Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Preventivní vyšetření ledvin může zachránit zdraví i život

7. Březen 2013

Preventivní vyšetření ledvin může zachránit zdraví i život

Nechte si ve čtvrtek 14. března 2013 preventivně vyšetřit ledviny, dnes to s předstihem udělala modelka Lucie Křížková.

Také si myslíte, že se vás problémy s ledvinami netýkají a odborná vyšetření jsou pro vás zbytečná? A co když se stejně jako 20 % lidí, kteří se v loňském roce zapojili do preventivního vyšetření, mýlíte? Onemocnění ledvin totiž nebolí a mnoho pacientů se svou diagnózu dozvídá až tehdy, když se projeví nezvratné selhávání jejich funkce. Pečujte o své zdraví a nepodceňujte prevenci. Ve čtvrtek 14. března se navíc můžete v jakékoli nefrologické ambulanci či dialyzačním středisku B. Braun Avitum nechat vyšetřit zcela zdarma a bez objednání.

 

I v roce 2013 bude druhý čtvrtek v březnu patřit prevenci onemocnění ledvin. Ročně totiž na selhání ledvin zemřou na celém světě téměř 3 miliony pacientů a výskyt tohoto onemocnění stále narůstá. Chcete mít jistotu, že nepatříte mezi ně? Navštivte 14. března mezi 8.00 a 17.00 hodinou jakékoli středisko B. Braun Avitum a nechte se zdarma vyšetřit. Preventivní vyšetření je rychlé, bezbolestné a zcela zdarma. Provádí se na základě odběru malého množství krve z prstu a malého množství čerstvé moči. Díky moderním technologiím se výsledek dozvíte prakticky okamžitě.

Kdo by se určitě měl nechat vyšetřit

 

Prevenci by neměly podceňovat především lidé s chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, obezitou, srdečním selháním či závažným onemocněním jater. Více ohroženi jsou i kuřáci a lidé s výskytem různých chronických onemocnění v rodině. Kontrole by se však neměli vyhýbat ani lidé, kteří žádné příznaky nepociťují. Onemocnění ledvin totiž většinou nebolí a často udeří zcela nečekaně.

 

 

„Výmluvy nechte stranou a udělejte něco pro své zdraví“

Preventivní akci dialyzačního střediska B. Braun Avitum podporuje také modelka a maminka Lucie Křížková, která se sama rozhodla preventivní vyšetření ledvin podstoupit: „Už v těhotenství jsem se dozvěděla, že se syn narodí s vadou ledviny a močovodu. Hned po narození čekalo Davídka vyšetření, které naštěstí nepotvrdilo vážný handicap. Přesto nemá vyhráno. Musíme docházet na nefrologii a Davídek je pod pravidelným dohledem lékařů,“ říká Lucie Křížková a dodává: „Za našeho dětství nebyla medicína na takové úrovni, jako je nyní a případné problémy s ledvinami se většinou odhalily až velmi pozdě. Dnes tu možnost máme, ale málokdo je ochoten věnovat chvilku času svému zdraví. Věřím, že počet zájemců oproti loňskému roku vzroste a moc bych všem přála, aby jejich vyšetření dopadlo dobře a neodhalilo žádné zdravotní problémy. Takže, výmluvy nechte stranou a udělejte něco pro své zdraví!“

 

 

Stále váháte? Možná váš názor změní následující čísla.

Z celkových 1 684 vyšetřených lidí, kteří se Světového dne ledvin v roce 2012 zúčastnili, muselo 340 z nich podstoupit podrobné nefrologické vyšetření. Pokud by prevenci zanedbali, dodnes by o svých začínajících, nebo již pokročilých problémech s funkcí ledvin nevěděli. Ačkoli se u některých jednalo pouze o banální problémy, které vyžadovaly jen krátké léčení, nemalé procento z nich mělo natolik závažné obtíže, že bylo nutné okamžité a důsledné zahájení léčby. Nejvíce nemocných bylo zachyceno v Plzni, kde bylo ke komplexnímu nefrologickému vyšetření odesláno téměř 50 % preventivně vyšetřených.

 

 

V České republice bylo v dialyzačních střediscích k 31. 12. 2011 léčeno celkem 6 116 pacientů, 360 pacientů bylo úspěšně transplantováno - 40 z nich přijalo orgán od žijícího dárce a 28 pacientů podstoupilo kombinovanou transplantaci slinivky a ledviny. 1321 dialyzovaných však v tomto roce zemřelo a do pravidelného programu bylo zahrnuto 1 744 nových pacientů.

 

 

Plíživé nebezpečí, které udeří bez varování

Akutní selhání ledvin se projevuje jako náhlá nebo rychlá ztráta funkce ledvin. Neléčené selhávání pak vede až k městnavému selhávání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, změnám chování, křečím či bezvědomí. „Důsledná prevence by měla být základním kamenem péče o naše zdraví,“ říká MUDr. Vladimír Vojanec, vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum na pražské Bulovce, a dodává: „Jen díky včasné prevenci jsou lékaři schopni odhalit poškození ledvin včas a poskytnout pacientovi vhodnou péči. Značná část populace si však stále neuvědomuje možná zdravotní rizika, ani to, že pokud není onemocnění včas identifikováno a léčeno, může být pro pacienta smrtelné. Poškozené ledviny totiž nejsou schopny plnit svou funkci v organizmu a v těle se hromadí odpadní a toxické produkty látkové přeměny.

 

 

Nezapomeňte, stačí hodina vašeho času a víte, na čem jste.

Více informací naleznete na internetové adrese www.svetovydenledvin.cz

 

 

Dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum najdete zde:

·         Fakultní nemocnice Na Bulovce, Budínova 67/2, Praha 8

·         Poliklinika Černý Most, Generála Janouška 902/17, Praha 9

·         Poliklinika Prosek, Lovosická 40/440, Praha 9

·         Nemocnice Na Homolce, Roentgenova 2, Praha 5

·         Nuselská poliklinika, Táborská 325/57, Praha 4

·         Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, Praha 4 - Krč

·         Poliklinika Hostinského, Hostinského 1533, Praha 5

·         Poliklinika Teplice, U Nemocnice 3064, Teplice

·         Fakultní nemocnice Plzeň, E. Beneše 9, Plzeň

·         Orlickoústecká nemocnice, Čs. Armády 1076, Ústí nad Orlicí

·         Lázeňský dům, Zlatá Hora 1466, Slavkov u Brna

·         Nefrologické centrum, Poliklinika, 2. patro, Purkyňova 36, Vyškov

·         Městská nemocnice s poliklinikou, Tř. Partyzánů 2174, Uherský Brod

·         Podhorská nemocnice, Nádražní 1983/27B, Bruntál

·         Vítkovická nemocnice, Zalužanského 15, Ostrava - Vítkovice

·         Bílovecká nemocnice, 17. listopadu 538, Bílovec

·         Nemocnice Podlesí, Konská 453, Třinec

·         Dialyzační středisko Ivančice, Široká 16, Ivančice

 

 

 

 

 

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Po prekonaní COVID-u je až 3x väčšie riziko, že ľuďom trvalo zlyhajú obličky a skončia na dialýze. 

17.03.2022

Po prodělání COVIDu je až 3x větší riziko, že lidem trvale selžou ledviny a skončí na dialýze. Vyplývá to ze studie prezentované v Journal of the American Society of Nephrology.

10.03.2022

Podle odhadů České nefrologické společnosti může dialyzační ošetření v Česku potřebovat 300–400 uprchlíků z Ukrajiny.

19.03.2022