Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ostatní: Události

Paraplavkyni Agátě Koupilové pomůže při přípravě na Paříž i 100 tisíc korun od B. Braun a Alzheimer Home

Ing. Lucie Kocourková

10. květen 2024

B. Braun pro život

Mladá paraplavkyně Agáta Koupilová dostala od Skupiny B. Braun a Alzheimer Home ve Slavkově u Brna sponzorský dar ve výši 100.000 korun. Agáta ho využije především na pronájem bazénu k tréninku. „Je úžasné vidět mladé lidi s takovou houževnatostí a životním odhodláním a je skvělé mít tu možnost je v tom podpořit,” říká člen vedení Skupiny B. Braun CZ/SK MUDr. Martin Kuncek.
 

Cesta Agáty Koupilové k paralympijským hrám

Čtyřiadvacetiletá Agáta se na paralympijské hry, které proběhnou letos na přelomu srpna a září  
v Paříži, kvalifikovala poprvé. Závodně plave od svých devíti let. Kromě toho také studuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Plavkyně původem z Pardubic si vzhledem k přípravě na letošní paralympiádu třetí ročník rozkládá. Agátě byla po narození diagnostikována dětská mozková obrna, a kvůli tomu má celoživotně výrazně omezenou hybnost dolních končetin. V roce 2015 jí navíc byla potvrzena polyneuropatie, která jí způsobuje značné bolesti nohou. Od roku 2016 používá invalidní vozík.

„Mým cílem je intenzivnější trénink, nejsem zvyklá se vzdávat,” komentuje svou situaci Agáta. Ambiciózní plavkyně má za sebou jedno mistrovství světa, tři mistrovství Evropy. Na letošním dubnovém mistrovství Evropy na Madeiře získala hned tři bronzové medaile v třídě S5 v disciplínách 50, 100 a 200 metrů volný způsob. Za jeden z největších dosavadních úspěchů považuje bronzovou medaili v paraplavání z loňského mistrovství světa v Manchesteru. Ve světovém žebříčku je aktuálně na šesté pozici. 

Více času v bazénu, lepší vybavení i kvalitnější výživa  

B. Braun podporuje plavkyni Agátu Koupilovou od roku 2023 prostřednictvím Nadačního fondu EMIL. „Za finanční podporu moc děkuji, budu si tak moci dovolit pronájem více hodin bazénu a celkově se lépe připravovat nejen na paralympiádu v Paříži,“ říká mladá studentka práv Agáta Koupilová. Prostředky od sponzorů a z finanční sbírky fondu Emil využívá Agáta kromě úhrady pronájmu bazénu také na nákup sportovního vybavení, doplňků stravy a úhradu startovného na domácích závodech. Nadační fond Emil se od roku 2009 zabývá podporou mladých sportovců se zdravotním postižením. Podporu realizuje formou přímé finanční pomoci, vytvářením sportovních příležitostí a pořádáním sportovních událostí. „Děkujeme B. Braun a Alzheimer Home ve Slavkově u Brna za obrovskou finanční podporu pro Agátu.  Možnosti, které jí to otevírá, jí v tréninku hodně pomohou,“ říká Pavel Zbožínek z Nadačního fondu Emil, který se o finanční prostředky pro Agátu stará.

Tvrdé tréninky, fyzioterapie i pravidelné návštěvy lékaře

Agáta trénuje osmkrát v týdnu v bazénu a jednou týdně v posilovně. „Dvakrát týdně plavu individuálně, další tréninky spojuji s plavci z plaveckého klubu SK KONTAKT BRNO, což je klub pro plavce s handicapem. Denně zvládnu ve dvou tréninkových jednotkách tak pět kilometrů,“ popisuje Agáta. Jednou týdně navštěvuje fyzioterapeuta, kterého budou mít čeští plavci k dispozici také v Paříži a jednou za měsíc má Agáta “odpočinkový” den, kdy podstupuje infuze na neurologické klinice. Kromě paralympiády nastoupí letos Agáta také na start pěti závodů Českého poháru v paraplavání v Česku a dvou závodů světové série. Na nedávném mistrovství Evropy na Madeiře získala hned tři bronzové medaile. „Agátě gratulujeme ke všem úspěchům, dál držíme palce a na přelomu srpna a září budeme fandit v Paříži. Nadačnímu fondu Emil děkujeme za podporu sportovců, kteří se v životě ani ve sportu nevzdávají,“ uzavírá za Skupinu B. Braun Martin Kuncek.

Agáta Koupilová - česká paraplavkyně

česká paraplavkyně

Agáta Koupilová

Narodila se v roce 1999. Po předčasném porodu trpí mozkovou obrnou a od roku 2016 je z důvodu dalších zdravotních komplikací na vozíku. Paraplavání se věnuje od roku 2008 a nyní je v klubu SK KONTAKT BRNO. Mezi její největší úspěchy patří bronzová medaile z Mistrovství světa v Manchestru a tři bronzové medaile z dubnového Mistroství Evropy na Madeiře. Ve světovém žebříčku je aktuálně na šesté pozici. Pomáhá také ostatním handicapovaným sportovcům a účastní se projektů v rámci Komunitního fondu ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, kde studuje Právnickou fakultu.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník