Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Lukostřelec David Drahonínský nenašel přemožitele a suverénně ovládl Evropský pohár

10. Červenec 2018

Lukostřelec David Drahonínský nenašel přemožitele a suverénně ovládl Evropský pohár

Již 22. ročník Světového žebříčkového turnaje a Evropského poháru v paralympijské lukostřelbě v Novém Městě nad Metují uzavřel své brány. Sešlo se zde okolo 300 lukostřelců z celého světa, aby zde porovnali síly před následujícím Mistrovství Evropy, které se koná v polovině srpna v domácí Plzni. Evropského poháru se zúčastnil český závodník David Drahonínský, který obhajoval zlatou medaili z minulého roku. Nezaváhal a obsadil opět nejvyšší příčky.

Český lukostřelec už v úterý potvrdil roli favorita, kdy s náskokem 15-ti bodů před tureckým soupeřem Bahattinem Hekimoglu vyhrál kvalifikační část turnaje. Ve středu se zapojil do eliminační části, kdy hravě přešel přes Santana Franco Eugenia z Brazílie, potrápil Alexandera Dorofeeva z Ruska. Zde si Drahonínský sám vybral slabou chvilku střelením dvou sedmiček v jedné sadě. V semifinále narazil na dlouholetého přítele Jean Pierra Antoniose a vítězstvím 140:132 si pojistil boj o zlatou medaili.

 

Ve finále se utkal právě s druhým závodníkem z kvalifikační části, s Bahattinem Hekimoglem: “Den před eliminací mě turecký závodník oslovil s prosbou, zda bych se s ním vyfotil, a poté mi říká: Ty jsi šampion v naší kategorii. Cítil jsem z jeho výrazu ve tváři velký respekt.”

Nováček závodu ale nezahálel a po druhé sadě prohrával o pouhý bod. Ve třetí sadě navýšil  český lukostřelec náskok na dva body:”Člověk si nesmí připustit, že vede, jelikož bylo ještě šest šípů před námi. Vedení dvou bodů nic neznamená, vím, že musím střílet do posledního šípu.”

Ve čtvrté sadě oba závodníci ztratili pouhý bod z možných třiceti, čekala je závěrečná sada tří šípů. Turecký benjamínek střelil “jen” 27 bodů a Drahonínský posledním šípem rozhodl o vitězství výsledkem 139:136: “Popravdě mě překvapil soupeř, až na tři šípy jsme ztrefovali pouze žlutou barvu. Hekimoglu střílí teprve rok a půl a potvrdil výbornou formu, kterou už ukázal v kvalifikační části turnaje.”

 

Drahonínský měl na závodě svěřenkyni Terezu Brandtlovou, která s ním od října roku 2017 trénuje. Lukostřelkyně prošla částí klasifikace, kdy je zařazena do kategorie W1 s kladkovým lukem, stejně jako český sportovec: “ Tereza zvládla kvalifikaci na jedničku, jelikož si střelila osobní rekord. Bohužel se už den předem zranila a kvalifikační i eliminační souboje dostřílela v bolestech. Sáhla si na dno, i to k sportu patří. Získala cenné zkušenosti, ale také chuť do dalšího tréninku. Čeká nás hodně práce. Už se těšíme na to, až si Tereza na dalším závodě posune své maximum.”

 

Paralympionik vyhrál i celkové hodnocení Evropského poháru, kdy se první kolo konalo v italské Olbii. Ani tam nenašel přemožitele. Přesto je rád, že tuto část sezóny uzavřel právě v Novém Městě nad Metují: “Poprvé jsem byl zde na turnaji v roce 2003 a každý rok se těším na setkání s přáteli z celého světa. Tato multikulturní sportovní akce se mi vryla do srdce. Chtěl bych poděkovat všem dobrovolníkům, rozhodčím, řediteli závodu Liboru Šnajdrovi za jejich práci. Bez jejich úsilí by se tento turnaj nemohl nikdy konat.”

 

Co čeká světovou jedničku v příštích týdnech? “Moc volna si neužiji a kromě spánku budu kupodivu hodně hodin trávit s lukem v levé ruce, s šípy na dosah mé pravačky a žlutým středem v dohledu 50-ti metrů.” odpoví bez rozmyšlení muž, jemuž patří první pozice ve světovém žebříčku. 

 

David Drahonínský je patronem projektu B. Braun pro život

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Novinka z pera zkušeného autora knih o etiketě Ladislava Špačka, vydána v rámci projektu B. Braun pro život je komplexním dílem zahrnujícím všechny oblasti etikety světa medicíny. 

31.01.2022
B. Braun pro život

Kalendář projektu B. Braun pro život s názvem „Fitness kalendář 2022“ názorně ukazuje zdravotníkům, jak mohou svému tělu ulevit rychlými, jednoduchými cviky přímo v práci.

28.01.2022
B. Braun pro život

O zkušenosti s plně automatizovanou výrobou a distribucí kyselých koncentrátů se s námi podělil vedoucí lékař z Teplic MUDr. František Švára a vedoucí sestra Olga Roučková.

15.10.2021
B. Braun pro život