Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

SCULPTURE LINE nabízí originální procházku Prahou s příběhem

Kateřina Tučková

1. září 2016

Doteky umění

Od června probíhá v Praze druhý ročník sochařského festivalu SCULPTURE LINE, díky němuž bezmála dvě desítky veřejných prostranství po celé Praze zdobí originální sochy a instalace. Unikátní pražská „sochařská linka“ až do 30. 9. 2016 nabízí místním obyvatelům i turistům jedinečnou příležitost poznat stará známá místa ve zcela novém kontextu a obdivovat umělecká díla. „SCULPTURE LINE přichází za obyvateli a návštěvníky Prahy a chce, aby se se sochou či instalací potkali v přirozeném prostředí svého každodenního života. Nabízí jim příležitost nového pohledu na známá a všední místa, možnost odkrýt v nich nové a neznámé příběhy," vysvětluje zakladatel a ředitel festivalu Ondřej Škarka.

Příslovečnou vlajkovou lodí letošního ročníku je impozantní Meteorit vynikajícího italského umělce Riccarda Cordera, jež své místo na několik měsíců našel v Baarově parku na Praze 4. Masivní instalace z broušené oceli je jedním ze dvou děl, jež Cordero zařadil do letošní linky Sculpture Line. Druhou instalací je neméně fascinující objekt s názvem E. T. Riccardo Cordero je v současné době prezidentem Associazione Piemontese Arte. Od roku 1960 vystavuje v Itálii i zahraničímá za sebou celou řadu samostatných i společných expozic. Dále si návštěvníci mohou na hladině Vltavy prohlédnout sedmimetrový Otazník japonského tvůrce Junichira Ishii, hravé Nohy z vody Kurta Gebauera, umístěné ve Vojanových sadech, či majestátní bronzové Koně Michala Gabriela, jež „cválají“ po piazzetě Národního divadla.

Letošní festival představí opět celou řadu originálních soch a instalací. Kromě již zmíněných děl si pozornost zaslouží také tři Manty Michala Trpáka, které se vznášejí nad hlavami návštěvníků Novoměstské radnice, či Medvěd Ondřeje Bílka, jenž drží stráž v Tančícím domě. Všechny, kteří procházejí kolem budovy Černé labutě, zve k posezení křeslo ve tvaru obří Ruky z dílny Alexandry Koláčkové. SCULPTURE LINE však nevede pouze centrem města, ale zavede své následovníky i do jeho okrajových částí. Dolní Břežany zdobí tajemný Corpus Angelicus Stefana Milkova, u Bobové dráhy na Proseku dělá dřep obří Cvičící postava Jakuba Flejšara a mramorová Fontána Františka Svátka přináší krásu i osvěžení do chodovského Business Parku.

Za úspěšným projektem stojí společnost Sculpture Line v čele s Ondřejem Škarkou a Janem Holáskem.

Kde se zrodil nápad na festival SCULPTURE LINE?

OŠ: V Praze se koná mnoho vernisáží a kulturních akcí, ale my jsme chtěli přenést umění z galerií za lidmi přímo do ulic, postavit jim ho doslova do cesty. Naším záměrem bylo oživit veřejný prostor a po vzoru mnoha světových metropolí u nás založit novou tradici. Sochy mohou architekturu nebo veřejný prostor významně doplnit a dodat mu další rozměr, emoci, příběh či tvář.

Vy jste se do SCULPTURE LINE zapojil letos. Čím vás projekt zaujal?

JH: Je to něco nového, kreativního a inovativního. Mám rád umění, veřejný prostor, architekturu a urbanismus a Sculpture Line v sobě toto vše jedinečným způsobem spojuje. Dlouhodobě se v tomto prostředí pohybuji a kultivaci veřejného prostoru vnímám jako nesmírně důležitou.

Sculpture Line se letos uskuteční podruhé. Co to pro vás znamená?

OŠ: Je to především velký závazek. Loňský rok byl premiérový, šli jsme do toho s velkou dávkou nejistoty, a výsledek předčil všechna naše očekávání. Nyní to musíme obhájit. Chceme, aby se projektu účastnili renomovaní umělci, ale zároveň chceme podpořit i umělce začínající. A to se týká i zahraničí, protože výtvarníků, kteří se u nás věnují umění ve veřejném prostoru, není nevyčerpatelné množství a my musíme zároveň myslet do budoucna.

Kudy „sochařská linka“ povede?

OŠ: Snažíme se vybírat nejen frekventovaná místa, jako je například Piazzeta Národního Divadla nebo Staroměstské náměstí, ale představovat i atraktivní, a přesto méně známé lokace. Funguje to trochu jako navigace – umožňuje nám to nasměrovat lidi na nová místa a vyprávět jim příběh.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník