Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Zákoutí duše Ireny Křivánkové

6. Duben 2017

Zákoutí duše Ireny Křivánkové

Irena Křivánková

Po výstavě Jaroslava Valečky „Nevinnost…“ se do Art & Event Gallery Černá labuť vrací ženský element. V měsících únoru a březnu patří galerie současné české malířce Ireně Křivánkové.

Již ve velmi útlém věku se Irena Křivánková rozhodla stát se malířkou. Svého snu se nevzdala a v roce 1999 absolvovala ateliér figurální monumentální malby na Fakultě výtvarných umění v Brně u profesora Jiřího Načeradského. Přesně před dvaceti lety, ještě před dokončením studií, měla v Brně svou první samostatnou výstavu (Galerie v IBC). Mnohé se od té doby změnilo.

Pokud by před nás pověsili dva obrazy, jeden z počátků Ireniny tvorby a druhý ze současnosti, možná by nás ani nenapadlo, že se jedná o díla téhož umělce. Počáteční tvorba Ireny Křivánkové, ovlivněná mimo jiné výtvarným projevem již zmíněného Jiřího Načeradského, je velmi expresivní, jak tahy štětcem, tak svou barevností. Figury v jejích výjevech ze života mají výrazné kontury a celkovou výrazovou dynamiku. Velká plátna, která má Irena v oblibě, jí umožňují rozpřáhlé tahy štětcem, dopřávají jí pocit svobody. Nevyhýbá se však ani intimním formátům. Ireniny obrazy nepostrádají hravost a vtip. Dokládají to například obrazy s tematikou buldočků z let 2001-2002. Irena Křivánková náměty svých obrazů svižně střídá. To vychází z umělčina přístupu k malbě samotné, vždy totiž maluje to, co je jí v tu dobu nejbližší, co ji zasáhne až do nitra duše. Od autoportrétů, krajin intenzivních barev či figurálních výjevů se přes motivy fauny dostává k flóře. Konkrétní se pomalu stává abstraktním. Barevnost Ireniných obrazů se uklidňuje, zjemňuje. Když už máme pocit, že jsme Ireninu dílu porozuměli, překvapí nás zcela odlišným stylem i výrazovými prostředky. Marně bychom tak v díle Ireny Křivánkové hledali vzorec, podle kterého volí náměty a barevnost svých obrazů. Vše se mění v závislosti na jejím momentálním i životním rozpoložení.

Pohled do akvária. Tak by se daly charakterizovat nejnovější Ireniny malby. Napovídá tomu i název právě probíhající výstavy - TETRAMIN (chovatelé akvarijních rybek již vědí, že se pod tímto názvem skrývá krmivo pro rybičky). Nejedná se o náhodu. Mnoho děl vzniklo poté, co si do Irenina ateliéru našlo cestu akvárium s různými druhy rybiček, které se postupně staly jejími domácími mazlíčky. Ireniny obrazy z poslední doby jsou na pomezí reálného a abstraktního světa. Na obrazech rozeznáváme traviny nacházející se pod vodní hladinou, přesto však celý výjev působí velice snivě, fantaskně. Až nás nutí pochybovat o tom, co před sebou vlastně vidíme.

Irena Křivánková v současné době žije a maluje v Praze. Od roku 2014 zde působí jako odborná asistentka ateliéru Intermédia na 1. soukromé vysoké škole uměleckého zaměření Art & Design Institut. Irena není pouze malířkou a kreslířkou, podílí se také na realizacích pro film a divadlo (pracovala například na snímcích Poslední sezóna režiséra H. Bočana nebo Bestiáři režisérky I. Pavláskové či na slavném zahraničním seriálu Borgiové režiséra O. Hirschbiegla aj.).

 

Kristýna Pražanová
Art &Event Gallery Černá labuť

Dosud nehlasováno

Čtěte také

Martin Salajka patří k nejvýraznějším absolventům-malířům pražské Akademie výtvarných umění. Ve své práci se zaobírá figurací. Vyšel z přírodní lyriky, která korespondovala s čistým krajem na jihovýchodní Moravě i s jeho rybářskou vášní. Posléze, po přestěhování do Prahy, ve své tvorbě čím dál více tematizuje temné stránky lidské psychiky.

28.04.2015
B. Braun pro život

Autor, jemuž je tentokrát věnována rubrika Doteků umění, se na umělecké scéně etabloval jako MICL. Je to zvláštní pseudonym, ale umělec narozený v roce 1969 v Brně, občanským jménem Michal Novotný, jím důsledně signuje svá díla už od dob studií na Akademii výtvarných umění.

23.01.2015
B. Braun pro život

Jan Spěváček (1973), jemuž je věnována současná rubrika Doteků umění, se narodil v Teplicích, ale žije a pracuje v Brně. V Česku je už dlouho známým umělcem s řadou realizovaných výstav.

31.10.2014
B. Braun pro život