Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Potíže s ledvinami se nevyhýbají mladým lidem ani sportovcům

2. Březen 2017

Potíže s ledvinami se nevyhýbají mladým lidem ani sportovcům

MUDr. Roman Kantor vyšetřuje Zbyňka Irgla

Pravidelná zátěž rozvíjí odolnost organismu a má mnoho pozitivních účinků. Role ledvin v pohybové aktivitě je nesmírně důležitá.

Přesto se i na vrcholové úrovni pohybují sportovci, kteří jsou po nefrektomii (odstranění) nebo dokonce transplantaci ledviny. Skvělým příkladem toho je kapitán extraligových hokejistů z Třince Zbyněk Irgl, který se k hokeji v plné síle vrátil 5 měsíců po odstranění ledviny a patří k nejlepším hokejistům v zemi dodnes. „Při náhodném vyšetření byl panu Irglovi nalezen nádor na ledvině. Po odstranění orgánu zbývající ledvina převzala veškerou funkci a umožnila mu pokračování ve vrcholové sportovní kariéře. Pan Irgl je skvělým příkladem, že se dá zcela plnohodnotně žít s jednou ledvinou,“ říká  MUDr. Roman Kantor. Světový den ledvin podpořil Zbyněk Irgl i tím, že dnes podstoupil preventivní vyšetření. „Těch pár minut za to stojí. Lékař mě zvážil, změřil mi tlak, zkontroloval cukr v krvi a odevzdal jsem vzorek moči. Vše dopadlo dobře, tak jsem rád,“ říká Zbyněk Irgl, který dnes přiznal, že se po odstranění ledviny začal úplně dobře cítit po roce a půl od operace. „V rámci výkonnostního sportu u zdravých lidí je ve vztahu k ledvinám nutné především u tolik populárního běhání dlouhých tratí dávat pozor na pitný režim ve zdánlivě chladném počasí. Dehydratace je pro ledviny velmi nebezpečná,“ doplňuje předseda České společnosti tělovýchovného lékařství MUDr. Martin Matoulek.

 

Zbyněk Irgl při vyšetření

 

Jiným příkladem je náš pacient Radim Labuda z obce Hnojník, který se narodil s jednou ledvinou. Naneštěstí se objevily zdravotní komplikace i u druhé ledviny, kdy se panu Labudovi, tehdy tříletému chlapci, objevila v moči krev. Poté prošel několika operacemi a pan Labuda mohl sportovat, studovat a žít zcela plnohodnotný život. Ledvina se však po čase opět začala zhoršovat a od té doby se pacient začal připravovat na náhradu funkce ledvin. „Pacienta jsme zařadili na čekací listinu k transplantaci a zároveň jsme zahájili přípravu na břišní (domácí) dialýzu.Těsně před zahájením dialýzy se však našel vhodný dárce a pan Labuda v červnu 2015 podstoupil úspěšnou transplantaci ledviny“, popisuje MUDr. Roman Kantor. Nyní je již Radim Labuda zase v plné síle. „Po transplantaci se cítím dobře a začal jsem kromě práce zase aktivně sportovat. V těchto dnech jsem členem neformální skupiny Javorový Superchallenge, což jsou nadšenci chodící na Javorový vrh a zároveň aktivně hraji ve volejbalovém oddíle TJ Sokol Hnojník,“ říká Radim Labuda.

 

MUDr. Roman kantor měří tlak Radimu Labudovi

 

Tématem 12. světového dne ledvin je obezita jako rizikový faktor pro onemocnění ledvin.

Toto civilizační onemocnění je právem označováno za epidemii třetího tisíciletí. Na celém světě žije kolem 600 milionů obézních lidí, v Česku žije lidí s nadváhou nebo obezitou kolem 55 %.  Mimo srdeční a cévní choroby je právě obezita rizikovým faktorem ohrožujícím zdraví našich ledvin. Celorepublikovým ambasadorem letošního světového dne ledvin pořádaného společností B. Braun Avitum se stala nejúspěšnější česká golfistka Klára Spilková. „Dobrá fyzická kondice nepředstavuje základ jen mé profese, ale zdraví obecně. Nejen sportovci by měli dbát na to, aby si ji udrželi. Obezita totiž nepřichází ze dne na den. Budeme-li trochu myslet na to, co jíme, a občas se hýbat, můžeme  jí celkem bez obtíží předejít. Osobně si také nechám ledviny vyšetřit a doporučují všem, aby svému zdraví věnovali pár minut a na prevenci si došli také,“ říká profesionální golfistka Klára Spilková. B. Braun Avitum letos také přichází s novým on-line diagnostickým nástrojem pro lékaře „Ledvinovou kalkulačkou“ pro odborníky.

Ing. Lucie Kocourková
tisková mluvčí Skupiny B. Braun
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Po prekonaní COVID-u je až 3x väčšie riziko, že ľuďom trvalo zlyhajú obličky a skončia na dialýze. 

17.03.2022

Po prodělání COVIDu je až 3x větší riziko, že lidem trvale selžou ledviny a skončí na dialýze. Vyplývá to ze studie prezentované v Journal of the American Society of Nephrology.

10.03.2022

Podle odhadů České nefrologické společnosti může dialyzační ošetření v Česku potřebovat 300–400 uprchlíků z Ukrajiny.

19.03.2022