20. srpna 2021 proběhla v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi operace kyčelního kloubu, při níž byl poprvé na území Česka a Slovenska použit systém augumentací Aesculap Structan®, který je určen k revizním operacím acetabula. Jak se s novým systémem manipuluje? Jaké jsou jeho výhody? Na tyto otázky nám odpověděl primář ortopedického oddělení v Klaudiánově nemocnici MUDr. Pavel Šedivý, který měl možnost systém vyzkoušet.
Nová řada jednoho z nejúspěšnějších produktů z portfolia společnosti B. Braun s sebou nese mnoho inovací a posouvá úroveň kvality o generaci napřed.
Rozhovor s MUDr. Pavlem Šedivým, primářem ortopedicko-traumatologického oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi.
Totální endoprotéza kolenního kloubu je jednou z nejúspěšnějších metod v rekonstrukčních procedurách v ortopedické operativě. Jedná se o metodu, jež patří mezi rutinní ortopedické výkony, technicky i materiálně je na vysoké úrovni a má i referované dlouhodobé výsledky.
Mnoho ortopedů se v případě endoprotézy kyčelního kloubu již řadu let spoléhá na systém Excia®, který vyrábí divize Aesculap koncernu B. Braun. Tento systém je mezi lékaři populární na celém světě, včetně USA a Japonska, protože umožňuje přístup, který šetří svalovou tkáň a usnadňuje pacientům rychlejší rekonvalescenci.
"Nejde o malou jizvu, ale o minimální poškození svalů a jejich úponů," hovoří v rozhovoru primář ortopedicko-traumatologického oddělení Oblastní nemocnice Mladá Boleslav MUDr. Pavel Šedivý
Zavedení necementovaných implantátů totální endoprotézy (TEP) kyčle do praxe mělo odstranit problémy spojované s cementovanými náhradami, zejména tzv. „cementovou nemocí“. Ukázalo se však, že příčinou aseptického uvolňování endoprotéz není kostní cement, nýbrž chronické selhání rozhraní kost - protéza v důsledku zánětu vyvolaného zejména polyetylenovými částicemi.
MUDr. Marián Šajter, primár traumatologického oddelenia 2. ortopedicko-traumatologickej kliniky UN Bratislava-Petržalka hovorí o dvojročných skúsenostiach s implantátom Targon FN.
Ukončení produkce dříku BiCONTACT® s původním designem Classic nám dává příležitost seznámit se blíže s konceptem BiCONTACT, jeho historií a budoucností. Prof. Siegfried Weller, přednosta ortopedické kliniky Úrazové nemocnice v Tübingenu a skutečná legenda německé ortopedie, vytvořil dřík BiCONTACT® v roce 1986, v době rozmachu kyčelní endoprotetiky a zároveň v době, kdy se začaly v praxi prosazovat dříky určené k implantaci bez kostního cementu.
Kyčelní kloub je stále nejčastěji nahrazovaným kloubem lidského těla. Počty totálních náhrad kyčle jdou každý rok celosvětově do statisíců. V České republice se těchto operací provede bezmála dvanáct tisíc ročně.