Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Rozhovory

Na plně motorizovaném stole Cmax T můžete operovat pacienty s váhou až 500 kg

Radomír Tománek

23. listopad 2012

Operační vybavení

Rozhovor s Eloi Maurice, manažerem světového výrobce operačních stolů a světel STERIS. Firma STERIS je světovým leaderem ve výrobě zdravotnické techniky se sídlem ve Spojených státech amerických.

Jak si firma stojí celkově na světovém trhu?

Je pravdou, že na domácím trhu, tj. v Severní Americe, je STERIS jedničkou. S ohledem na obchodní úspěchy v USA se firma rozhodla investovat také v Evropě. Proto v roce 2011 otevřela zcela nové evropské centrum v Bordeaux ve Francii. Vzhledem k tomu, že jsem rodákem z této vinařské oblasti, jsem hrdý na to, že oblast Bordeaux nebude nyní známá jen výtečným vínem, ale také výrobou sofistikované zdravotnické techniky.

Součástí evropského centra nejsou jen výrobní haly a kanceláře, nýbrž i zbrusu nový showroom, na který jsme patřičně hrdí. Zde si mohou naši stávající i budoucí zákazníci vyzkoušet téměř všechny výrobky STERIS Corporation, např. operační stoly všech kategorií, operační světla tří generací (LED, V LED, X LED), stropní stativy, sterilizátory atd.

Během naší úzké spolupráce jste přišli na trh s několika novými produkty. Je to z vaší strany záměr, nebo jen shoda náhod?

Trh si vždy žádá něco nového. Jako příklad uvedu, že STERIS byl jedním z prvních výrobců, který uvedl na trh LED diodová operační světla již v roce 2007. Jsou již instalována na řadě pracovišť v České republice a několik jich je i na Slovensku. Stejná situace je i s operačními stoly. Každý složitější chirurgický zákrok totiž vyžaduje speciální polohování pacienta. V roce 2009 jsme uvedli na trh operační stůl Himax, který je svým maximálním zdvihem přizpůsoben potřebám ortopedie, kde je kladen důraz na maximální výškový rozsah stolu. V roce 2010 jsme spustili výrobu stativů a závěsů medicinálních plynů. O rok později jsme uvedli na trh operační stůl Unimax, což je univerzální mobilní stůl s motorizovanými nožními segmenty.

Zaměřme se nyní na operační stoly. Firma STERIS je prvním a jediným výrobcem, který vsadil pouze na vývoj a výrobu mobilních operačních stolů. Co vás vedlo k tomuto rozhodnutí?

V roce 2005 byla založena divize STERIS v Evropě. Její jádro tvořili především inženýři a zkušení prodejci. Tento kolektiv měl dlouholetou zkušenost s požadavky operačních týmů v oblasti využití operačních stolů, světel či závěsů. STERIS nerad jen následuje ostatní. Naším mottem je: Inovate, don´t imitate!" (Inovujte, nekopírujte!)

Za vlajkovou loď naší společnosti můžeme označit operační stůl Cmax T. Je to mobilní operační stůl s motorizovanou základnou, který byl navržen na základě myšlenky efektivnějšího logistického uspořádání uvnitř operačních traktů. Jedná se o unikátní produkt, který nikdo jiný na trhu nemůže nabídnout.


V čem vidíte výhody stolů řady Cmax T?

Tradiční transferové systémy, tj. systémy s výměnnými operačními deskami, vyžadují skladování velkého množství vybavení v prostorách operačních sálů a někde dokonce i mimo ně (transportní vozíky či operační desky). Cmax T v sobě slučuje vozík i operační desku, takže není potřeba žádného dalšího objemného vybavení. Ušetříme-li místo přímo na operačním sále, ve skladu nebo na chodbách, máme více prostoru pro skladování jiné techniky, které s modernizací operačních postupů a léčby stále přibývá.

Nemalou výhodou motorizovaných mobilních operačních stolů je jejich pohodlné ovládání, kdy například obézního pacienta ze sálu odveze i drobná zdravotní sestra. Ostatní personál se pak může věnovat úklidu po operačním výkonu, přípravě na další operaci nebo si může odpočinout. Užití motorizovaných operačních stolů tedy přináší komfortní řešení a více času na práci. Věříme, že naše dlouholeté zkušenosti ve výrobě operačních stolů nám dovolují poukázat na nové trendy. Ostatně šestiletá praxe v prodeji stolů Cmax T je dokumentována na různých pracovištích v Evropě, jako např. ve Francii, Belgii, v Dánsku, Švédsku, Španělsku, Polsku, Řecku, Maďarsku, Turecku, Izraeli a samozřejmě i v České a Slovenské republice.


Najdeme i nějaké nevýhody tohoto systému?

Nenajdeme. Naopak - kromě mobility má stůl ještě další pozitiva. Motorizovaný podélný posun v rozsahu více než 450   mm a plně RTG transparentní deska stolu tvoří výjimečné podmínky nejen pro radiologické výkony, ale také poskytují operatérovi naprosto komfortní přístup k pacientovi. Stůl také umožňuje oboustranné nastavení operační desky (tzn. záměnu hlavového segmentu za nožní segment a opačně). Výjimečná nosnost operačního stolu Cmax T umožňuje operovat pacienty vážící až 500   kg.


Můžete vyjmenovat několik evropských referenčních pracovišť, kde na operačních sálech funguje systém motorizovaných mobilních operačních stolů?

Samozřejmě, velmi rád. Uvedu jen několik z mnoha pracovišť, kde jsou stoly STERIS využívány v plném zatížení. Jsou to například Hospices de Lyon (Francie), Jan Yperman Hospital (Yper, Belgie), Szpital Specjalistyczny MSW v Otwocku (Polsko), v REA Maternity Hospital v Aténách (Řecko) či Hallands sjukhus Varberg (Švédsko). Nemohu zapomenout ani na instalace v České republice a na Slovensku, tj. ve Fakultní nemocnici v Brně, Ostravě a nyní nově v Prešově.


Proslýchá se, že na veletrhu Arab Health 2013 v Dubaji byste měli představit nový celokarbonový operační stůl pro cévní chirurgii. Můžeme se tedy těšit na další novinku?

Ano, máte pravdu. Pro cévní chirurgii a neurochirurgii brzy zahájíme výrobu celokarbonového operačního stolu Cmax X Ray s velmi dlouhou „plovoucí“ operační deskou, který poprvé představíme opravdu v Dubaji. Tento jedinečný mechanismus umožní perfektní umístění pacienta díky rozsáhlému posunu operační desky do všech stran, tj. jak příčnému i podélnému posunu (Trendelenburg, antiTrendelenburg) a bočním náklonům. Exkurze desky stolu všemi směry a jeho kompletní radiolucentnost zaručují maximální výtěžnost z RTG záznamů.


Nezanedbatelnou součástí vašich řešení pro operační sály je široké spektrum nabízených operačních LED světel. Jaké jsou novinky v této oblasti?

Jak již bylo řečeno, revoluce v operačních světlech se datuje do poměrně nedávné doby (2005-2007). Operační týmy řeší především dobrou svítivost a světlo šetrné k očím operačního týmu, ekonomové nemocnic zase žádají co možná nejmenší spotřebu energie a dlouhou životnost světel. LED operační lampy splňují oba požadavky. Stručně řečeno: přechod z halogenů na LED diodovou technologii znamená, že získáme lepší světlo za nižší cenu. To je jasné. STERIS nyní zahajuje výrobu operačních světel X LED. Jedná se o třetí generaci LED světel, která navazují na úspěšná uvedení Harmony LED v roce 2007 a Harmony V LED v roce 2010.

Jak vidíte další spolupráci mezi společnostmi STERIS a B. Braun Medical?

Po několika letech našeho úspěšného obchodního partnerství bychom ho rádi rozšířili o další oblasti zdravotní techniky, jako jsou myčky a sterilizátory.

Děkuji za rozhovor.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník