Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče:

Argogen - léčba ran pomocí stříbra

Markéta Šragová

2. Září 2013

Hojení ran

Již staří Řekové, Peršané či Římané v minulosti dokumentovali, jakou hodnotu má stříbro v léčení. Panovníci dávali před výrobky z keramiky přednost stříbrným nástrojům i nádobí jednak proto, aby zabránili znehodnocování potravin, a také aby si současně posílili zdraví konzumací stopového množství tohoto kovu.

Koloidní stříbro se později opět začalo využívat koncem 19. a na začátku 20. století a bylo velmi často předepisováno na mnoho nemocí. Po mnohaletých výzkumech a s použitím nových technologií se dnes veřejnost na celém světě opět vrací k přírodním léčebným účinkům stříbra. Koloidní stříbro usnadňuje rychlé hojení ran na těle, můžeme ho aplikovat na popáleniny, omrzliny, proleženiny i jiná poškození kůže. Zabíjí bakterie, které způsobují mokvání ran, a rovněž povzbuzuje organismus a urychluje regeneraci poškozené tkáně.

Ve spolupráci s vědeckým ústavem University ve Ferraře se pomocí nanotechnologií podařilo skloubit několik výjimečných vlastností několika látek a prvků. Při pohledu na složení spreje Argogen se může i zkušenému výrobci zdát, že je to vlastně jednoduché. Postavíte-li vedle sebe nejdůležitější látky obsažené ve spreji, tj. práškové stříbro, zeolitický prášek jako nosič a aerosol jako reaktivní složku, pak je to jen jedna stránka věci. Jakmile totiž všechny tři složky potřebujete dostat do bombičky pod obrovský tlak a v určitém poměru, jejich fyzikální vlastnosti se zásadně mění.

Likviduje záněty a regeneruje tkáně

Díky výše uvedeným skutečnostem se za pomoci špičkových technologií výrobci podařilo skloubit jedinečné účinky těchto prvků tím, že dokázal vpravit atomy a molekuly ionizovaného, tedy aktivního stříbra do molekuly jeho nosiče, křemičitého prášku. Výsledkem je bezkonkurenční výrobek. Jeho jedinečnost spočívá právě v tom, že molekulám stříbra, které jsou uvězněny v molekule nosiče, nehrozí, že se při aplikaci rozpráší do okolí a zoxidují. Jsou totiž vázány v nosiči, a zůstává tak aktivní stříbro, které nemůže zoxidovat. A jak víme již od dob Římanů, stříbro čistí, dezinfikuje a do určité míry sterilizuje. Díky nanotechnologii se atomy stříbra dostávají do buněk a buněčných membrán virů a bakterií, přerušují jejich respirační řetězec a zabíjejí je. Proto se v ranách, kde se Argogen aplikuje, už nevyvíjí žádný zánět, naopak výrobek záněty likviduje a tkáně regeneruje. Zeoliticko-křemičitý prášek působí tak, že se nasákne a mokvající rána se navenek vysušuje. Pod vrstvou prášku se však vytváří hojivé prostředí, kde aktivní stříbro brání zanícení a působí hojivě.

Urychluje hojení

Aerosol, kterým se prášek aplikuje - jeden z mála práškových sprejů na světě - působí chladivě a jeho pomocí je možné přípravek aplikovat přesně na určená místa. Zároveň v případě popálenin působí příznivě, chladivě a prášek hojivě. Hojení je navíc urychleno právě díky nanotechnologii, takže aktivní stříbro snáze vniká do pórů kůže, kde regeneruje popálenou kůži a opět zabraňuje zánětu i bolesti a výrazně urychluje hojení. V tomto případě může být Argogen využit i pro širokou veřejnost jako ojedinělý prostředek, který pomáhá při popáleninách vzniklých na sluníčku. Po jeho aplikaci nastává rychlá úleva od bolesti a začíná proces hojení. V destinacích, kde k popáleninám způsobeným slunečním zářením dochází často, se kromě medicínských prostředků na postižená místa aplikuje např. studený jogurt zabalený do vlněného šátku, a to několikrát za hodinu. V tomto případě přichází úleva za několik dní. Po posledních zkouškách a testech je prokazatelné, že v případě aplikace Argogenu úleva přichází do několika hodin.

Argogen se dodává v aluminiové nádobce na aerosol o obsahu 125 ml. Díky jedinečné výrobní technologii zůstává sterilní po celou dobu používání.

B. Braun nyní nabízí stříbro v rozličných variantách, ať už je to klasický Askina® Calgitrol® AG nebo jeho tenká verze Askina® Calgitrol® THIN, unikátní Askina® Calgitrol® Paste či zmiňovaný Argogen sprej.

Všechny produkty jsou dostupné v České i Slovenské republice.

Více informací obdržíte u obchodních zástupců divize OPM a řetězce Zelená hvězda.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník