Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Rozhovory

Práce s laparoskopem se nedá odkoukat

redakce Braunovin

31. Říjen 2016

Laparoskopie Aktuality B. Braun

Výroční konference České urologické společnosti každoročně přiláká stovky lékařů a zdravotních sester, kteří se přijíždějí seznámit s nejnovějšími trendy urologie. Kromě přednášek měli návštěvníci letos možnost navštívit také stánek B. Braun, na němž se mohli seznámit s novinkami v oblasti intermitentní katetrizace, ale hlavně trénovat laparoskopické dovednosti na 3D trenažéru pod vedením MUDr. Jaroslava Pacovského, Ph.D.

Výroční konference České urologické společnosti, která se letos konala v areálu Výstaviště v Českých Budějovicích 19. – 21. října, přilákala na tisícovku návštěvníků. Letošní konferenci vládlo téma endoskopické léčby hyperplazie prostaty. Kromě toho na konferenci zazněla řada dalších témat z oblasti funkční urologie, dětské urologie nebo léčby striktur močové trubice.

Kdo se na laparoskopické kurzy hlásí?
Většinou zájemci, kteří laparoskopii neprovádějí a chtějí se to teprve naučit.

Jak jim to jde?
Jde jim to skvěle. Všichni to dělají s nadšením. A to jejich nadšení i přes to, že se třeba z počátku nedaří, je cítit. Na jednoho studenta máme zhruba tři čtvrtě hodiny, ale když nemají roztřesené ruce a rozpálené tváře, nechtějí nástroje předat dalšímu. (smích)

Je vidět za tři čtvrtě hodiny nějaký posun? Mohou si techniku šití za takovou chvíli zlepšit?
Určitě. Laparoskopické nástroje mají omezenou možnost pohybu a operatéři s nimi musejí pohybovat specificky. To se odkoukat nedá, nástroje člověk musí držet v ruce. I kdyby laparoskopické výkony tisíckrát viděli, pokud si to nezkusí, neví, o co jde.

Na Urogické klinice ve Fakultní nemocnici Hradec Králové také operujete s 3D laparoskopem. Vnímáte osobně rozdíl v průběhu operace?
Ano, operujeme tam už druhým rokem. 3D systém je obrovskou výhodou zejména při určitých typech operací, kdy víte, kde jehla je. Rozhodně to operace urychluje. I zkušenému laparoskopistovi to zrychlí výkon. A zjednodušší. Laparoskopicky operuji v podstatě všechno, celé spektrum urologických operací.

Pracujete osobně ve 3D často?
Já dělám laparoskopicky v podstatě všechno. Celé spektrum urologických operací. Pokud si můžeme vybrat, tak preferuji 3D. Je to lepší.

Stihnete tak odoperovat víc pacientů?
To rozhodně ano.

Kurzy laparoskopických technik vypisuje pravidelně Aesculap Akademie. Pokud se chcete na kurz přihlásit, sledujte jejich stránky.  

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník