Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Lékaři a sestry v běhu aneb vše, co potřebuji vědět o sportovní výživě

24. Únor 2020

Lékaři a sestry v běhu aneb vše, co potřebuji vědět o sportovní výživě

Pro účastníky 22. kongresu Colours of Sepsis si společnost B. Braun připravila jedinečné sympozium s názvem Lékaři a sestry v běhu aneb vše, co potřebuji vědět o sportovní výživě, a malý bonus navíc. Bylo určeno pro sportující zdravotníky, kteří se dozvěděli, jak se o sebe postarat stran výživy, bez častých omylů a mýtů nebo jak si nejlépe sestavit jídelníček. „Z předchozích zkušeností jsem si byl jist, že téma jistě zaujme. Realita v Ostravě vše potvrdila a sál GOLD, který je určený pro 125 lidí, nám rozhodně nestačil. Prostor sálu doslova praskal ,ve švech‘ a jsme za to moc rádi,“ glosuje nadšeně obchodní a marketingový manažer divize Hospital Care MUDr. František Vojík.

prof. MUDr. Martin Matějovič, Ph.D.

Sympozium zahájila svou přednáškou osoba nejpovolanější prof. MUDr. Martin Matějovič, Ph.D., který je nejen vášnivým aktivním sportovcem, ale i přednostou I. interní kliniky Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Sám se závodně věnuje například triatlonu. Naposledy se úspěšně zúčastnil nejprestižnějšího tuzemského závodu v triatlonu Xterra Czech v Prachaticích. Sympozium uvedl přednáškou na téma Proč je výživa druhou disciplínou sportovce – co ano, co ne a proč. Cílem jeho sdělení bylo ukázat lidem, kteří se chtějí sportu rekreačně nebo závodně věnovat, že dosažení kýženého výsledku závisí kromě tréninku také na správné stravě. Tímto očekávaným výsledkem může být nejen podání vrcholného sportovního výkonu, ale i zvýšení fyzické kondice a dobré zdraví. Publikum si také odneslo jednu důležitou radu. „Při sportu je potřeba stále doplňovat energii, aby nedošlo k vyčerpání glykogenu a kalorické restrikci,“ zdůrazňoval profesor Matějovič.


Jana Žídeková


Specialistka na sportovní výživu z Ústavu sportovní medicíny a aktivního zdraví Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni Jana Žídeková představila posluchačům správné nastavení jídelníčku sportovce v přednášce Jak přetavit teorii do běžného života. Často užívané doplňky představují jen vrchol výživové pyramidy. Jejím základem je pravidelné a zdravé jídlo, které sportovcům zajistí dostatek energie pro samotný výkon. Jídelníček je potřeba dodržovat před tréninkem, během něj i po něm. Při sestavování takového jídelníčku se snažíme o úpravu stávajících stravovacích zvyklostí, protože kdybychom po sportovcích chtěli, aby jídelníček od základu změnili a nebylo by to pro ně přirozené, pravděpodobně by naše doporučení dlouhodobě nedodržovali. Ke každému sportovci je potřeba přistupovat individuálně, ale s ohledem na obsah všech důležitých makronutrientů i mikronutrientů ve stravě, protože výživa je důležitou podmínku regenerace. „Mám vlastní zkušenost z Tour de France, kdy jsem viděla projíždět pod Col du Galabier cyklisty po dvou stech kilometrech závodu. Na závodnících vidíte, že jsou opravdu velice vyčerpaní. V té chvíli si člověk uvědomí, jak vypadají chybějící kalorie při výpočtu na papíře a jak ve skutečnosti, kolik energie musí sportovec vydat a pak logicky i doplnit,“ konstatovala Jana Žídeková. Nemohli jste se sympozia v Ostravě zúčastnit? V průběhu roku bude možné si přednášky vyslechnout znovu. Nejsou určeny pouze pro aktivní sportovce, trenéry či sportovní lékaře. „Může se na ně přihlásit kdokoliv, koho téma sportovní výživy zajímá,“ podotýká MUDr. František Vojík. Kromě problematiky výživy se budou řešit i různé zdravotní komplikace vznikající při sportu, například kolapsové stavy nebo syndrom přehřátí. Sledujte stránky Aesculap Akademie.

 

 

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Čtěte také

Navyšování cen ovlivňuje především zdražování surovin, komponentů, obalových materiálů, energie, vody a dopravy. „Situaci nepomáhají ani nová legislativní pravidla EU pro hodnocení bezpečnosti, výrobu a distribuci zdravotnických prostředků a bezpečnost léčiv, která navyšují významně náklady výrobců a distributorů,“ říká PharmDr. Jiří Lukeš, člen vedení Skupiny B. Braun.

09.12.2021
Aktuality z B. Braun

Zdravotníci z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jako jedni z prvních 
vyzkoušeli unikátní monitorovací systém compliance hygieny rukou NosoEx. 
O tom, jak se tato novinka osvědčila v praxi, jsme mluvili s Romanem Boráněm 
z Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny této nemocnice. 

14.10.2021
Aktuality z B. Braun

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FN USA) patří k tradičním prestižním kardiologickým pracovištím v rámci konceptu péče o nemocné se srdečním postižením v České republice. B. Braun Česká republika se těší ze skutečnosti, že dlouhodobě s Invazivní a intervenční kardiologií (IKAK) FN USA spolupracuje a zajišťuje brněnským kardiologům stenty a lékové balonky pro jejich náročnou a odborně vysoce kvalifikovanou práci. Jsme rádi, že můžeme těmito řádky pogratulovat lékařům a sestrám Oddělení invazivní a intervenční kardiologie k 25. výročí založení.

22.07.2021
Aktuality z B. Braun