Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče:

Melseptomat® G - elektronicky řízený směšovač dezinfekčních přípravků

Mgr. Zdeněk Fikr

29. Prosinec 2011

Jistě všichni velice intenzivně vnímáme, že v oblasti telekomunikací, automobilových technologií, zdravotnických materiálů, farmaceutických léčivých přípravků apod. se svět kolem nás vyvíjí neuvěřitelně rychlým tempem. Také v oblasti aplikačních pomůcek a dávkovačů dezinfekce neustále hledá koncern B. Braun nové technologie, které by zdravotnickému personálu usnadnily každodenní přípravu dezinfekčních roztoků.

Jednou z absolutních novinek v této oblasti je elektronicky řízený směšovač dezinfekčních přípravků Melseptomat® G. Tento přístroj pracuje na jednoduchém principu. Na přívodní straně mísí pitnou vodu s koncentrátem dezinfekčního prostředku a na straně druhé odvádí do připravené nádoby již standardizovaný naředěný roztok s předem stanovenou koncentrací.

Inovační prvky

Určitě si řeknete, že to není žádná novinka. Takový typ směšovače jistě znáte a mnozí z vás už ho na svých pracovištích dlouho používají. Převratná inovace tohoto směšovače ale spočívá v elektronickém dávkování koncentrátu, které je zajištěno velmi přesně regulovaným čerpadlem (dávkovačem) koncentrátu dezinfekčního přípravku. Tím je zaručena vždy přesná dávka koncentrátu a správně naředěný pracovní roztok .

Další výraznou inovací je velice jednoduché přenastavení koncentrace v rozmezí od 0,25 % až po 4 %, které je zajištěno pouhým otočením klíče do požadované polohy. Klíč má u sebe pouze kompetentní osoba k tomu určená. Při letmém pohledu na polohu regulátoru je okamžitě vidět, na jakou koncentraci je směšovač momentálně nastaven.

Ve výčtu inovačních a uživatelsky zjednodušujících funkcí nového směšovače bychom mohli pokračovat dále

Melseptomat® G umožňuje přednastavení objemu dávky dezinfekčního prostředku, tj. při opakovaném napouštění dekontaminační vany o stejném objemu můžeme pouze zapnout přístroj a směšovač sám odměří např. předvolených 6 litrů pracovního roztoku. Obsluha po tuto dobu může pracovat na jiném úkonu.

Kvalitní nerezový obal znemožňuje přístup do vnitřního prostoru zařízení laikům, a tím předchází neodbornému zasažení do míchací jednotky.

Jednotlačítkové ovládání (zapnuto/vypnuto) obsluze umožňuje, že v průběhu čerpání nemusí držet žádné další tlačítko. Zařízení obsahuje elektronický průtokoměr, který zaručuje správné ředění i při výkyvech tlaku ve vodovodní soustavě.

Čelní panel s barevnými LED indikátory obsahuje jednoduché piktogramy s vysvětlením všech hlášení pro informaci obsluhy (např. v zásobní nádobě chybí koncentrát apod.). Směšovač pracuje při bezpečném nízkém napětí 24 V.

Elektronicky řízený směšovač dezinfekčních přípravků Melseptomat® G přináší nemocnicím komfortní a hlavně přesné zařízení, které snižuje spotřebu dezinfekčních roztoků.

V oblasti ředění dekontaminačních roztoků určených na chirurgické nástroje má správně zvolená a přesně naředěná koncentrace zásadní vliv na jejich dlouhodobou funkčnost a životnost.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník