčištění při první návštěvě, rána ošetřena enzymatickou mastí, po třech dnech se stav zhoršil, nasazeny celkově antibiotika, rána dezinfikována a ošetřena roztokem a gelem Prontosan®. Převazy a ošetření rány roztokem a gelem Prontosan® po třech dnech, jednadvacátý den rána vyplněna granulační tkání, pokračování léčby řadou Prontosan® až do úplného vyhojení.

Stav křížence Bena 1. den, 3. den a 21. den po léčbě roztokem Prontosan®

Pes: plemeno bandog, Denny, narozen 2002, váha 65kg

Počátek 1. 8. 2007, dermatitis na karpu LHK, řešeno antibiotiky, objevily se fistuly, nelepšilo se. Provedl se stěr, poslán na bakteriologii.

1. 10. 2007 se přistoupilo k chirurgické excizi kůže postižené oblasti z důvodu možnosti přitomnosti CT, kde ale nebyla možná úplná futura, ponecháno k hojení per sekundam. Došlo ke změně antibiotik na základě bakteriologie.

Každý den, případně každý druhý den, prováděny dle potřeby převazy. Na oplachy používán Prontosan® roztok, dále Prontosan® gel a jako krytí Askina® Calgitrol Ag. Za měsíc došlo k vyhojení.

 

Více informací o uvedených produktech:

 

MVDr. František Repka
divize Aesculap
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Neurourologie je specializovanou součástí urologie a zabývá se poruchami močení v důsledku přerušení nervových drah a center. Porušení nervového zásobení je přitom způsobeno různými příčinami, nejčastěji úrazem (mozku, míchy, pánevních nervových pletení a periferních nervů), nervovými chorobami či v důsledku metabolických onemocnění (cukrovka). Projevy těchto poruch souhrnně označujeme jako neurogenní dysfunkce močových cest.

08.06.2021
Ambulantní péče

Tým profesora Pavla Michálka, vedoucího lékaře Kanylačního centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jako jediný ve střední Evropě provádí od roku 2018 implantace portů do hrudní dutiny pro chronickou drenáž recidivujícího hrudního výpotku pomocí speciálního portu Celsite® DRAINAPORT. Ročně zavedou 800 – 1 000 přístupů včetně těch složitých alternativních, a to u všech věkových skupin pacientů, včetně novorozenců, což je řadí k největším centrům v České republice.

08.07.2020
Ambulantní péče