Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Malá ampule s velkými přednostmi - Mini-Plasco®

1. Listopad 2008

Malá ampule s velkými přednostmi - Mini-Plasco®

Název výrobku hovoří sám za sebe: „mini“ znamená „malý“ a „plasco“ plastový. Historie, použití a výhody ampulí Mini-Plasco® natolik známy nejsou. Malá ampule zůstává obvykle nepovšimnuta, ačkoli již po mnoho let výrazně přispívá k bezpečnosti parenterálně podávaných přípravků. Ampule byla poprvé představena na obchodní výstavě „Interhospital 1981“, což byla v té době v Německu nejdůležitější akce svého druhu. Tiskové zprávy tehdy poukazovaly na mnoho výhod, které tento obal přináší.

Mini-Plasco® - výrobek a jeho historie

Praktická, nerozbitná, šetrná vůči životnímu prostředí

Zákazníci se v tiskové zprávě z roku 1981 dozvěděli: „Injekční ampulky z nerozbitného polyetylénu se snadno otevírají, bez nebezpečí poranění.“ Mini-Plasco® od té doby nahradilo skleněné ampule, které jsou snadno rozbitné při transportu nebo jejich používání a otevírání je spojeno s rizikem škrábnutí a řezných ran. Skleněné střepy se kromě toho mohou při otevírání dostat dovnitř ampule. Byla zdůrazňována snadnost používání: „Ampuli lze otevřít bez jakýchkoli dalších pomůcek, jako jsou pilníky, nůžky nebo skalpely. Polyetylénovou ampuli, která je vyrobena, naplněna a uzavřena během jedné pracovní operace, otevřete pouhým ohnutím jejího hrdla a odkroucením horní části.“ Poukazovalo se i na pozitivní vlastnosti polyetylénu: „Tento materiál neobsahuje žádné stabilizátory ani změkčovadla, je zdravotně neškodný (inertní pro zdravotnictví) a na rozdíl od PVC šetrný k životnímu prostředí. Navíc je recyklovatelný a spalováním se mění beze zbytku na vodu a oxid uhličitý.

Široká škála použití

Ampule se nejprve vyráběly ve dvou základních velikostech (10 ml a 20 ml), později pak i ve velikosti 5 ml. Plnily se zprvu 5% glukózou, vodou pro injekce a fyziologickým roztokem. V současné době mohou ampule Mini-Plasco® obsahovat celou řadu injekčních roztoků: roztoky glukózy v nejrůznějších koncentracích, fyziologický roztok, roztok chloridu draselného, chloridu vápenatého i některá anestetika, jako je například midazolam nebo bupivakain. Oblast jejich použití je rovněž velmi široká: příprava léků, laboratorní práce, anestezie, přísady do infúzních roztoků či proplachování katétrů.

Mini-Plasco® connect

„Klasický“ výrobek následovala v roce 2006 zdokonalená verze: Mini-Plasco® connect. Má všechny výhody původního balení, je však ještě bezpečnější a její používaní je dokonce ještě jednodušší. Přípona „connect“ (připojení) znamená, že k ampuli lze pevně připojit všechny typy stříkaček, což umožňuje natáhnout roztok z ampule bez použití jehly, ale také bez ukapávání nebo nutnosti doplnění vzduchu. Horní uzávěr ampule Mini-Plasco® connect je opatřen chráničem zabraňujícím sklouznutí prstů k otvoru ampule, a tím možné kontaminaci roztoku. Mini-Plasco® a Mini-Plasco® connect se vyrábějí v Berlíně, španělské Rubi a malajském Penangu. Na celém světě jich bylo v minulém roce prodáno více než 300 milionů kusů.

Převzato z koncernového časopisu Online, 97/2008

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Společnost B. Braun představuje uzavřený samčí konektor PureSite, který lépe chrání zdravotníky před chemickou a mikrobiologickou kontaminací během celého procesu manipulace s lékem – od jeho přípravy až po podání.

02.08.2021

Kvalitní, moderní a intuitivní infuzní technika je základem pro každou nemocnici a naprosto neodmyslitelnou součástí výbavy na jednotkách intenzivní péče. O zkušenostech z oddělení, kde o životech pacientů často rozhodují i vteřiny, se s námi podělila Bc. Ivana Dvořáčková, staniční sestra z interní jednotky intenzivní péče ve Vojenské nemocnici Brno. 

28.06.2021