Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Vysoký standard dialyzační péče se nyní rozšiřuje o renální biopsie

26. Únor 2013

Vysoký standard dialyzační péče se nyní rozšiřuje o renální biopsie

Rozhovor s primářem nově otevřeného Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Ivančicích.

MUDr. Jakub Ševčík je primářem nově otevřeného Dialyzačního střediska v Ivančicích, a jak sám říká, je na „své“ středisko a zdravotnický personál náležitě pyšný. Jak ale hodnotí kvalitu české dialýzy a kde on sám vidí ivančické středisko za pár let? A umí si ve svém náročném pracovním programu najít čas na odpočinek?

Pane primáři, jak se vy sám díváte zpátky do historie na dobu, kdy byla dialýza vysloveně nedostatkovým zbožím a přednost měli pouze „perspektivní“ jedinci?

Tuto dobu jsem nezažil. Představa, že se vám nedostává život zachraňující léčby jenom proto, že přesahujete nějaký věkový limit, mě děsí.

 

Dialyzační středisko v Ivančicích je otevřeno teprve krátce. Jak se vyrovnáváte s již „zajetou“ konkurencí? Setkáváte se s velkým zájmem pacientů o vaše služby?

Většina dialyzovaných pacientů z ivančického regionu měla zájem o naše služby již před otevřením nového centra. Okolní dialýzy nevnímám jako konkurenci, neboť vím, že mají spíše přeplněný program, a otevření naší dialýzy tak vyřešilo dlouhodobou potřebu pacientů z místního regionu.

 

Máte v Ivančicích něco, na co jste skutečně pyšný? Poskytujete pacientům nějaké nadstandardní služby?

Ve spolupráci s místní nemocnicí zahajujeme program renálních biopsií. Jedná se o důležitý diagnostický nástroj v nefrologické ambulanci. Dále přímo na pracovišti provádíme ultrazvukové vyšetření ledvin a cévních přístupů. V oblasti kvality lékařské péče považuji za nadstandard existenci informačního systému skupiny dialyzačních středisek B. Braun Avitum. Každé pracoviště dosahuje cílových terapeutických parametrů týkajících se přímo pacienta. Tyto parametry se vzájemně porovnávají, a je tak možné si ověřit, jak dobře každé středisko své pacienty léčí. Mezi nadstandard, který přímo ocení pacienti, patří např. občerstvení v rámci dialyzačního ošetření či přístup k wi-fi síti. Naše středisko také pro pacienty pořádá společenské a vzdělávací akce.

 

Jakou máte vizi pro následující roky? Kam by se podle vás mělo středisko posunout?

Přiznám se, že jsem hlavně zaměstnán jakousi iniciací centra nežli vzdálenou budoucností. První kroky směřovaly a směřují k základnímu náběru pacientů na dialýzu a nefrologickou ambulanci. Jsem rád, že se podařilo rychle sestavit a edukovat sesterský tým a nastavit spolupráci s nemocnicí. Aktuálně se chystá i širší spolupráce s cévními centry, která jsou pro nás životně důležitá. Do budoucna se rozšíříme na středně velkou dialýzu s nefrologickou ambulancí pokrývající problematiku onemocnění ledvin v celém regionu. Mou základní vizí je, abychom dobře odváděli svou práci a měli dobré jméno.

 

Jak dlouho vykonáváte post primáře?

Krátce - od listopadu roku 2012.

 

Vím, že jste získal skvělou praxi ve fakultních nemocnicích v Brně. Jak to ovlivnilo váš pracovní život?

Před příchodem do společnosti B. Braun jsem strávil deset let v brněnských fakultních nemocnicích, kde největšího rozvoje se mi dostalo ve Fakultní nemocnici Brno. Mimo jiné jsem měl možnost se podílet na léčbě komplikovaných nefrologických pacientů. Osvojil jsem si invazivní výkony v nefrologii. To vše mi poskytlo slušný rozhled a praxi v oboru nutnou pro další, samostatnou práci. 

 

Stejně jako každý rok i letos se bude druhý čtvrtek v březnu konat Světový den ledvin. Každoročně se nechají preventivně vyšetřit tisíce lidí a více než pětinu z nich lékaři odešlou na komplexní nefrologické vyšetření. Dá se selhání ledvin nějak předcházet? Jací lidé spadají do tzv. rizikové skupiny?

Základní screening ledvinných funkcí je stále mírně nedoceňované vyšetření. V rámci Světového dne ledvin se pravidelně daří zachytit řadu pacientů, kteří o své nemoci nemají tušení. Některým onemocněním ledvin se dá předcházet, zvláště těm, která jsou způsobena cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem. Právě tito pacienti by měli být pečlivě sledováni. Samozřejmě by bylo ideální, aby si lidé byli více vědomi rizik civilizačních chorob a byli ochotni se jim správnou životosprávou vyhnout.

 

Máte vy sám nějaké osobní či rodinné zkušenosti s onemocněním ledvin a dialýzou?

Nemám, ale vzhledem k tomu, že se s dialyzovanými pacienty nyní vídám třikrát týdně, umím se vcítit do jejich emočního života. A přestože to nebývá moc veselé setkání, snažím se vždy najít nějaké téma, které nás společně může přenést přes šedou realitu dlouhodobé a pravidelné závislosti na dialýze.

 

Vzhledem k tomu, jakou práci vykonáváte, je pro vás určitě důležitý i dostatek odpočinku. Jaké máte záliby? Jak nejraději relaxujete? 

Jsem sportovec tělem i duší. Miluji cyklistiku, plavání, lezení po skalách a další sporty. Krom toho se pravidelně těším z koncertů vážné hudby nebo baletu v brněnském Janáčkově divadle. Nesmím ale zapomenout říct, že nejcennějšího emočního dobíjení se mi dostává doma u mé rodiny.

Veronika Suchanová
redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Během rok trvající pandemie se nakazilo 40 pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni. 11 jich zemřelo. Za jediný způsob, jak pacienty ochránit, považují zdravotníci očkování. „Speciální noční dialýzy pro covid pozitivní pacienty jedeme se zhruba tří týdenní přestávkou už od začátku října. Pomáháme s dialýzou i v nemocnici. Nasazení je místy extrémní. Potřebujeme rychle očkovat dialyzované pacienty a zvládli bychom to sami. Jen potřebujeme vakcínu,“ říká primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Lada Malánová. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají, aby lidé, kteří prodělali Covid 19 s těžším průběhem, si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
B. Braun pro život

Herec Karel Zima, který daroval svému kamarádovi ledvinu, dostal jako rizikový pacient první očkovací dávku a vyzývá širokou veřejnost k očkování i ledvinové prevenci. „Chtěl bych vyzvat všechny, kteří s očkováním váhají, aby se naočkovat nechali. Je to dle mého jediná cesta, jak se z koronavirové sloty dostat,“ říká ambasador nadcházejícího Světového dne ledvin Karel Zima. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají všechny, kdo prodělali Covid 19 s těžším průběhem, aby si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
Nefrologie

Významní čeští nefrologové vyjadřují rozčarování nad tím, že lidé na dialýze nejsou v prioritní skupině očkovaných. „Na Ministerstvo zdravotnictví jsme již jako Česká nefrologická společnost několikrát neúspěšně apelovali. Jde o zbytečný hazard. Řádově se jedná pouze o jednotky tisíc pacientů. Navíc zdravotníci na dialýzách jsou zvyklí očkovat sami, takže v logistice problém nevidím,“ říká k očkovací strategii přednosta Kliniky nefrologie VFN v Praze prof. MUDr. Vladimír Tesař DrSc., MBA.

09.03.2021
Nefrologie