Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

50 let roztoku Gelofusine®

22. Březen 2012

50 let roztoku Gelofusine®

Pokud člověk ztratí více než 10 až 15 procent krve, není jeho tělo schopno tuto ztrátu kompenzovat. Řešením může být Gelofusine® - syntetický koloidní roztok používaný již více než 50 let.

Pokusy s přípravkem infuzního roztoku na bázi želatiny probíhaly dokonce již za první světové války. Uplynulo však téměř sto let, než mohl být tento roztok uveden na trh.

Vše začalo ve Švýcarsku v 50. letech minulého století. Švýcarský Červený kříž vyvinul první roztok Gelofusine® a registroval jej v roce 1961 ve Švýcarsku pod názvem Physio­gel. Nový roztok si poté našel cestu do celé Evro­py. V roce 1972 byl pod současným názvem Gelofusine® představen ve Velké Británii, kde ve své kategorii dosud jasně vévodí trhu. Až do počátku 90. let minulého století jej prodávala společnost Hausmann Laboratories (dceřiná společnost akciové společnosti Swiss Vifor SA).

S koncernem B. Braun napříč celým světem

Společnost B. Braun uvedla na trh svůj vlastní infuzní roztok na bázi želatiny již v 60. letech minulého století. Výhradním dodavatelem švýcarského Gelofusine® se tento německý výrobce zdravotnického materiálu z Hesenska stal roku 1991, kdy získal sektor „infuzních roztoků a příslušenství pro nemocnice“ společnosti Vifor. Tehdy také začalo úspěšné tažení roztoku Gelofusine®, trvající až do dnešních dní. Čísla hovoří sama za sebe: roztok Gelofusine® je v současnosti registrován a podáván ve více než stovce zemí na celém světě, byť pod různými názvy: například jako Gelafundin® (v Německu) nebo pod svým původním názvem Physiogel. Jen v posledních deseti letech se na celém světě prodalo více než 77 milionů kusů roztoků. To je v průměru 7,7 milionu lahví za rok nebo 21 000 lahví za den, což odpovídá 880 lahvím za hodinu a přibližně 14 lahvím za minutu. Pokud vám tedy četba tohoto článku trvala pět minut, pak vězte, že za tuto dobu se prodalo více než 70 život zachraňujících infuzí Gelofusine®. A úspěšně pokračujeme dále - nyní na trh přichází Gelaspan®, nová generace roztoku Gelofusine®.

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Kalium však také může sloužit jako modelový příklad, jak lze riziko poškození pacienta relativně jednoduchými opatřeními minimalizovat. Na tuto zcela konkrétní problematiku se vůbec poprvé v ČR zaměřila konference pořádaná Aesculap Akademií s názvem „Bezpečné podávání kalia ve zdravotnických zařízeních“, která proběhla 25. února v pražském Lékařském domě.

04.04.2014
Intravenózní léčiva

Léčba pacienta s onemocněním dolního trávicího traktu není jednoduchá a vyžaduje jeho informovanost, edukaci a spolupráci. Na chirurgické klinice FN Brno, ve spolupráci se společností B. Braun, začal před třemi lety projekt, který počítal s větším zapojením pacientů a současně si kladl za cíl zkrátit hospitalizaci, snížit počet komplikací a celkově léčbu optimalizovat. Tzv. optimalizace cesty pacienta k tomu využívá principů ERAS (Enhanced Recovery After Surgery), ale i dalších nástrojů a postupů. Brzy byla zjištěna potřeba vzniku nové pozice, do budoucna možná i profese – sestra provázející pacienta celou jeho léčbou, jeho rádce, jeho kontakt s nemocnicí a současně i důvěrník, tzv. ERAS sestra.

29.06.2020
Intenzivní péče

Vedení Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) ve spolupráci s vrchní sestrou Interní hematologické a onkologické kliniky Mgr. Petrou Kouřilovou a Mgr. Veronikou Trečkovou, PhD., z Oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny rozhodlo o používání uzavřeného infuzního systému ve všech stacionářích a na lůžkovém oddělení onkologie, a to od června 2018. Zeptali jsme se, jak práci s uzavřeným infuzním systémem Cyto-Set® zdravotníci z Fakultní nemocnice Brno hodnotí?

24.02.2020
Intenzivní péče