Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Argogen - léčba ran pomocí stříbra

2. Září 2013

Argogen - léčba ran pomocí stříbra

Již staří Řekové, Peršané či Římané v minulosti dokumentovali, jakou hodnotu má stříbro v léčení. Panovníci dávali před výrobky z keramiky přednost stříbrným nástrojům i nádobí jednak proto, aby zabránili znehodnocování potravin, a také aby si současně posílili zdraví konzumací stopového množství tohoto kovu.

 

Koloidní stříbro se později opět začalo využívat koncem 19. a na začátku 20. století a bylo velmi často předepisováno na mnoho nemocí. Po mnohaletých výzkumech a s použitím nových technologií se dnes veřejnost na celém světě opět vrací k přírodním léčebným účinkům stříbra. Koloidní stříbro usnadňuje rychlé hojení ran na těle, můžeme ho aplikovat na popáleniny, omrzliny, proleženiny i jiná poškození kůže. Zabíjí bakterie, které způsobují mokvání ran, a rovněž povzbuzuje organismus a urychluje regeneraci poškozené tkáně.

Ve spolupráci s vědeckým ústavem University ve Ferraře se pomocí nanotechnologií podařilo skloubit několik výjimečných vlastností několika látek a prvků. Při pohledu na složení spreje Argogen se může i zkušenému výrobci zdát, že je to vlastně jednoduché. Postavíte-li vedle sebe nejdůležitější látky obsažené ve spreji, tj. práškové stříbro, zeolitický prášek jako nosič a aerosol jako reaktivní složku, pak je to jen jedna stránka věci. Jakmile totiž všechny tři složky potřebujete dostat do bombičky pod obrovský tlak a v určitém poměru, jejich fyzikální vlastnosti se zásadně mění.

 

Likviduje záněty a regeneruje tkáně

Díky výše uvedeným skutečnostem se za pomoci špičkových technologií výrobci podařilo skloubit jedinečné účinky těchto prvků tím, že dokázal vpravit atomy a molekuly ionizovaného, tedy aktivního stříbra do molekuly jeho nosiče, křemičitého prášku. Výsledkem je bezkonkurenční výrobek. Jeho jedinečnost spočívá právě v tom, že molekulám stříbra, které jsou uvězněny v molekule nosiče, nehrozí, že se při aplikaci rozpráší do okolí a zoxidují. Jsou totiž vázány v nosiči, a zůstává tak aktivní stříbro, které nemůže zoxidovat. A jak víme již od dob Římanů, stříbro čistí, dezinfikuje a do určité míry sterilizuje. Díky nanotechnologii se atomy stříbra dostávají do buněk a buněčných membrán virů a bakterií, přerušují jejich respirační řetězec a zabíjejí je. Proto se v ranách, kde se Argogen aplikuje, už nevyvíjí žádný zánět, naopak výrobek záněty likviduje a tkáně regeneruje. Zeoliticko-křemičitý prášek působí tak, že se nasákne a mokvající rána se navenek vysušuje. Pod vrstvou prášku se však vytváří hojivé prostředí, kde aktivní stříbro brání zanícení a působí hojivě.

Urychluje hojení

Aerosol, kterým se prášek aplikuje - jeden z mála práškových sprejů na světě - působí chladivě a jeho pomocí je možné přípravek aplikovat přesně na určená místa. Zároveň v případě popálenin působí příznivě, chladivě a prášek hojivě. Hojení je navíc urychleno právě díky nanotechnologii, takže aktivní stříbro snáze vniká do pórů kůže, kde regeneruje popálenou kůži a opět zabraňuje zánětu i bolesti a výrazně urychluje hojení. V tomto případě může být Argogen využit i pro širokou veřejnost jako ojedinělý prostředek, který pomáhá při popáleninách vzniklých na sluníčku. Po jeho aplikaci nastává rychlá úleva od bolesti a začíná proces hojení. V destinacích, kde k popáleninám způsobeným slunečním zářením dochází často, se kromě medicínských prostředků na postižená místa aplikuje např. studený jogurt zabalený do vlněného šátku, a to několikrát za hodinu. V tomto případě přichází úleva za několik dní. Po posledních zkouškách a testech je prokazatelné, že v případě aplikace Argogenu úleva přichází do několika hodin.

Argogen se dodává v aluminiové nádobce na aerosol o obsahu 125 ml. Díky jedinečné výrobní technologii zůstává sterilní po celou dobu používání.

B. Braun nyní nabízí stříbro v rozličných variantách, ať už je to klasický Askina® Calgitrol® AG nebo jeho tenká verze Askina® Calgitrol® THIN, unikátní Askina® Calgitrol® Paste či zmiňovaný Argogen sprej.

Všechny produkty jsou dostupné v České i Slovenské republice.

Více informací obdržíte u obchodních zástupců divize OPM a řetězce Zelená hvězda.

Markéta Šragová
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Odborné ambulance B. Braun Plus nabízejí širokou škálu služeb v oblasti hojení ran, urologie, péče o stomie nebo nutrice.

09.12.2021
Ambulantní péče

Neurourologie je specializovanou součástí urologie a zabývá se poruchami močení v důsledku přerušení nervových drah a center. Porušení nervového zásobení je přitom způsobeno různými příčinami, nejčastěji úrazem (mozku, míchy, pánevních nervových pletení a periferních nervů), nervovými chorobami či v důsledku metabolických onemocnění (cukrovka). Projevy těchto poruch souhrnně označujeme jako neurogenní dysfunkce močových cest.

08.06.2021
Ambulantní péče

Tým profesora Pavla Michálka, vedoucího lékaře Kanylačního centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jako jediný ve střední Evropě provádí od roku 2018 implantace portů do hrudní dutiny.

08.07.2020
Ambulantní péče