Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní: Události

Nemusíš vyhrát, ale nesmíš se nechat porazit

Mgr. Magdaléna Valíková

30. červenec 2024

B. Braun pro život

Nejlepší česká handbikerka, která se právě připravuje na XVII. letní paralympijské hry v Paříži. Autorka dvou knih, máma tří dospělých synů a babička čtyř vnoučat. A především žena plná energie. To je Kateřina Antošová, která se kvalifikovala na svou již třetí paralympiádu. 

Kateřina Antošová úspěšná paracyklistka

paracyklistka

Kateřina Antošová

Paracyklistka, která závodí na handbiku a vydává se již na třetí paralympijské hry ve své kariéře. V Paříži bude soutěžit ve dvou disciplínách, a to v silničním závodu a časovce. Je vítězkou Světového poháru a opakovaně i Evropského poháru ručních kol. Energie a odhodlání bylo Kateřině vždy vlastní, běhala půlmaratony a maratony, bez pohybu si nedokázala představit fungování. Po nešťastném pádu ze žebříku ochrnula a zůstala tak upoutaná na invalidní vozík. I přesto se nadšení do sportu nevzdala a v paracyklistice patří mezi světově nejúspěšnější české sportovkyně. 

Jak a kdy ses kvalifikovala a v jaké disciplíně?

Jezdím na handbiku, což je součást paracyklistiky. Kvalifikace na paralympiádu byla jasná až na konci června. Do té doby jsem jenom počítala, zda jsem na květnových závodech, které byly letos poslední nominační, najela dost bodů. Místa přiděluje UCI (mezinárodní cyklistická federace) státům dle složitých kritérií za výsledky od roku 2021 a pro všechny disciplíny dohromady. A protože u nás jezdíme jen dvě (jeden tricykl a jeden handbike), nebylo úplně jednoduché získat dvě místa. Disciplín, respektive kategorií je celkem dvacet, tak je jasné, že národy, které mají více závodnic, přivezou i více bodů, a tudíž dostanou i více míst. Co se týká nějaké rovnosti pohlaví, tak ta v paracyklistice moc neexistuje - poměr mužů a žen na paralympiádě je skoro 2:1.

A proč jsi chtěla zkusit ještě jednu nominaci?

Nemám v mém věku vnitřní potřebu závodit a něco si dokazovat, jako to mají chlapi. :) Ale přišla jsem k tomu asi tak, že dřív jsme jezdili s manželem na maratony a půlmaratony a manžel nyní chce jezdit se mnou závodit na handbiku. Má velké zásluhy na tom, že jedu na svou třetí paralympiádu. Opravdu už chci skončit. Ale jak mi na sportovní prohlídce před paralympiádou řekla lékařka: „Vy skončit nemůžete, jinak se to vaše tělo úplně rozsype.“ Dobře, říkám si, neskončím s „turistikou“ na handbiku, ale závodit už opravdu nechci. Tedy od října. Od října proto, že na konci září je ještě mistrovství světa v paracyklistice v Innsbrucku, kterého se zúčastním.

Četla jsem, že jsi měla v roce 2022 zlomeninu nohy. To se ti přihodilo na závodech?

Při závodech jsem už několikrát očesala handbike, ale jen jednou nebo možná dvakrát jsem si zlomila nějakou drobnou kost na noze (nárt, kotník). Ovšem v roce 2022 jsem nedostatečně přibrzdila před retardérem cestou z práce (tedy na vozíku) a způsobila si otevřenou zlomeninu bérce. Díky panu primáři z Liberce tam mám pár titanových dlah. Drží to perfektně, ještě jednou posílám na spinálku do Liberce velké díky! Tím, že nohy nepoužívám, kosti řídnou a stačí opravdu banální škobrtnutí, pád, dosednutí na nohu, která se špatně složila a je vystaráno.

Jak se trénuje právě do Paříže?

Trénuju už deset let stejně: přes sezónu tak čtyřikrát pětkrát do týdne na handbiku, dvakrát do týdne jdu do posilovny a do bazénu. Nebo jdu ráno v půl šesté na hodinku handbike a pak jdu do posilovny. Většinou jeden den v týdnu mám relax, aby si svaly odpočinuly. Na jednom tréninku najezdím průměrně kolem třiceti kilometrů, v zimě méně, v létě o víkendu převažují trasy nad 50 km, 2-3 hodiny. Za rok okolo 9 tisíc km. Abych to upřesnila pro ty, kterým se to zdá málo: do loňska jsem pracovala na půl úvazku jako auditor a teď od března pracuju na celý úvazek jako datový analytik. Samozřejmě platí pro sport i práci, že kdyby mě to nebavilo, tak to nedělám.

Cestuješ hodně po světě, kolik států už jsi na závodech navštívila? Cestovala jsi takto i před úrazem?  

Tím, jak stárnu, cestování stále hůře snáším. Jako ten přesun dopravními prostředky. Nerada lítám, je to pro mě stresující, v situaci vozíčkáře si připadám velmi zranitelně. Odkázaná na pomoc ostatních a na to, zda kufry a handbike dorazí. Takže ano, „proti své vůli“ jsem navštívila s handbikem hodně zemí. Viděla jsem tam spoustu nezajímavých silnic vedoucích okolo skladů a průmyslových areálů. Pokud jsme jeli okolo moře, tak jsem ho z handbiku neviděla. Vlastně jen jednou pořadatel nasnímal závod z dronu a musím říci, že se mi to hodně líbilo. Konečně jsem viděla i něco z okolí. Ale mám i jiné zážitky, ty neturistické, které mi to vyvažují. Například mě baví, jak se národní mentalita projeví v chování řidičů při setkání s handbikem.  

Liší se v něčem příprava na paralympiádu od závodů na mistrovství světa?  

Mám raději normální závody světového poháru nebo i MS. Paralympiáda je pro naši kategorii trochu zvláštní závod, protože jsme spojení s jinými kategoriemi, většinou s více funkčními svaly, na časovce jedeme na přepočet s kvadruplegičkami, je to komplikované organizačně i co se týká výběru a délky tratí. Takže jsou to sice nejprestižnější závody, ale nedá se na ně připravit, protože do hry vstupuje více neznámých. Právě jsem celé dopoledne řešila, jak dostat handbike na závodní trať, když auta jsou zakázaná a dostaneme sice pro českou výpravu malou Toyotu se střešním nosičem, ale nosičem na kolo, ne na handbike. Navíc letos pojedeme časovku jen 14 km a silniční závod jen 28 km. Na mě to je příliš krátké. Něco z vytrvalosti uplatním, zbytek bude tvrdě vydřený. Trénuju teď hodně sprinty a kadenční „šlapání“. Ale rychlá svalová vlákna mi příroda nenadělila.

Jaké jsou tvé ambice? Předpokládám, že získat drahý kov.  

Na nějaké sny o medailích jsem už moc stará. Ale jedu tam s tím, že to svým soupeřkám nedám lacino. Když už jsem tak tvrdě, a tak dlouho trénovala a podstupoval nebezpečí českého silničního provozu, tak to budu chtít prodat. Je mi líto, že na medaile to pravděpodobně nebude. Rozhodně ale budu chtít být nejrychlejší ve své věkové kategorii 55+.  

Kdy ti mohou kolegové fandit? Paralympiáda probíhá od 28.8. do 8.9.2024. Už víš, kdy přesně pojedeš?

Handbikeři budou závodit 4.9. (časovka) a 5.9. (silniční závod). Vždy to bude dopoledne mezi 9.-11. hodinou. Beru to tak, že jedu pro všechny, kdo mi fandí a nechci jim udělat ostudu. Takže předem moc děkuji za vaši podporu na dálku a držení palců! 

Kateřina Antošová Kateřina Antošová Kateřina Antošová

Kde je možné paralympiádu sledovat?

XVII. letní paralympijské hry se budou konat v Paříži v termínu 28. srpna - 8. září 2024. Pokud chcete být v obraze a sledovat vývoj a výkony parasportovců, můžete navštívit následující odkazy:

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník