Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

ROCKTHERAPY - pacientům s onemocněním ledvin pomohla Rocková dialýza

17. Červen 2013

ROCKTHERAPY - pacientům s onemocněním ledvin pomohla Rocková dialýza

V sobotu 15. proběhl v letním kině v Orlové - Lutyni pátý rockový festival ROCKTHERAPY, který podpořila i Skupina B. Braun. Letošní ročník měl své „tři tváře“, mezi něž poputoval výtěžek z koncertu.

První ročník byl věnován drogám a varoval před hrozbou drogové závislosti. Ten druhý zase podpoře handicapovaných dětí a poslední tři ročníky se snaží hudbou pomáhat nemocným. Nejprve handicapovaným a poté onkologicky nemocným.

Tentokrát se organizátoři zaměřili na pacienty s nemocnými ledvinami.

Jaroslava KobeřskáPrvní „tváří“ je sympatická Jaroslava Koběrská z Orlové-Lutyně. Jednapadesátiletá žena onemocněla v roce 2006, prošla hemodialýzami a o dva roky později už absolvovala první transplantaci ledvin. Novou ledvinu tělo bohužel nepřijalo. Letos v dubnu došlo k nové transplantaci a život paní Jaroslavy nabral jiný směr.

„Už dvanáctý den po operaci jsem byla doma a připadám si jako znovuzrozená,“ raduje se bývalá zootechnička a matka šestadvacetileté dcery. Nemoc paní Jaroslavu přepadla znenadání. „Jednoho dne ráno jsem se probudila a měla oteklé nohy. Obula jsem si sandály a šla k lékaři, který mi oznámil, že mám nefunkční ledviny,“ svěřila se optimisticky naladěná Jaroslava. Jak sama podotýká, důležitá je psychika.

„Člověk se nemoci nesmí poddávat a měl by se těšit z každodenních maličkostí, třeba ze sluníčka,“ dodává Jaroslava. Z výtěžku koncertu by si ráda pořídila zdravotní polohovací postel.                                                                                                             

Petra PazderováTřicetiletá Petra Pazderová má osmiletého syna a touží po dalším dítěti. Od tří let trpěla chronickými záněty středouší, které u ní způsobily chronický zánět ledvin. Ten jí spolu s nedoslýchavostí na pravé ucho komplikuje život. Na hemodialýzu chodí dvakrát týdně.

„Zpočátku jsem z toho byla hodně špatná, ale snažím se si na to zvyknout. Dnes už vím, že se s tím dá žít, i když to není jednoduché,“ usmívá se sympatická tmavovláska, která ráda cestuje, luští křížovky, ale ze všeho nejraději se věnuje synovi Daliborovi.

A jaký je její životní sen? „Vyléčit se a mít ještě jedno miminko,“ podotýká Petra. Výtěžek koncertu by použila na léčebný pobyt v zahraničí.     

                                                                                                                    

Rostislav VáclavekČtyřiapadesátiletý Rostislav Václavek je třetí „tváří“ letošního festivalu. I on má své zkušenosti s onemocněním ledvin. V jeho případě začalo vše tichým a plíživým diabetem, který sice nebolí, ale je o to zrádnější. Vše vyvrcholilo před třemi lety nefunkčností ledvin.

„Na hemodialýzu chodím třikrát týdně a transplantace ledvin s ohledem na cukrovku není možná,“ konstatuje muž, jemuž nemoc převrátila život naruby.

Bývalý státní zaměstnanec rád sportoval, hrál fotbal, plaval či jezdil na kole. A dnes? „Vůbec nic z toho nemůžu, a tak mi nezbývá než sedět doma a dívat se na televizi,“ pesimisticky podotýká Rostislav. Zlobí ho to, ale nemoc si vybírá svou daň - je unavený a vyčerpaný.

I on by si z výtěžku koncertu dopřál léčebný pobyt v zahraničí. Třeba by se právě tam alespoň na chvíli cítil dobře a zdravotní stav by se mu vylepšil.

Vstupenka na rockový festival stála 50 Kč a celý výtěžek ve výši 86 tisíc korun byl rozdělen mezi tyto „tři tváře festivalu“ - Jaroslavu, Petru a Rostislava. „Zcela určitě se připojí i hudebníci. I když jsou rockeři tvrdí chlapi, mají srdce na své místě,“ zdůrazňuje hlavní organizátor a člen skupiny Ahard Ivan „JEKI“ Jekielek.

Reportáž z koncertu najdete na TV Polar

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Navyšování cen ovlivňuje především zdražování surovin, komponentů, obalových materiálů, energie, vody a dopravy. Jakým způsobem to dokáže ovlivnit zdravotnictví? 

09.12.2021
Aktuality z B. Braun

Zdravotníci z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jako jedni z prvních vyzkoušeli unikátní monitorovací systém compliance hygieny rukou NosoEx. 

14.10.2021
Aktuality z B. Braun

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FN USA) patří k tradičním prestižním kardiologickým pracovištím v rámci konceptu péče o nemocné se srdečním postižením v České republice. B. Braun Česká republika se těší ze skutečnosti, že dlouhodobě s Invazivní a intervenční kardiologií (IKAK) FN USA spolupracuje a zajišťuje brněnským kardiologům stenty a lékové balonky pro jejich náročnou a odborně vysoce kvalifikovanou práci. Jsme rádi, že můžeme těmito řádky pogratulovat lékařům a sestrám Oddělení invazivní a intervenční kardiologie k 25. výročí založení.

22.07.2021
Aktuality z B. Braun