Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Preventivní vyšetření ledvin může zachránit zdraví i život

7. Březen 2013

Preventivní vyšetření ledvin může zachránit zdraví i život

Nechte si ve čtvrtek 14. března 2013 preventivně vyšetřit ledviny, dnes to s předstihem udělala modelka Lucie Křížková.

Také si myslíte, že se vás problémy s ledvinami netýkají a odborná vyšetření jsou pro vás zbytečná? A co když se stejně jako 20 % lidí, kteří se v loňském roce zapojili do preventivního vyšetření, mýlíte? Onemocnění ledvin totiž nebolí a mnoho pacientů se svou diagnózu dozvídá až tehdy, když se projeví nezvratné selhávání jejich funkce. Pečujte o své zdraví a nepodceňujte prevenci. Ve čtvrtek 14. března se navíc můžete v jakékoli nefrologické ambulanci či dialyzačním středisku B. Braun Avitum nechat vyšetřit zcela zdarma a bez objednání.

 

I v roce 2013 bude druhý čtvrtek v březnu patřit prevenci onemocnění ledvin. Ročně totiž na selhání ledvin zemřou na celém světě téměř 3 miliony pacientů a výskyt tohoto onemocnění stále narůstá. Chcete mít jistotu, že nepatříte mezi ně? Navštivte 14. března mezi 8.00 a 17.00 hodinou jakékoli středisko B. Braun Avitum a nechte se zdarma vyšetřit. Preventivní vyšetření je rychlé, bezbolestné a zcela zdarma. Provádí se na základě odběru malého množství krve z prstu a malého množství čerstvé moči. Díky moderním technologiím se výsledek dozvíte prakticky okamžitě.

Kdo by se určitě měl nechat vyšetřit

 

Prevenci by neměly podceňovat především lidé s chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, obezitou, srdečním selháním či závažným onemocněním jater. Více ohroženi jsou i kuřáci a lidé s výskytem různých chronických onemocnění v rodině. Kontrole by se však neměli vyhýbat ani lidé, kteří žádné příznaky nepociťují. Onemocnění ledvin totiž většinou nebolí a často udeří zcela nečekaně.

 

 

„Výmluvy nechte stranou a udělejte něco pro své zdraví“

Preventivní akci dialyzačního střediska B. Braun Avitum podporuje také modelka a maminka Lucie Křížková, která se sama rozhodla preventivní vyšetření ledvin podstoupit: „Už v těhotenství jsem se dozvěděla, že se syn narodí s vadou ledviny a močovodu. Hned po narození čekalo Davídka vyšetření, které naštěstí nepotvrdilo vážný handicap. Přesto nemá vyhráno. Musíme docházet na nefrologii a Davídek je pod pravidelným dohledem lékařů,“ říká Lucie Křížková a dodává: „Za našeho dětství nebyla medicína na takové úrovni, jako je nyní a případné problémy s ledvinami se většinou odhalily až velmi pozdě. Dnes tu možnost máme, ale málokdo je ochoten věnovat chvilku času svému zdraví. Věřím, že počet zájemců oproti loňskému roku vzroste a moc bych všem přála, aby jejich vyšetření dopadlo dobře a neodhalilo žádné zdravotní problémy. Takže, výmluvy nechte stranou a udělejte něco pro své zdraví!“

 

 

Stále váháte? Možná váš názor změní následující čísla.

Z celkových 1 684 vyšetřených lidí, kteří se Světového dne ledvin v roce 2012 zúčastnili, muselo 340 z nich podstoupit podrobné nefrologické vyšetření. Pokud by prevenci zanedbali, dodnes by o svých začínajících, nebo již pokročilých problémech s funkcí ledvin nevěděli. Ačkoli se u některých jednalo pouze o banální problémy, které vyžadovaly jen krátké léčení, nemalé procento z nich mělo natolik závažné obtíže, že bylo nutné okamžité a důsledné zahájení léčby. Nejvíce nemocných bylo zachyceno v Plzni, kde bylo ke komplexnímu nefrologickému vyšetření odesláno téměř 50 % preventivně vyšetřených.

 

 

V České republice bylo v dialyzačních střediscích k 31. 12. 2011 léčeno celkem 6 116 pacientů, 360 pacientů bylo úspěšně transplantováno - 40 z nich přijalo orgán od žijícího dárce a 28 pacientů podstoupilo kombinovanou transplantaci slinivky a ledviny. 1321 dialyzovaných však v tomto roce zemřelo a do pravidelného programu bylo zahrnuto 1 744 nových pacientů.

 

 

Plíživé nebezpečí, které udeří bez varování

Akutní selhání ledvin se projevuje jako náhlá nebo rychlá ztráta funkce ledvin. Neléčené selhávání pak vede až k městnavému selhávání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, změnám chování, křečím či bezvědomí. „Důsledná prevence by měla být základním kamenem péče o naše zdraví,“ říká MUDr. Vladimír Vojanec, vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum na pražské Bulovce, a dodává: „Jen díky včasné prevenci jsou lékaři schopni odhalit poškození ledvin včas a poskytnout pacientovi vhodnou péči. Značná část populace si však stále neuvědomuje možná zdravotní rizika, ani to, že pokud není onemocnění včas identifikováno a léčeno, může být pro pacienta smrtelné. Poškozené ledviny totiž nejsou schopny plnit svou funkci v organizmu a v těle se hromadí odpadní a toxické produkty látkové přeměny.

 

 

Nezapomeňte, stačí hodina vašeho času a víte, na čem jste.

Více informací naleznete na internetové adrese www.svetovydenledvin.cz

 

 

Dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum najdete zde:

·         Fakultní nemocnice Na Bulovce, Budínova 67/2, Praha 8

·         Poliklinika Černý Most, Generála Janouška 902/17, Praha 9

·         Poliklinika Prosek, Lovosická 40/440, Praha 9

·         Nemocnice Na Homolce, Roentgenova 2, Praha 5

·         Nuselská poliklinika, Táborská 325/57, Praha 4

·         Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, Praha 4 - Krč

·         Poliklinika Hostinského, Hostinského 1533, Praha 5

·         Poliklinika Teplice, U Nemocnice 3064, Teplice

·         Fakultní nemocnice Plzeň, E. Beneše 9, Plzeň

·         Orlickoústecká nemocnice, Čs. Armády 1076, Ústí nad Orlicí

·         Lázeňský dům, Zlatá Hora 1466, Slavkov u Brna

·         Nefrologické centrum, Poliklinika, 2. patro, Purkyňova 36, Vyškov

·         Městská nemocnice s poliklinikou, Tř. Partyzánů 2174, Uherský Brod

·         Podhorská nemocnice, Nádražní 1983/27B, Bruntál

·         Vítkovická nemocnice, Zalužanského 15, Ostrava - Vítkovice

·         Bílovecká nemocnice, 17. listopadu 538, Bílovec

·         Nemocnice Podlesí, Konská 453, Třinec

·         Dialyzační středisko Ivančice, Široká 16, Ivančice

 

 

 

 

 

redakce Braunovin
0
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Nově připravované Dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice se představilo široké veřejnosti v rámci Světového dne ledvin. Zbrusu nová budova dialyzačního střediska se staví v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy Libušina, T. S. BOHEMIA a Řetenice, Petra. „Je to skvělá zpráva pro dialyzované pacienty. Středisko stavíme podle posledních medicínských trendů a určitě ho otevřeme ještě letos. Do projektu včetně jeho vybavení investujeme celkem zhruba 100 milionů korun,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.  

13.03.2019

Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují Světový den ledvin (Word Kidney Day), který tradičně vychází na druhý čtvrtek v měsíci březnu – letos na 14. 3. 2019. Slogan letošního Světového dne ledvin 2019 „Zdraví ledvin pro všechny a na celém světě“ získal pro české dialyzované pacienty konkrétní rozměr. Od letošního prvního ledna mají totiž dialyzační střediska možnost získat při splnění všech podmínek finanční odměnu. 

13.03.2019

Druhý štvrtok v mesiaci marec otvoria desiatky dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií po celom Slovensku svoje dvere širokej verejnosti pri príležitosti Svetového dňa obličiek, kedy si pacienti môžu nechať úplne zadarmo preventívne vyšetriť svoje obličky. „Približne každý siedmy z tisícov Slovákov, ktorí na prevenciu prichádzajú, musí kvôli podozreniu na chronické ochorenie obličiek podstúpiť ďalšie podrobnejšie vyšetrenie. Obličky sú pre človeka rovnako dôležité ako mozog alebo srdce a venovať im raz za rok 15 minút času sa určite oplatí,“ hovorí k prevencii hlavná nefrologička siete dialyzačných stredísk a nefrologických ambulancií, MUDr. Monika Alaxinová, CSc.

08.03.2019
Aktuality z B. Braun