Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Olympionici předali sportovci s poškozenou míchou handbike za 150.000 korun

Ing. Lucie Kocourková

8. červenec 2021

B. Braun pro život

„Za každý uběhnutý, ušlý, uplavaný nebo na kole ujetý kilometr se do banku přidala koruna. Takže lidé kvůli mně museli absolvovat 150.000 kilometrů. Jsem nesmírně šťastný. Pomůže mi to v obyčejném životě i v mých sportovních snech,“ řekl po předání handicapovaný sportovec Zdeněk


„Konečně se do toho opřu“


Čtyřiatřicetiletý Zdenek je sportovec tělem i duší. V březnu roku 2019 ho srazil na kolena těžký úraz na snowboardu, při kterém utrpěl poškození míchy a stal se z něj vozíčkář. „Stalo se to ve Slovinsku, spadnul jsem na snowboardu a zlomil jsem si dva obratle a poškodil míchu. Bohužel jsem přestal cítit polovinu těla. Už dva roky rehabilituju a pracuju na tom, aby zlepšení bylo co největší,“ popisuje úraz Zdenek. Se svou životní situací se dokázal vyrovnat. Přesto mu však chybí sport, který od malička miloval. Sám říká, že venku je mu nejlépe a touží se po dvou letech rehabilitací ke sportu vrátit. „Chtěl bych být zase aktivní a handbike mi to umožní. Už ho mám doma. Doteď byla ale sportoviště zavřená a počasí moc nepřálo, takže jsem ho ještě moc vyzkoušet nestihl. Poprvé se na něm chystám vyrazit s kamarádem Tomášem Pernikem, který vlastně za tímhle vším stojí. Sám si zatím netroufám. Mám už ale za sebou třeba soustředění s hokejisty z parahokeje, které bylo super. Teď už se těším, že díky handbike začnu zkoušet různé sporty a konečně se do toho opřu,“ vysvětluje Zdenek Obadal.

Handbike Zdenkovi pomůže nejen při rehabilitaci a sportu, ale také při každodenním životě. Bydlí totiž v penzionu na kopci v Ivančicích. Díky handbike se tak domů dostane podstatně komfortněji než na invalidním vozíku. „Odborníci se shodují, že handbike zprostředkovává plnohodnotnou mobilitu a dopřává pocit svobody a volnosti pohybu. Tento rehabilitační prostředek zatěžuje a posiluje i jiné svalové skupiny, než které člověk na vozíku běžně používá. Jsem rád, že jsme díky projektu B. Braun pro život pomohli splnit další sen a Zdenkovi alespoň částečně usnadnit život,“ říká Martin Kuncek, člen vedení zdravotnické Skupiny B. Braun.

Vraťme Zdenka do života


Kamarádi Zdenka po úraze nenechali padnout a pomáhají, jak se dá. Do projektu B. Braun pro život Zdenka přihlásil jeden z jeho přátel Tomáš Pernik, který je zároveň zaměstnancem B. Braun. „Tomáš je můj dlouholetý kamarád. Byl u toho, když se mi úraz stal a neustále mi pomáhá. Zapojení do výzvy bylo to pro mě překvapení, které mi vlilo optimismus do žil,“ vzpomíná Zdenek. „Se sportem jsem začal už ve škole. Bavila mě atletika, šplhal jsem, později jsem se věnoval kitingu, lyžování, snowboardu. Jezdil jsem na ferraty, hrál jsem fotbal. Proto se teď těším, že si i díky zaměstnancům Skupiny B. Braun vyrazím s kamarády na handbike a budu si moct zase užít výlety a pohyb venku,“ vysvětluje Zdenek.