Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Na dotek dílu Iry Svobodové

23. Únor 2015

Na dotek dílu Iry Svobodové

O její práci se dnes zajímají čeští i zahraniční galeristé – významné zastoupení má Ira Svobodová především v newyorské galerii Tripoli.

Výtvarnice Ira Svobodová se narodila v roce 1986 v Praze a v současné době zde i pracuje. Vystudovala Akademii výtvarných umění, kde navštěvovala ateliér nových médií Veroniky Bromové a posléze ateliér malby Michaela Rittsteina. Mezitím však prožila zásadní předěl, který určil i směřování její další práce: pobývala v brazilském Rio de Janeiru, kde se definitivně rozhodla věnovat minimalistické malbě. O její práci se dnes zajímají čeští i zahraniční galeristé – významné zastoupení má Ira Svobodová především v newyorské galerii Tripoli. Více se o její malířské i sochařské činnosti dozvíte na stránkách www.irasvobodova.com. 

 

Proč ses rozhodla stát se umělkyní? Co tě k tomu vedlo a jak jsi začínala?

Vyrostla jsem ve výtvarném prostředí, otec je architekt a dědeček byl fotograf, takže pohybovat se ve tvůrčím prostředí ateliéru mi přišlo úplně přirozené. Sama jsem odmala nejraději trávila čas kreslením, proto jsem se rozhodla studovat gymnázium s výtvarným zaměřením. Ne tedy striktně uměleckou střední školu, ale už tehdy mi bylo jasné, že na přírodní vědy a matematiku vlohy rozhodně nemám. Pak jsem se dostala na AVU, kde jsem nejdřív navštěvovala ateliér nových médií Veroniky Bromové. V té době jsem se zabývala nejvíce fotografií. Ve třetím ročníku jsem odjela na stáž do Rio de Janeira a po návratu do Prahy jsem přestoupila do ateliéru malby Michaela Rittsteina, kde jsem i diplomovala.

 

Co tě inspiruje? Z čeho vycházíš? A jak to posléze přetavuješ do svých děl?

Zpočátku byla mou největší inspirací funkcionalistická, současná a minimalistická architektura. Zpracovávala jsem jak exteriéry, tak interiéry nejprve reálných staveb a později svých imaginativních. Dění v současné světové architektuře sleduji stále, ale už z ní nečerpám tolik, posunula jsem se více do světa abstrakce. Inspirace teď ke mně přichází často znenadání. Poslední dva roky jsem zpracovávala téma světla, stínu a optických jevů. Teď třeba pracuji na nové sérii obrazů, kterou způsobilo okouzlení nepořádkem v navrstvených papírech a kartonech v ateliéru.

 

Kde se s tvými díly může návštěvník v příštích měsících setkat? Co chystáš nového?

Momentálně jsem zavřená v tvůrčím zápalu v ateliéru, pracuji na nové sérii maleb a chystám se vyrobit opět i nějaké menší sochy z nerezu. Na jaře 2015 budu mít samostatnou výstavu v CES Gallery v Los Angeles, takže již vymýšlím výstavní koncepci. Nově spolupracuji s Tripoli Gallery v New Yorku, kde mi právě do konce ledna probíhá výstava. V Čechách je možné mé obrazy vidět v galerii umění a designu Praguekabinet v Platnéřské ulici. Instalace se tam obměňuje několikrát do roka, takže tam je možné spatřit i nejnovější práce.

 

SOCHAŘSKÁ TVORBA

 Ira Svobodová svá sochařská díla vyrábí do konkrétního prostředí a pro konkrétní zadavatele. V případě tohoto nerezového objektu bylo hlavním záměrem vytvořit dílo, které se do přírodního prostředí krásné zahrady materiálově ani tvarově nezačlení. Nerezový leštěný plech má takřka zrcadlový efekt. Ve stěnách objektu se odráží okolí – rostliny a stromy, na něž objekt díky různému sklonu stěn nabízí četné (a vždy jiné) pohledy. Vzniká tak jiný obraz skutečnosti, nová, deformovaná realita. Objekt z neživého a chladného materiálu překládá a zrcadlí výpověď o organickém světě svým jazykem.

Kateřina Tučková
autorka rubriky Doteky umění, spisovatelka, historička umění
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Martin Salajka patří k nejvýraznějším absolventům-malířům pražské Akademie výtvarných umění. Ve své práci se zaobírá figurací. Vyšel z přírodní lyriky, která korespondovala s čistým krajem na jihovýchodní Moravě i s jeho rybářskou vášní. Posléze, po přestěhování do Prahy, ve své tvorbě čím dál více tematizuje temné stránky lidské psychiky.

28.04.2015
B. Braun pro život

Autor, jemuž je tentokrát věnována rubrika Doteků umění, se na umělecké scéně etabloval jako MICL. Je to zvláštní pseudonym, ale umělec narozený v roce 1969 v Brně, občanským jménem Michal Novotný, jím důsledně signuje svá díla už od dob studií na Akademii výtvarných umění.

23.01.2015
B. Braun pro život

Jan Spěváček (1973), jemuž je věnována současná rubrika Doteků umění, se narodil v Teplicích, ale žije a pracuje v Brně. V Česku je už dlouho známým umělcem s řadou realizovaných výstav.

31.10.2014
B. Braun pro život