Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Bezpečná infuzní terapie a příprava léčiv

21. Říjen 2010

Bezpečná infuzní terapie a příprava léčiv

Anglická státní agentura MHRA (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) vydala ve svém srpnovém zpravodaji informaci o nových kontraindikacích pro injekční formu roztoku kalcium glukonátu ve skleněných ampulkách, která vyplývá z nebezpečí expozice hliníku.

Hliník se může uvolňovat ze skla následkem kontaktu s roztokem kalcium glukonátu, a hrozí tak riziko expozice hliníku. Akumulace hliníku v organismu může mít nepříznivý vliv na kostní mineralizaci a neurologický vývoj u dětí a pacientů s poruchami ledvin. Calcium gluconicum je indikováno zejména při zvýšené potřebě iontů vápníku, jako např. při akutní hypokalcémii, kardiální resuscitaci a v některých případech novorozenecké tetanie.

Doporučení pro zdravotnické pracovníky:

  • Nepoužívat injekční roztok kalcium glukonátu balený do malých skleněných ampulek při opakované
    nebo dlouhodobé léčbě u dětí mladších osmnácti let a u pacientů s poškozením ledvin.
  • Omezit expozici pacientů hliníkem, a to zejména těch, kteří mají poškozené ledvinné funkce, a dětí.
    Nepoužívat injekční roztok kalcium glukonátu ve skleněných ampulkách k přípravě totální parenterální výživy.
  • U citlivých pacientů je k redukci zátěže aluminiem doporučeno používat injekční roztok kalcium
    glukonátu balený v plastových ampulkách.

Literatura:

Drug Safety Update Volume 4, Issue 1.,
Published August 9, 2010;

http://www.mhra.gov.uk/Publications/Safetyguidance/

DrugSafetyUpdate/CON090932

MUDr. František Vojík
manažer divize Hospital care
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Společnost B. Braun představuje uzavřený samčí konektor PureSite, který lépe chrání zdravotníky před chemickou a mikrobiologickou kontaminací během celého procesu manipulace s lékem – od jeho přípravy až po podání.

02.08.2021

Léčba pacienta s onemocněním dolního trávicího traktu není jednoduchá a vyžaduje jeho informovanost, edukaci a spolupráci. Na chirurgické klinice FN Brno, ve spolupráci se společností B. Braun, začal před třemi lety projekt, který počítal s větším zapojením pacientů a současně si kladl za cíl zkrátit hospitalizaci, snížit počet komplikací a celkově léčbu optimalizovat. Tzv. optimalizace cesty pacienta k tomu využívá principů ERAS (Enhanced Recovery After Surgery), ale i dalších nástrojů a postupů. Brzy byla zjištěna potřeba vzniku nové pozice, do budoucna možná i profese – sestra provázející pacienta celou jeho léčbou, jeho rádce, jeho kontakt s nemocnicí a současně i důvěrník, tzv. ERAS sestra.

29.06.2020
Intenzivní péče

Vedení Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) ve spolupráci s vrchní sestrou Interní hematologické a onkologické kliniky Mgr. Petrou Kouřilovou a Mgr. Veronikou Trečkovou, PhD., z Oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny rozhodlo o používání uzavřeného infuzního systému ve všech stacionářích a na lůžkovém oddělení onkologie, a to od června 2018. Zeptali jsme se, jak práci s uzavřeným infuzním systémem Cyto-Set® zdravotníci z Fakultní nemocnice Brno hodnotí?

24.02.2020
Intenzivní péče