Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Na dotek dílu Iry Svobodové

Kateřina Tučková

23. únor 2015

Doteky umění Aktuality B. Braun

O její práci se dnes zajímají čeští i zahraniční galeristé – významné zastoupení má Ira Svobodová především v newyorské galerii Tripoli.

Výtvarnice Ira Svobodová se narodila v roce 1986 v Praze a v současné době zde i pracuje. Vystudovala Akademii výtvarných umění, kde navštěvovala ateliér nových médií Veroniky Bromové a posléze ateliér malby Michaela Rittsteina. Mezitím však prožila zásadní předěl, který určil i směřování její další práce: pobývala v brazilském Rio de Janeiru, kde se definitivně rozhodla věnovat minimalistické malbě. O její práci se dnes zajímají čeští i zahraniční galeristé – významné zastoupení má Ira Svobodová především v newyorské galerii Tripoli. Více se o její malířské i sochařské činnosti dozvíte na stránkách www.irasvobodova.com.

Proč ses rozhodla stát se umělkyní? Co tě k tomu vedlo a jak jsi začínala?
Vyrostla jsem ve výtvarném prostředí, otec je architekt a dědeček byl fotograf, takže pohybovat se ve tvůrčím prostředí ateliéru mi přišlo úplně přirozené. Sama jsem odmala nejraději trávila čas kreslením, proto jsem se rozhodla studovat gymnázium s výtvarným zaměřením. Ne tedy striktně uměleckou střední školu, ale už tehdy mi bylo jasné, že na přírodní vědy a matematiku vlohy rozhodně nemám. Pak jsem se dostala na AVU, kde jsem nejdřív navštěvovala ateliér nových médií Veroniky Bromové. V té době jsem se zabývala nejvíce fotografií. Ve třetím ročníku jsem odjela na stáž do Rio de Janeira a po návratu do Prahy jsem přestoupila do ateliéru malby Michaela Rittsteina, kde jsem i diplomovala.

Co tě inspiruje? Z čeho vycházíš? A jak to posléze přetavuješ do svých děl?
Zpočátku byla mou největší inspirací funkcionalistická, současná a minimalistická architektura. Zpracovávala jsem jak exteriéry, tak interiéry nejprve reálných staveb a později svých imaginativních. Dění v současné světové architektuře sleduji stále, ale už z ní nečerpám tolik, posunula jsem se více do světa abstrakce. Inspirace teď ke mně přichází často znenadání. Poslední dva roky jsem zpracovávala téma světla, stínu a optických jevů. Teď třeba pracuji na nové sérii obrazů, kterou způsobilo okouzlení nepořádkem v navrstvených papírech a kartonech v ateliéru.

Kde se s tvými díly může návštěvník v příštích měsících setkat? Co chystáš nového?

Momentálně jsem zavřená v tvůrčím zápalu v ateliéru, pracuji na nové sérii maleb a chystám se vyrobit opět i nějaké menší sochy z nerezu. Na jaře 2015 budu mít samostatnou výstavu v CES Gallery v Los Angeles, takže již vymýšlím výstavní koncepci. Nově spolupracuji s Tripoli Gallery v New Yorku, kde mi právě do konce ledna probíhá výstava. V Čechách je možné mé obrazy vidět v galerii umění a designu Praguekabinet v Platnéřské ulici. Instalace se tam obměňuje několikrát do roka, takže tam je možné spatřit i nejnovější práce.

SOCHAŘSKÁ TVORBA
Ira Svobodová svá sochařská díla vyrábí do konkrétního prostředí a pro konkrétní zadavatele. V případě tohoto nerezového objektu bylo hlavním záměrem vytvořit dílo, které se do přírodního prostředí krásné zahrady materiálově ani tvarově nezačlení. Nerezový leštěný plech má takřka zrcadlový efekt. Ve stěnách objektu se odráží okolí – rostliny a stromy, na něž objekt díky různému sklonu stěn nabízí četné (a vždy jiné) pohledy. Vzniká tak jiný obraz skutečnosti, nová, deformovaná realita. Objekt z neživého a chladného materiálu překládá a zrcadlí výpověď o organickém světě svým jazykem.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník