Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Neurochirurgie a Spondylochirurgie:

Neurochirurg se zrychlením závodních vozů

MUDr. Pavel Fiala

1. Září 2008

Rozhovor s Petrem Suchomelem, přednostou neurochirurgického oddělení Krajské nemocnice v Liberci, o adrenalinu, nespokojenosti, úspěchu a radosti z uzdravování nemocných

Pane docente, jste jako vedoucí lékař Neurochirurgického oddělení Krajské nemocnice v Liberci ve své každodenní lékařské praxi s něčím nespokojen?

Trochu nespokojen jsem stále. Nespokojenost je vlastně mojí motivací. Stále je co zdokonalovat a čemu se učit. Velmi bych si například přál, aby ti, kteří více pracují, uplatňují svůj talent a mají lepší výsledky, byli i lépe hodnoceni. Nemyslím pouze finančně, ale především ve formě společenského uznání. Obávám se ale, že stále více socializovaná Evropa soutěživosti a denivelizaci společnosti příliš nepřeje.

Jak jste spokojen s dodavateli zdravotnických prostředků na poli spinální problematiky v regionu České republiky? Je spektrum dostupných spinálních implantátů dostatečné?

V posledních letech jsou v naší zemi dostupné prakticky všechny typy spinálních implantátů. Rozdíly spíše vidím v profesionalitě servisu dodavatelů. Mám takovou představu, že dodavatel nebo jeho reprezentant by měli být velmi dobře odborně připraveni, aby pomohli chirurgovi pochopit princip implantátu a jeho užití - jak je tomu zvykem např. divize Aesculap společnosti B. Braun Medical nebo Synthes. Mnohdy bohužel jednáme pouze s prodavači.

Společnost B. Braun Medical je součástí českého trhu již více než patnáct let. Máte pocit, že podstatnější měrou přispívá k růstu kvality zdravotnické péče?

Zcela určitě. Mnohdy se v tisku dočteme, že zdravotnictví je pod příliš významným vlivem zdravotnických firem. Na druhé straně je ale třeba si uvědomit, že bez nich to dnes už nejde. Jeden kolega to vyjádřil velmi přesně - oni nám dodávají letadla, ale my s nimi létáme a řídíme je. Takže velmi záleží na nás, jak tyto vlivy využijeme. Domnívám se také, že na rozdíl od amerických společností evropské firmy, včetně B. Braun, již dávno pochopily, že jen vzájemná spokojenost pacienta (to v první řadě), lékaře a dodavatele vede k úspěchu, a to je ta správná cesta. Společnost B. Braun navíc svým portfoliem pokrývá široké pole medicíny a v naší zemi má velmi dobré jméno.

Je soubor spinálních implantátů Aesculap dostatečně kvalitní, aby konkuroval předním americkým dodavatelům v této oblasti?

Bezpochyby. Dokonce jsem nedávno na kurzu AO v Davosu potkal americké lékaře, kteří s údivem poprvé odhalovali možnosti několik let starého systému SRI pro redukci spondylolistézy. Metodika operování krční páteře vyvinutá W. Casparem a realizovaná společností Aesculap je podle mého soudu dosud nepřekonaná. Příkladů by bylo možné uvést více - set pro lumbální mikrodiskektomie apod. V některých oblastech (náhrady obratlových těl) je vývoj poněkud pomalejší, ale ze zkušenosti se značkou Aesculap vím, že finální produkt bude eliminovat chyby těch příliš rychlých výrobců a bude dokonalý.

Doc. MUDr. Petr Suchomel, Ph.D.Doc. MUDr. Petr Suchomel, Ph.D.Nabídla Vám společnost B. Braun Medical nějakou konkrétnější a pro Vás přitažlivou formu spolupráce, která by Vám přinesla další podněty ve Vaší profesní činnosti na poli spinální chirurgie?

Ano. Se společností spolupracuji již více než patnáct let. Pamatuji dobu, kdy jsme jen obtížně cestovali do zahraničí, nikdo nás neznal a neměli jsme přístup ke kvalitním vědeckým informacím. Společnost B. Braun Medical byla jedna z prvních na našem trhu a v té době nám nejen dodala kvalitní nástroje a implantáty, ale hlavně nám velmi pomohla při vstupu do vědeckého světa tehdejší západní Evropy. Naše spolupráce se pak postupně vyvíjela přes společné klinické studie až k vývoji nových spinálních implantátů. V současné době jsme po více než dvouleté společné práci s PD H. J. Meiselem (Německo), doktorem Ch. Amesem (USA) a inženýry firmy dokončili vývoj nové náhrady krční ploténky Activ C. Již bylo klinicky implantováno přes čtyři sta implantátů a výsledky jsou velmi slibné.

Jméno Suchomel je citováno v mnoha vědeckých publikacích s nejvyšším mezinárodním kreditem. Zejména špičkové publikace týkající se řešení problematiky onemocnění horní krční páteře jsou vysoce ceněny a často citovány. Jsou tyto počiny právě těmi hodnotami, kterých si ve své profesní kariéře ceníte nejvíce? Anebo byste spíše zmínil svou relativně strmou kariéru, která Vás zavedla do špičkových struktur několika odborných spinálních společností s mezinárodním renomé?

Ono to spolu souvisí a každý úspěch je samozřejmě motorem dalšího úsilí. Vážím si každého i malého úspěchu. Nejvíce uspokojení mi však přináší léčba nemocných. Je nesdělitelně krásné, když učiníte nemocného člověka šťastným. Také bych rád zmínil, že za každým mým úspěchem stojí tým mých lékařů a naší nemocnice. Doba „solofighterů“ již pominula v předchozím století.

Nejen v okruhu svých přátel jste znám svým zápalem pro rychlá kola. Sám vlastníte speciálně upravené BMW M3 a motocykl Suzuki s nejsilnějším sériově vyráběným motorovým agregátem. Je adrenalin při odpočinku to, co Vás vrací zpátky do hry a co Vám umožňuje vysoké pracovní nasazení?

Už nemám věk na to, abych příliš riskoval. I závodění je „engineering“, kde vítězí přesnost, soustředění a učení. Nejprve to musíte trochu umět, a až pak improvizovat. Ano, a adrenalin přichází právě při improvizaci.Při závodech opravdu nemyslíte na nic jiného a čistíte si mozek. Jezdím ale jen amatérské, byť oficiální, závody. Naposledy jsme s přáteli dojeli třetí při šestihodinovce na okruhu. Pro příští rok plánujeme speciálně upravený Lotus, který zrychluje 0-100 km/hod za 3,6 sec. stejně jako Ferrari Enzo. Myslím, že bychom mohli být konkurenceschopní.

Vaše životní dráha svědčí o spolehlivém zázemí rodiny, která Vás jistě s maximální podporou provází všemi radostmi a strastmi života špičkového neurochirurga. Jak vnímáte rodinu, trávíte-li na cestách po světě mnoho desítek dní v roce?

Zázemí je pro mne zcela zásadní. Bez pomoci a pochopení mé ženy Jany bych nic z předešlého nemohl dělat. A mé studující děti (dvaadvacetiletá dvojčata) mi dělají velkou radost. S dcerou Petrou často cestuji a se synem Lukášem zase honíme motorky.

Pane docente, děkuji Vám za rozhovor.

MUDr. Pavel Fiala
produktový specialista
páteřních technologií ČR a SR,
divize Aesculap - ortopedieDoc. MUDr. Petr Suchomel, Ph.D.

Mezinárodně uznávaný chirurg, přednosta neurochirurgického oddělení Krajské nemocnice v Liberci, v letech 2003-2004 prezident European Spine Society, od roku 2006 prezidentem České spondylochirurgické společnosti. Jeho publikace o léčbě horní krční páteře bývají často citovány. Doc. Suchomel se ve svém volném čase věnuje automobilovým závodům, což je činnost, která vyžaduje přesnost, koncentraci a intuici. V příštím roce se chystá usednout za volant speciálně upraveného vozu Lotus, který disponuje zrychlením z 0 na 100 km/h za 3,6 vteřiny.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník