Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu

Lékaři a sestry v běhu aneb vše, co potřebuji vědět o sportovní výživě

24. Únor 2020

Lékaři a sestry v běhu aneb vše, co potřebuji vědět o sportovní výživě

Pro účastníky 22. kongresu Colours of Sepsis si společnost B. Braun připravila jedinečné sympozium s názvem Lékaři a sestry v běhu aneb vše, co potřebuji vědět o sportovní výživě, a malý bonus navíc. Bylo určeno pro sportující zdravotníky, kteří se dozvěděli, jak se o sebe postarat stran výživy, bez častých omylů a mýtů nebo jak si nejlépe sestavit jídelníček. „Z předchozích zkušeností jsem si byl jist, že téma jistě zaujme. Realita v Ostravě vše potvrdila a sál GOLD, který je určený pro 125 lidí, nám rozhodně nestačil. Prostor sálu doslova praskal ,ve švech‘ a jsme za to moc rádi,“ glosuje nadšeně obchodní a marketingový manažer divize Hospital Care MUDr. František Vojík.

prof. MUDr. Martin Matějovič, Ph.D.

Sympozium zahájila svou přednáškou osoba nejpovolanější prof. MUDr. Martin Matějovič, Ph.D., který je nejen vášnivým aktivním sportovcem, ale i přednostou I. interní kliniky Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni. Sám se závodně věnuje například triatlonu. Naposledy se úspěšně zúčastnil nejprestižnějšího tuzemského závodu v triatlonu Xterra Czech v Prachaticích. Sympozium uvedl přednáškou na téma Proč je výživa druhou disciplínou sportovce – co ano, co ne a proč. Cílem jeho sdělení bylo ukázat lidem, kteří se chtějí sportu rekreačně nebo závodně věnovat, že dosažení kýženého výsledku závisí kromě tréninku také na správné stravě. Tímto očekávaným výsledkem může být nejen podání vrcholného sportovního výkonu, ale i zvýšení fyzické kondice a dobré zdraví. Publikum si také odneslo jednu důležitou radu. „Při sportu je potřeba stále doplňovat energii, aby nedošlo k vyčerpání glykogenu a kalorické restrikci,“ zdůrazňoval profesor Matějovič.


Jana Žídeková


Specialistka na sportovní výživu z Ústavu sportovní medicíny a aktivního zdraví Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni Jana Žídeková představila posluchačům správné nastavení jídelníčku sportovce v přednášce Jak přetavit teorii do běžného života. Často užívané doplňky představují jen vrchol výživové pyramidy. Jejím základem je pravidelné a zdravé jídlo, které sportovcům zajistí dostatek energie pro samotný výkon. Jídelníček je potřeba dodržovat před tréninkem, během něj i po něm. Při sestavování takového jídelníčku se snažíme o úpravu stávajících stravovacích zvyklostí, protože kdybychom po sportovcích chtěli, aby jídelníček od základu změnili a nebylo by to pro ně přirozené, pravděpodobně by naše doporučení dlouhodobě nedodržovali. Ke každému sportovci je potřeba přistupovat individuálně, ale s ohledem na obsah všech důležitých makronutrientů i mikronutrientů ve stravě, protože výživa je důležitou podmínku regenerace. „Mám vlastní zkušenost z Tour de France, kdy jsem viděla projíždět pod Col du Galabier cyklisty po dvou stech kilometrech závodu. Na závodnících vidíte, že jsou opravdu velice vyčerpaní. V té chvíli si člověk uvědomí, jak vypadají chybějící kalorie při výpočtu na papíře a jak ve skutečnosti, kolik energie musí sportovec vydat a pak logicky i doplnit,“ konstatovala Jana Žídeková. Nemohli jste se sympozia v Ostravě zúčastnit? V průběhu roku bude možné si přednášky vyslechnout znovu. Nejsou určeny pouze pro aktivní sportovce, trenéry či sportovní lékaře. „Může se na ně přihlásit kdokoliv, koho téma sportovní výživy zajímá,“ podotýká MUDr. František Vojík. Kromě problematiky výživy se budou řešit i různé zdravotní komplikace vznikající při sportu, například kolapsové stavy nebo syndrom přehřátí. Sledujte stránky Aesculap Akademie.

 

 

redakce Braunovin
Dosud nehlasováno

Kontakt

Napište nám

Čtěte také

Vzdělávací instituce Aesculap Akademie uspořádala sympozium Restart elektivních výkonů, které v přímém přenosu vysílala přihlášeným účastníkům prestižní konference Efektivní nemocnice. Pozvání přijali Roman Kraus, předseda senátního výboru pro zdravotnictví, Jan Bláha, přednosta KARIM Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a Eckart Mayer, přednosta německé ortopedické kliniky AKH. Připravili jsme tři bloky, ve kterých vždy diskutovali dva hosté.

23.12.2020
Aktuality z B. Braun

Spotify, iTunes, Google Podcasts - na všech těchto platformách si teď můžete poslechnout podcast Medicína od společnosti B. Braun. O zdravotnictví nebo aktuálních tématech v medicíně vyprávějí lékaři, sestry, manažeři, ale i samotní pacienti. Ačkoliv podcast přináší řadu odborných názorů, nepochybně obohatí i posluchače z řad široké veřejnosti.

30.10.2020
Aktuality z B. Braun

Existuje klíč k nalezení optimální úrovně stresu v době koronaviru? K tomu se nám vyjádřil a popsal své zkušenosti z terénu zakladatel projektu #delamcomuzu Mgr. Pavel Pařízek, který v době krize řešil se svým týmem na dennodenní bázi problémy běžných občanů, pracovníků z první linie a fungoval dokonce jako „záchranná stanice“ expatů žijících na území České republiky. V průběhu pandemie se ukázalo, že hlavním stresovým faktorem epidemické krize nebyl jen samotný Covid-19, ale i sekundární dopady pandemie jako obavy o vztahy či práci.

08.07.2020
Aktuality z B. Braun