Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Spálené kalorie a zdolané kilometry se proměnily v notebook pro středoškolského studenta s drsným osudem

5. Září 2017

Spálené kalorie a zdolané kilometry se proměnily v notebook pro středoškolského studenta s drsným osudem

Český sochař Michal Gabriel osobně předal dárek Pavlovi

Téměř 11 tisíc zdolaných kilometrů a přes 83 tisíc spálených kilokalorií proměnili svými sportovními aktivitami v projektu Plníme sen pohybem v notebook a ve výplatu pro středoškolského studenta Pavla Jůzu zaměstnanci společnosti B. Braun.

Pavel nyní studuje grafický design a pro komplikovanou rodinnou situaci prošel Klokánkem a jako čerstvě zletilého ho bude čekat postupné osamostatnění. „Zdravím se zabýváme koncepčně a ke sportu jsme již potřetí motivovali naše zaměstnance a příznivce spojením příjemného s užitečným. Pavlovo vykročení do samostatného života je těžší, než měla většina z nás, ale on se k tomu staví čelem, a je na místě mu to aspoň trochu usnadnit,“ říká MUDr. Martin Kuncek, člen vedení skupiny B. Braun CZ/SK.

 

Domácí úkoly opravdu doma 

Notebook je snem pro každého studenta grafiky, natož pak pro Pavla. Doposud musel zůstávat ve škole i po vyučování, protože neměl svůj vlastní počítač a nemohl by doma dělat úkoly. „Z notebooku mám obrovskou radost. Zjednoduší mi to přípravu do školy, ale i řadu běžných životních situací,“ řekl po předání notebooku Pavel. Notebook dnes převzal v rámci Sochařského dne na Bobovce z rukou úspěšného české sochaře profesora Michala Gabriela, bývalého děkana Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. „Vyučuji na vysoké škole v ateliéru tradiční sochařství ve spojení s digitálním sochařstvím a 3D technologiemi. Vy děláte 2D grafiku a mít vlastní počítač je určitě dobrým začátkem,“ komentoval předání profesor Gabriel. Od dubna 2017 do konce prázdnin Pavel také využil nabídky společnosti B. Braun a byl na stáži v marketingovém oddělení. „Za každou praxi v oboru jsem vděčný. Aspoň jsem si udělal představu, s čím vším má profese souvisí,“ říká Pavel. 

 

 

Obdarovaný Pavel si na svůj drsný život nestěžuje

Pavel Jůza toho má za sebou za svůj krátký život tolik, co si většina z nás nedokáže představit ani v tom nejošklivějším snu. S matkou se stěhovali z místa na místo, náhradní tatínkové si u nich podávali dveře, tvrdý alkohol tekl proudem. Pavel zakusil prakticky všechno, od naprostého nezájmu až po fyzické a psychické týrání. Nakonec loni na podzim skončil na ulici a po zásahu policie a následně sociální pracovnice se dostal do Klokánku v Láskově ulici v Praze na Chodově, který poskytuje přechodnou rodinnou péči. V únoru dosáhl plnoletosti a teď ho čeká nelehké vykročení do samostatného života. Díky dobré vůli Klokánku a městské části Praha 4 smí po dobu studia zůstat za sociální nájemné v jednom z uvolněných bytů v objektu na Láskově. „V Klokánku bylo vždycky dobře. Zdejší tety fungují jako dobré mámy a děti tu pomáhají jako doma. Vysát nebo umýt nádobí by mělo být samozřejmostí,“ říká Pavel. Nastupuje nyní na střední škole do třetího ročníku v oboru grafický design. „Do školy jsem vždycky chodil rád – byla to pro mě oáza klidu,“ říká Pavel.  I přesto že má nyní střechu nad hlavou a lidské zázemí, musí trvale shánět peníze na živobytí. Na otázku, jak se to dá skloubit se střední školou a kdy se pak učí, odpovídá: „Všechno jde, když se chce. Spoustu času ušetřím už jen tím, že dávám ve škole opravdu pozor. Peníze chodím přes rok vydělávat do hypermarketu.“ Z domova „byl odejit“ bez většiny osobních věcí. „Učebnic jsem měl víc než oblečení,“ říká. Matku a jejího přítele od osudného dne neviděl a nic o nich neví. Je vděčný za zázemí a klid a do budoucna se dívá s odhodláním. „Rád bych dokončil střední školu a kdyby to šlo, ještě k tomu třeba něco přidal. Obor mě moc baví. Uvidíme. Budu muset dříve nebo později sehnat vlastní bydlení za plný nájem a osamostatnit se. Dnes jsem rád za všechnu podporu, jednou zase třeba já pomůžu někomu jinému,“ říká.

 

 

Ve dvou výzvách se vysportovalo přes 44 tisíc korun

Projekt společnosti B. Braun Plníme sen pohybem se rozběhl již potřetí a sportovalo se od prvního jarního dne. V outdoorových aktivitách se počítaly kilometry, které sportovci zdolali při běhu, chůzí, v rámci cyklistiky nebo turistiky, na in-line bruslích nebo při golfu. Celkem bylo dosaženo 10 883 km. „Stovky kilometrů najezdili někteří naši „cyklonadšenci“ i cestou do práce,“ říká Petra Borová ze společnosti B.Braun. V indoorových aktivitách se měřily spálené kilokalorie a těch bylo přesně 83 220. Údaje byly získávány z aplikace Endomondo. Uvnitř se praktikoval kruhový trénink, pilates, jóga, plavání, běh nebo chůze na pásu, tenis, squash, badminton, volejbal, basketbal, floorbal, fotbal, gymnastika, tanec, aerobic a stolní tenis. Nabídka každé z výzev obsahovala jiné sporty, takže se uskutečněná aktivita započítávala vždy pouze jednou. Cílem bylo nasbírat kilometry a kalorie v takové výši, aby šly proměnit na 40 tisíc korun. Přepočet probíhal poměrem 1 Kč za každý zdolaný kilometr a za každou spálenou kilokalorii 0,4 Kč. Sportovci dohromady shromáždili částku 44 171 Kč, z níž byl pro Pavla pořízen notebook a část použita na výplatu za jeho několikaměsíční stáž v marketingovém oddělení. Do projektu se zapojilo minimálně 82 zaměstnanců a alespoň jednou jich z toho sportovalo 68. Celkově se sportovalo již potřetí. Předchozí výtěžky byly použity na šlapací auto Ferrari pro malého Libora Svobodu, který je v životě odkázán na umělou výživu a nemůže šlapat na kole. Další sportovní projekt vyústil v podporu Centra Paraple, který dostal příspěvek na rekonstrukci klubovny. 

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Přednostou Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno je už šestnáct let. Letité zkušenosti se snaží uplatnit denně ve své lékařské praxi, ale také v roli předsedy České neurochirurgické společnosti. Profesor Martin Smrčka neurochirurgií žije a exkluzivně pro podcast Medicína říká: „Pacienti chtějí slyšet pravdu, ale chtějí si zachovat naději. Pro mě to je základní premisa, kterou se řídím.“

22.07.2021
B. Braun pro život
Lucie Stejskalová je šťastně vdaná, má dvě krásné dcery a pracuje v cateringové společnosti jako kuchařka. Od malička sportovala a láska k pohybu jí zůstala. Dnes je Lucii čtyřicet let, běhá Spartan Race a má za sebou několik triatlonových závodů. Přestože je ve výborné fyzické kondici, postihla ji stresová inkontinence. Řešení našla až v pomůcce Diveen®.
10.03.2021
B. Braun pro život

Během rok trvající pandemie se nakazilo 40 pacientů dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni. 11 jich zemřelo. Za jediný způsob, jak pacienty ochránit, považují zdravotníci očkování. „Speciální noční dialýzy pro covid pozitivní pacienty jedeme se zhruba tří týdenní přestávkou už od začátku října. Pomáháme s dialýzou i v nemocnici. Nasazení je místy extrémní. Potřebujeme rychle očkovat dialyzované pacienty a zvládli bychom to sami. Jen potřebujeme vakcínu,“ říká primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum MUDr. Lada Malánová. Světový den ledvin letos vychází na 11. března a nefrologové vyzývají, aby lidé, kteří prodělali Covid 19 s těžším průběhem, si nechali vyšetřit ledviny.

09.03.2021
B. Braun pro život