Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie: Článek

Transplantaci ledviny prodělal loni na dialýze v Teplicích rekordní počet pacientů

Ing. Lucie Kocourková

8. březen 2022

Světový den ledvin

Přes komplikace spojené s pandemií covid-19 dostalo v roce 2021 devět pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích novou ledvinu. Je to historicky nejvyšší počet transplantací. „Naším úkolem je pacienta na transplantaci připravit. Za tímto úspěchem je velké množství práce lékařů a sester jak na dialyzačním středisku B. Braun v Teplicích, tak v IKEMu. Musím poděkovat obětavosti našeho personálu, že to ani v opravdu nelehké době nevzdal,“ komentuje rekordní transplantační aktivitu primář Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích MUDr. František Švára

Dramatické okolnosti i hladký průběh

Všechny transplantace realizoval pražský IKEM. Novou ledvinu dostalo 9 pacientů, z toho čtyři ženy a pět mužů. U dvou příjemců se jednalo o kombinovanou transplantaci ledviny a slinivky, jedna transplantace proběhla od žijícího dárce ve formě tzv. párové výměny. Mezi příjemci ledviny byl i praktický lékař z Dubí Ivo Tukinski. Do nefrologické ambulance docházel s hypertenzí od roku 2012. Poslední dva roky mu ledviny zcela vypověděly službu a musel 2x týdne dojíždět na dialýzu. Transplantace u něho za počátečních dramatických okolností proběhla na jaře 2021. „Když mi pan primář zavolal, byl jsem opravdu velmi rád. Naložila mě sanitka. Ta ovšem po osmi kilometrech havarovala, a protože vůz dál jet nemohl, přijel pro mě kamarád, který mě do IKEMu dovezl. Tam jsem se ještě trochu ztratil v rámci areálu, ale nakonec jsem cestu na operační sál našel,“ vzpomíná dnes už s úsměvem Ivo Tukinski. Všem komplikacím ale nebyl konec. „Sotva jsem se probudil z narkózy, ukázalo se, že se transplantovaná ledvina neprokrvuje, takže jsem musel znovu na sál a podstoupil jsem reoperaci,“ vysvětluje transplantovaný pacient. V IKEMu strávil 2 měsíce, nová ledvina se rozbíhala pomalu, pacient prodělal řadu ledvinových biopsií a přidaly se komplikace i se slinivkou. V dnešních dnech už ledvina funguje tak, jak má. „Většina transplantací takto dramatický průběh nemá. Podstatné je, že ledvina nyní funguje, jak má. Ze začátku byl pacient více unavený, ale i tato únava zhruba po 4 měsících odezněla. Teď jezdí na kontrolu jednou za měsíc do IKEMu a jednou za měsíc k nám do nefrologické ambulance. Jeho krevní hodnoty i výkonnost nové ledviny jsou nyní zcela v pořádku,“ popisuje potransplantační období primář Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Teplicích MUDr. František Švára.

Očkování jako největší zbraň

Dialyzační středisko v B. Braun Avitum v Teplicích má v současnosti 70 pacientů na klasické přístrojové dialýze na dialyzačním středisku, jeden pacient je léčen domácí přístrojovou hemodialýzou a jedna pacientka se léčí doma peritoneální (břišní) dialýzou. Lékaři ve specializované nefrologické ambulanci sledují více než 2000 pacientů. Největší výzvou mimo zachování transplantační aktivy byla pro zdravotníky i pacienty bezpochyby pandemie covid-19. Potvrdily se původní předpoklady, že dialyzovaní pacienti budou ve vztahu k pandemii velmi křehcí. „Na jaře 2020 se nám podařilo dialyzované pacienty zcela ubránit, ale na podzim 2020 již onemocněli první pacienti i členové personálu. Klíčovou roli nakonec sehrálo očkování. V předočkovacím covidovém období podzim 2020 - jaro 2021 onemocnělo 33 pacientů a 12 jich bohužel zemřelo. Tedy zhruba třetina. Pak přišlo očkování a v současném covidovém období podzim 2021 – jaro 2022 jsme měli 14 covid pozitivních pacientů, ale nezemřel žádný. Takže očkování funguje a ten rozdíl jen neporovnatelný,“ popisuje covidové období primář František Švára. Díky velmi prozíravě navržené dispozici dialyzačního střediska nemuseli zdravotníci organizovat pro infikované pacienty vlastní „covid pozitivní“ směnu. Vždy se jim podařilo provoz zajistit za využití izolačních dialyzačních lůžek. „Mimo přechodu na nový ambulantní systém považuji za nejvýznamnější počin roku 2021 znovuobnovení Nefrologické ambulance B. Braun Avitum v Litvínově, do které nyní dochází takřka devět desítek pacientů,“ říká primář Švára.

Aby ledviny neselhaly

Světový den ledvin si lidé na celém světě připomínají už od roku 2006 každoročně vždy druhý čtvrtek v březnu. Ten letošní připadá na 10. března a stejně jako v covidových letech 2020 a 2021 se i letos ještě dveře ambulancí pro vyšetření zdarma neotevřou. „Apel na prevenci jsme přesunuli především do on-line světa. Ve čtvrtek 10. března od 13 hodin budeme živě vysílat pořad, který bude věnován právě prevenci ledvin, ale také třeba úloze médií v době pandemie. Vysílání se zúčastní například emeritní předseda České nefrologické společnosti profesor Vladimír Tesař, cévní a transplantační chirurg profesor Jiří Moláček, čeští i slovenští nefrologové či moderátor Václav Moravec. Pořadem bude provázet herec Karel Zima, který svému kamarádovi daroval ledvinu. Velké téma budou tedy i transplantace a možnosti dárcovství,“ vyjmenovává MUDr. Martin Kuncek, ředitel dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK. V prevenci hraje hlavní roli zdravotní životní styl, tedy nekouřit, zdravě se stravovat, nepít přemíru alkoholu a co nejvíce se hýbat. Hlavními rizikovými faktory jsou také cukrovka, vysoký krevní tlak nebo dědičné dispozice v rodině. „Zpozornět by měl také každý, kdo prodělal infarkt myokardu nebo angínu pectoris. Dále jsou zatěžujícími procesy prodělané srdeční selhání, ischemická choroba dolních končetin, revmatologické onemocnění, časté užívání léků na bolest a ledvinové kameny či bílkovina a krev v moči při předešlých vyšetřeních,“ vypočítává hlavní nefrolog sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Vladimír Vojanec. Od roku 2016 má v rámci prevence u praktického lékaře nárok na preventivní vyšetření hladiny kreatininu v krvi určujícího stav ledvin každý člověk starší 50 let. Pokud kohokoliv zajímá riziko onemocnění ledvin a chce si udělat orientační test, může navštívit web www.ledvinovakalkulacka.cz

Když už ledviny selžou

Když už ledviny selžou, existují 4 základní metody jejich náhrady. Hemodialýza na dialyzačním středisku, domácí hemodialýza nebo domácí peritoneální dialýza a transplantace. Počet pacientů na hemodialýze (515 pacientů) nebo peritoneální dialýze (28 pacientů) přepočtený na milion obyvatel byl v roce 2020 nejnižší za posledních 10 let. „Jde zřejmě o kombinaci více faktorů. Těmi hlavními jsou pozvolný pokles incidence nových pacientů léčených náhradou funkce ledvin a současně v roce 2020 zřejmě kvůli covidu skokový nárůst úmrtnosti,“ vysvětluje profesor Vladimír Tesař. V loňském roce bylo v Česku transplantováno celkem 456 ledvin. Z toho dvě třetiny (306) v pražském IKEM. „Je skvělé, že nás ani covid nezastavil. V roce 2021 jsme transplantovali největší počet ledvin v historii. Pomohla k tomu výborná spolupráce s dialyzačními středisky po celé zemi a také například fakt, že transplantační zákon umožnil ve větší míře transplantovat orgány od cizinců zemřelých na našem území,“ vysvětluje přednosta Transplantcentra, přednosta Kliniky nefrologie a vedoucí Transplantační laboratoře IKEM prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc. Stejně tak covid nezastavil přípravy na transplantace na dialyzačních střediscích. „Jen v síti našich 23 českých dialyzačních středisek jsme loni úspěšně na transplantace připravili 67 pacientů. Z toho 9 našich pacientů se podařilo transplantovat ještě před tím, než zahájili dialýzu, což je z medicínského pohledu ten nejlepší možný způsob,“ uzavírá ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Tisková zpráva ke stažení (172.54 KB)

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník