Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Jednodílný systém Flexima

1. Listopad 2008

Jednodílný systém Flexima

Život se stomií a stomickou pomůckou je neustále pro řadu z nás tabu, které je potřeba odstranit a věnovat mu větší pozornost. Žít se stomií je bezpochyby jiné než bez ní.

Aby byl život stomiků kvalitní, potřebují kromě kompenzačních pomůcek i erudovanou stomickou sestru a možnost konzultace svých potřeb ve stomické poradně. Úloha stomické sestry je nenahraditelná, protože pomáhá vybrat pacientovi vhodnou kompenzační pomůcku, předává mu kontakt na kluby stomiků, odstraní časté chyby v ošetřování stomií, edukuje a reedukuje nejen stomika, ale i zbytek jeho rodiny.

Rozhovor se stomickou sestrou

Na otázky týkající se problematiky stomických pacientů jsme se tentokrát zeptali paní Kristíny Kellnerové z chirurgické kliniky Fakultní nemocnice na Bulovce.

Inklinujete jako stomická sestra spíše k jednodílným či dvoudílným systémům v oblasti péče o stomické pacienty?

Osobně nepreferuji žádný ze systémů. Nejdůležitější je pro mne spokojený pacient, který se srovnal jak s náročnou životní situací, která ho potkala, tak i s péčí o samotnou stomii. Jsem ráda, že je v současnosti na trhu opravdu široký sortiment kvalitních pomůcek. Díky tomuto výběru je možné pro každého pacienta opravdu individuálně vybrat pomůcku, která mu bude vyhovovat a nebude ho nijak omezovat v každodenních činnostech. Kdybych ovšem se ocitla v pozici pacienta, asi bych pak volila jednodílný systém.

V čem spatřujete největší přednosti jednodílných systémů?

Obecně mezi největší přednosti jednodílných systémů patří větší flexibilita pomůcek. Jedná se hlavně o jednoduchou manipulaci a snadnější výměnu - například v terénu. Umožňují lepší hygienickou péči po celý den a jsem toho názoru, že nejsou věkově nijak limitované. Mohou je používat pacienti opravdu všech věkových kategorií. Samozřejmě jsou díky své diskrétnosti oblíbené hlavně u mladých pacientů.

Jedinou kontraindikací pro výběr jednodílných systémů by byla zhoršená kvalita kůže, která by neumožňovala každodenní výměnu pomůcky.

Je možné použít jednodílný systém u všech typů stomií, nebo existují určité výjimky?

V podstatě to možné samozřejmě je, ale jak už bylo řečeno, záleží především na nositeli pomůcek, tedy na pacientovi. Ve své ambulanci mám pacienty jak s ileostomií, tak i s kolostomií, kteří mají jednodílný systém a v zásadě by za dvoudílný systém neměnili. Výjimku tvoří snad jen pacienti s takzvanou vpadlou stomií, ale i tito nemocní mívají jednodílný systém a při každodenním používání nemají významný problém s manipulací a aplikací pomůcky. Informace ze světa říkají, že i jednodílné pomůcky budou konvexní a to všichni skutečně oceníme.

Jaký je Váš názor na jednodílný systém Flexima®?

Flexima® bezesporu patří mezi špičkové systémy, a to nejen kvalitou a technologickým zpracováním, ale hlavně vlastní kvalitou pro nositele pomůcky. Speciální lepicí část z hydrokoloidní želatiny ve tvaru květu, která kopíruje tělesné záhyby, umožňuje svým nositelům maximální komfort nejen při běžné denní činnosti, ale i sportu či zvýšené fyzické zátěži. Pomůcka na těle výborně drží, je maximálně diskrétní, nešustivá a pohodlná při nošení.

Jak byste zhodnotila akci Flexima® 1+1?

Akce 1+1 je určitě velkým přínosem a pozitivním krokem společnosti B. Braun Medical směrem k pacientovi. Díky balení zdarma jste mnoha pacientům bezbolestně navýšili domácí zásoby. Zejména noví stomici akci uvítali už jen proto, že se s pomůckou i nově vzniklou stomií teprve začínají sžívat a spotřeba sáčků na den mnohdy nevystačí.

Kromě této výhody ocenili noví stomici i dárek v podobě kvalitního froté ručníku nebo to, že ke každému balení jednodílné stomické pomůcky Flexima® jsou přibaleny pro stomika tolik potřebné sáčky na odpad.

Paní Kellnerová, děkuji Vám za rozhovor. 

Markéta Křenková, DiS.
divize OPM

0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Odborné ambulance B. Braun Plus nabízejí širokou škálu služeb v oblasti hojení ran, urologie, péče o stomie nebo nutrice.

09.12.2021
Ambulantní péče

Neurourologie je specializovanou součástí urologie a zabývá se poruchami močení v důsledku přerušení nervových drah a center. Porušení nervového zásobení je přitom způsobeno různými příčinami, nejčastěji úrazem (mozku, míchy, pánevních nervových pletení a periferních nervů), nervovými chorobami či v důsledku metabolických onemocnění (cukrovka). Projevy těchto poruch souhrnně označujeme jako neurogenní dysfunkce močových cest.

08.06.2021
Ambulantní péče

Tým profesora Pavla Michálka, vedoucího lékaře Kanylačního centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jako jediný ve střední Evropě provádí od roku 2018 implantace portů do hrudní dutiny.

08.07.2020
Ambulantní péče