Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Pavilon B. Braun Dialog na Bulovce poskytuje útočiště fauně i floře

28. Červenec 2015

Pavilon B. Braun Dialog na Bulovce poskytuje útočiště fauně i floře

Sýkorka koňadra, čmelák, rorýs obecný, slunéčko sedmitečné, dlask tlustozobý a další desítky různých zástupců fauny a flóry si nyní nově hledají bydlení na pražské Bulovce. Zbrusu nová budova B. Braun Dialog sloužící jako tréninkové centrum a dialyzační středisko s odbornými ambulancemi je nově obklopena vegetací, přírodě  blízkými prvky i umělými úkryty, které usídlení nejrůznějších druhů zvěře a hmyzu podporují. „Vedeme zde dialog se zdravotníky i pacienty, a chceme ho vést i s přírodou. Proto jsme dali zelenou projektu naší partnerské ekologické organizace Čmelák pod názvem Příroda vítána," vysvětluje filosofii vzniklého ekosystému MUDr. Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun. 

 

Tam kde se staví, je nutné dát místo i přírodě

Moderní trend ochrany životního prostředí ve městech je velmi jednoduchý: umožnit přírodě žít s lidmi dohromady. Tam, kde se urbanizuje, staví i bourá, je nutné dát přírodě místo. A přesně to uskutečnilo ekologické sdružení Čmelák v Pavilonu B. Braun Dialog na Bulovce. "Okolí budovy jsme doplnili vhodnou vegetací, nejrůznějšími přírodě blízkými prvky, ale také umělými stanovišti. Záměrně se zde žádní živočichové nevysazovali. Díky vytvořeným podmínkám přijdou totiž sami," popisuje princip nově vzniklého ekosystému Petr Pavelčík, který projekt za organizaci Čmelák připravoval.

 

Úkryt i pro rorýse létající až 200km za hodinu

Mezi úkryty a stanovišti pro živočichy instalované v areálu Pavilonu B. Braun Dialog najdete například útulek pro kolonii čmeláků prozaicky nazvaný čmelín nebo hmyzí hotel. „Čmelín nahrazuje díry a dutinky, kterých je v městském prostředí nedostatek. Hmyzí domek neboli hotel pro hmyz zase slouží  jako úkryt blanokřídlému hmyzu, jako jsou lumci, včely samotářky a vosičky. Hotel ale využívají i ploštice, motýli a brouci včetně slunéček," popisuje ubytovací kapacity pro hmyz Petr Pavelčík.  Na jižní části střechy futuristické budovy B. Braun Dialog jsou pak umístěny budky pro hnízdní kolonii rorýse obecného. „Rorýsi jsou skvělými letci a při lovení hmyzu dosahují rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Věříme, že tuhle vzdušnou akrobacii budou sledovat dialyzovaní pacienti ještě letos," říká specialistka na živočichy Dagmar Najmanová z organizace Čmelák. Krmítko pro drobné pěvce si při  průběžném doplňování potravy najde celou řadu návštěvníků. Pro semínka si zaletí sýkorka koňadra nebo modřinka, kos černý, hýl obecný nebo dlask tlustozobý.

 

Informační tabule jako v ZOO

Ukázkové přírodní prvky jsou doplněny informační tabulí se základními informacemi o zajímavých živočiších, kterým slouží. „Informace jsou doprovázeny poutavými ilustracemi Pavla Procházky, s jehož realistickými přírodovědnými kresbami se můžete setkat například v ZOO Praha nebo v Národním parku Šumava,“ doplňuje Petr Pavelčík další důvody, proč přírodní zákoutí při návštěvě centra Dialog stojí za prohlédnutí.

Cílem projektu "Příroda vítána" jsou samozřejmě i lidé. A především pacienti. Všichni příchozí si v ukázkovém „miniekosystému" mohou na chvíli odpočinout při pozorování živočichů, kteří zde našli místo pro svůj život. „Chtěli jsme zlepšit prostředí samotného okolí centra  B. Braun Dialog, a to právě přírodními prvky. Současně jsme chtěli lidem umožnit, aby zde načerpali inspiraci, jak může každý z nás jednoduše pomoci přírodě na svém vlastním balkonu či malé zahrádce. Pozorování přírody je nikdy nekončící příběh radosti z něčeho, co se děje tady a teď,”  vysvětluje Petr Pavelčík.

 

Za rok příroda sama ukáže, kam dál  

Pilotní projekt „Příroda vítána” není uzavřeným procesem. Skupina B. Braun projekt podpořila, Čmelák ho zrealizoval a teď je na řadě příroda. Projekt počítá s přirozenou aktivitou přírody.  Nejprve se musí ujmout vysázená flóra. Například bez dostatku květin v dosahu čmelína nebude možné přilákat například zmiňované čmeláky. Tento proces může trvat třeba i celý rok.

Mnoho živočichů si do okolí budovy B. Braun Dialog již ale našlo cestu samo. Z nedalekého parku Pod Korábem přilétá ptactvo, zabydlelo se několik druhů hmyzu včetně motýlů, pavouků a brouků. Jakmile se díky připraveným úkrytům pro živočichy podaří zvýšit biodiverzitu, projekt se otevře dalším možnostem. Pozitivní zájem a nadšení zaměstnanců B. Braun je prvním pojítkem, které směřuje propojení služeb centra s okolním pestrým a užitečným přírodním prostředím. „Souznění s okolím, kde působíme, je důležitým milníkem celého koncernu B. Braun. Naší dlouhodobou filosofií je posílení  vazeb mezi naší společností a prostředím, ve kterém působíme. Při realizaci nových budov po celém světě vždy spolupracujeme s místními architekty, kteří dokážou splnit náš požadavek, aby daná stavba zapadla do konkrétního prostředí co nejlépe," uzavírá člen vedení Skupiny B. Braun MUDr.  Martin Kuncek.  

 

Další odkazy:

Pavilon B. Braun Dialog

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Aesculap Akademie se po celém světě věnuje především postgraduálnímu vzdělávání zdravotníků. Těší nás, že v České republice rozšiřujeme své působení a otevíráme své kurzy i studentům lékařských fakult. V loňském roce jsme se začali věnovat také edukaci chronicky nemocných pacientů.

11.04.2022

V Česku se spouští pilotní verze jedinečného online kurzu „Demence a jak jí porozumět.“ Kurz navazuje na australskou platformu „Understanding dementia“ a řadí se mezi světovou špičku v oblasti online kurzů svého druhu. První kurz bude zahájen 25. října, registrace je otevřena již nyní na webu Aesculap Akademie. Kurz je součástí Národního akčního plánu pro Alzheimerovu nemoc jehož gestorem je Ministerstvo zdravotnictví ČR.

16.09.2021