Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

„Více svobody a možnost pracovat. To jsou největší benefity“, řekla první pacientka na Plzeňsku, která se dialyzuje sama doma.

8. Září 2016

„Více svobody a možnost pracovat. To jsou největší benefity“, řekla první pacientka na Plzeňsku, která se dialyzuje sama doma.

Pacientka Věra Fialová (Plzeň) si provádí hemodialýzu sama doma.

Každý týden stráví na dialyzačním křesle 15 hodin. Tedy zhruba stejně jako pacienti, kteří docházejí na dialýzu na dialyzační středisko. Ale Věra Fialová je doma. Je totiž první pacientkou bez ledviny, která se dialyzuje sama.

Svou první domácí hemodialýzu si ve svém domě provedla letos na Velký pátek v březnu. Dnes jich má na kontě bezmála 90. „Před půl rokem byli všichni nervózní, i paní primářka Malánová se o mě hodně bála. Teď už je to pro mě rutina a můžu si zařídit den, jak chci, i když nemám ledvinu,“ říká pacientka Věra Fialová. Dnes už si s naprostou zručností a samozřejmostí sama připravuje dialyzační přístroj, který jí čistí krev. Na dialyzační středisko pacientka dochází jednou za měsíc a každý první týden v měsíci navštěvuje paní Fialovou sestřička doma. Zkontroluje záznamy v přístroji, sepíše spotřebu pomůcek k dialýze a celkově dohlédne, aby vše fungovalo, jak má.

Zleva MUDr. Lada Malánová primářka, Věra Fialová pacientka, Eva Schlachtová sestra

Zleva MUDr. Lada Malánová primářka, Věra Fialová pacientka, Eva Schlachtová sestra

 

Hemodialýza v domácím prostředí bez asistence sestřiček nebo lékařů je možnost, kterou česká legislativa nabízí pacientům od roku 2015. V současnosti je v Česku pouze pár pacientů, kteří tuto možnost využívají. Pokud chtějí lékař nebo pacient začít uvažovat o možnosti provádět hemodialýzu doma, je nutné splnit řadu podmínek. Je třeba mít doma dostatečný prostor pro dialyzační monitor, lůžko, úpravnu vody a další vybavení a především odvahu. „Většina pacientů na dialýze jsou starší lidé, u kterých je splnění těchto podmínek prakticky nemožné. Ale pokud pacient projeví zájem nebo se nám zdá jako vhodný adept, spolupracuje, má kuráž a je technicky zdatný, tak mu tuto možnost nabídneme,“ vysvětluje MUDr. Lada Malanová, vedoucí lékařka Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni.

 

Zásadní podmínkou pro provádění dialýz doma je pořízení přístroje Redsense. Jedná se o speciální poplašný systém pro monitorování cévního přístupu v průběhu dialýzy. Tento přístroj se běžně na dialyzačních střediscích nepoužívá, pro domácí dialýzu je však zcela zásadní. „Redsense na rozdíl od dialyzačního monitoru umí detekovat únik krve. Pakliže indikuje vlhkost, vydá velmi hlasitý zvuk a pacient, případně jeho pomocník, může včas zabránit komplikacím,“ vysvětluje MUDr. Malánová.

 

Příprava na domácí hemodialýzu se neobejde bez stavebních úprav. „Vyčlenila jsem si pro dialyzování malou místnost, kde musely být kompletně upraveny rozvody i elektroinstalace,“ popisuje Věra Fialová. Samostatnou kapitolou je úpravna vody (reverzní osmóza), která z normální vody z kohoutku, dělá tzv. ultračistou vodu splňující přísné normy. Kvalita vody je pro dialyzační ošetření klíčová. Domácí dialýzu jako jednu z alternativ rozhodně doporučuji. Vhodných pacientů není mnoho, administrativní přípravy, edukace pacienta, nasmlouvání výkonů s pojišťovnou a další věci není jednoduchý proces. Pokud se ale podaří, na konci najdete pacienta, kterému zásadním způsobem zkvalitníte život. A to je to nejdůležitější,“ uzavírá vedoucí lékařka Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni Lada Malánová.

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Většina dialyzovaných pacientů chápe docházení na dialyzační středisko jako nutnost, se kterou se dříve či později musí smířit a musí se naučit plánovat si svůj životní rytmus mezi dny, kdy na dialýzu jezdí a mezi dny, kdy mají „volno“. Ke klasické hemodialýze prováděné na dialyzačním středisku, existují, kromě transplantace ledviny, také další dvě alternativy.

12.01.2022

Zatímco ve frýdecko-místecké nemocnici se s novým systémem výroby 
a distribuce koncentrátů teprve sžívají, na dialyzačním středisku B. Braun 
Avitum v Teplicích už mají výhody zařízení ověřené v praxi. O zkušenosti s plně 
automatizovanou výrobou a distribucí kyselých koncentrátů se s námi podělil 
tamní vedoucí lékař MUDr. František Švára a vedoucí sestra Olga Roučková.

14.10.2021
B. Braun pro život

Uplynulý „pandemický“ rok plný omezení byl výzvou pro všechny, ale obzvlášť pro rizikové skupiny lidí, jako jsou například právě pacienti s chronickým onemocněním ledvin. Přistupovat k životu aktivně a s optimismem se ne vždy daří, ale nesmíme se o to přestat snažit, i když se nám to pomyslné „světélko ve tmě“ zdá třeba chvíli neviditelné. Kde ale vzít ten pozitivní přístup, jak neupadnout do stereotypu? A kdy si přiznat, že potřebuji odbornou pomoc? I na takové otázky nám odpovídala klinická psycholožka PhDr. Marcela Znojová, která se dialyzovaným pacientům věnuje.
 

11.08.2021