Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Koše plné humoru vstupují do čtvrtého ročníku

redakce Braunovin

25. Únor 2013

B. Braun pro život

Smích a dobrá nálada přestávají být v českých a slovenských nemocnicích nedostatkovým zbožím. Od roku 2010 totiž vybraná nemocniční zařízení navštěvují Zdravotní klauni s Koši plnými humoru, kterých už hospitalizovaným pacientům rozdali již více než 3 000.

Koše plné humoru jsou společným charitativním počinem Skupiny B. Braun a občanského sdružení Zdravotní klaun, který spolupracuje s řadou nemocnic po celé České republice i na Slovensku, a zaměřuje se především na pacienty onkologických oddělení, stacionářů pro seniory a lůžková oddělení, na kterých pacienti tráví nejvíce času. Projekt odstartoval v roce 2010 a od té doby bylo rozdáno již 3 105 košů za bezmála 1,5 milionu korun.

A jak vlastně Koše plné humoru vypadají? Jsou to dárkové balíčky, které obsahují například humorné povídky Zdeňka Svěráka či komiků Šimka a Grossmanna, historky Vladimíra Menšíka, veselé pohádky, zábavná DVD, společenské hry, křížovky, rébusy a mnoho dalších aktivit, které pomohou malým i velkým pacientům alespoň na chvíli zapomenout na veškeré starosti a trápení spojená s léčbou.

„Staré české pořekadlo praví, že s úsměvem jde všechno lépe a já jsem velmi rád, že se projektu daří
a Koše plné humoru jsou v českých a slovenských nemocnicích tak oblíbené. Každý úsměv, který se nám ve spolupráci se zdravotními klauny podaří vykouzlit, je pro nás obrovskou motivací do dalších aktivit a doufáme, že smích a radost budou brzy součástí všech nemocničních oddělení,“ říká Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun.

Manažerka speciálních projektů Milena Malá z občanského sdružení Zdravotní Klaun k tomu podotýká: „Jsme velmi rádi, že se naše spolupráce se Skupinou B. Braun neustále rozvíjí a se společným projektem Koše plné humoru vstupujeme již do čtvrté sezony. Zdravotní klauni sice dokáží díky svým skvělým vystoupením vylepšit náladu pacientů a rozesmát i ty nejsmutnější z nich, ale teprve ve spojení s Koši je jejich účinek nejlepší. Klauni mají omezené časové možnosti a nemohou proto všechna zdravotnická zařízení navštěvovat tak často, jak by si oni i pacienti přáli. Proto nechávají na odděleních Koše plné humoru, které červené nosy v oblasti zábavy plnohodnotně zastoupí ve chvílích, kdy z pacientů vyprchá radost z klauniády a do jejich mysli se znovu začne vkrádat smutek.“

Do předávání Košů plných humoru se zapojují stále další nemocnice a zdravotnická zařízení po celé České i Slovenské republice a akce se setkávají s obrovským nadšením i u zdravotnického personálu:

Ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, profesor Jiří Vorlíček: „Staré české pořekadlo praví, že s úsměvem jde všechno lépe. Já bych toto rčení mírně opravil: S koši plnými humoru jde všechno lépe. Jsme velmi rádi, že se náš ústav mohl do této akce zapojit. Je úžasné, že se i v dnešním ekonomicky dravém světě najdou firmy, které myslí na dobro ostatních a největší odměnou jim není finanční obnos, ale úsměv pacientů.“

MUDr. Marta Gavenová, vedoucí lékařka onkologické ambulance FN Motol: „Na našem oddělení máme Koše plné humoru připraveny primárně pro starší dětské pacienty ve věku 15 až 18 let. Ačkoli by se mohlo zdát, že v tomto věku již pohádky ani zábavné hry nezabírají, není to pravda. Pubescenti na koše reagují se stejnou bezprostředností jako mladší děti, a pomáhají jim vypořádat se s těžkostmi léčby, které si již díky životním zkušenostem uvědomují do větších důsledků.“

MUDr. Eva Bubanská, PhD., z DFNsP Banská Bystrica: „O úžasných účinkoch Košov plných humoru na psychickú pohodu pacientov sme počuli už dávnejšie a preto sme veľmi radi, že sme zdravotných klaunov mohli s balíčkami privítať aj u nás. Malí pacienti svoju liečbu a odlúčenie od rodiny znášajú veľmi ťažko a my sme vďační za akékoľvek aktivity, ktoré im pomôžu aspoň na chvíľu zabudnúť na všetky boliestky, odlákajú ich od smutných myšlienok a povzbudia ich chuť do ďalšieho boja s chorobou. Dobrá nálada, radosť a smiech nám v liečbe veľmi pomáhajú…“

Juraja Šalková, vedúca sestra Chirurgickej kliniky, Nemocnica akad. L. Dérera Bratislava: „Koše plné humoru potešili množstvo pacientov. Tí potom menej premýšľajú nad svojou diagnózou a zdravotným stavom a viac sa venujú čítaniu, krížovkám, alebo hrám. Koše plné humoru v prvom rade úžasne potešili chorých, ale i sestričky, ktoré s radosťou sledovali úsmevy a pozitívne reakcie v správaní chorých. V dnešnom "preekonomizovanom" zdravotníctve si uvedomíte, že úsmev a radosť človeka, sa peniazmi nedá vyčísliť. Ešte raz veľká vďaka za všetkých chorých. Čokoľvek, čo ich dokáže odpútať od ničnerobenia a zničujúceho premýšľania má veľký zmysel.“

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník