Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Ivana Štenclová

Kateřina Tučková

30. červenec 2016

Doteky umění

Výtvarnice Ivana Štenclová patří k nepřehlédnutelným osobnostem současné umělecké scény. Vystudovala Akademii výtvarných umění, kde navštěvovala ateliér kresby vedený Jitkou Svobodovou, po studiích začala ihned vystavovat a angažovat se i kurátorsky – připravila několik ročníků ostravského sympozia SmaltArt. Tam se mohla dobře realizovat její touha po experimentu a zkoušení netradičních technologií, jako je například právě smalt. I když její témata zůstávají stejná – autorka se zaměřuje především na náměty ze svého nejbližšího okolí – způsob, jakým je uchopuje, je pokaždé jiný, originální, svébytný a často překvapivý. Protože kdo by si pomyslel, že lze vytvořit portrét milované osoby pomocí 170 000 vatových tyčinek? I tak zvláštní myšlenku však Ivana Štenclová bravurně zvládla.

Co tě přimělo vydat se na uměleckou dráhu? Pamatuješ si na nějaký zásadní impulz?

K výtvarnému „tvoření“ jsem měla blízko od dětství, ale teprve nástup na střední uměleckou školu mi otevřel možnosti, jak s médiem kresby a malby pracovat. Za mnohé vděčím naší tehdejší třídní učitelce. Ta mě inspirovala, svým velikým zájmem motivovala a vlastně mi ukázala cestu, jak si kumšt (to byl její oblíbený výraz) zamilovat a přistupovat k němu upřímně.

Co ti přinesla studia na AVU? Čím tě ovlivnila Jitka Svobodová?

Akademie, to bylo šest let vzdělávání, formování, práce v ateliéru, několik zklamání, spousta zajímavých setkání, zkušeností a večírků. Profesorka Jitka Svobodová mě nejvíc ovlivnila tím, že se mě ovlivnit nesnažila. Svým studentům dopřávala svobodu vyjádření, podporovala různorodé tvůrčí přístupy, které mnohdy se samotnou kresbou neměly příliš společného. Pomáhala jim ujasnit si ideje a náměty, konzultovala, bez tlaku a manipulace. Moc si jí za to vážím.

Tvoje tvorba se často točí kolem intimních - rodinných či osobních - témat. Není za hranicí rodiny skutečně nic, co by tě inspirovalo?

Inspiruje mě veškeré dění kolem. Ale doposud se nabyté vjemy a emoce vždy vyprofilovaly, odrazily či zrcadlily v osobách mi blízkých, ať už rodinných příslušníků či přátel. I když mým cílem není přesné zachycení a zaznamenání podoby daného člověka, je pro mě přímý, kontaktní prožitek velmi důležitý.

Jak si nacházíš materiály k pojednání svých děl, například zmíněné vatové tyčinky?

Já je nehledám, spíše na ně narážím. Kromě klasických médií, se kterými pracuji v největší míře, se čas od času setkám s materiálem, který primárně pro výtvarnou práci určen není. Přesto však v sobě nese velký kreativní potenciál. Alespoň se mi to v danou chvíli tak jeví. Barevná škála provedení, tvar, struktura. A pak už je to z velké části hra, zkoušení a zkoumání, trošku i výzva.

Co nového tě čeká v nejbližší době?

V červnu budu mít výstavu v Galerii Zet ve Velké Bystřici, momentálně jsem zapojena do společných výstav v Rožnově pod Radhoštěm a Kroměříži. V srpnu bych se měla účastnit zajímavého výstavního projektu Art-brut-all v rámci metalového festivalu v Jaroměři. V jednání je pro příští rok výstava v Praze a Trutnově. Taky jsem si pořídila CNC laser, jehož dodání očekávám během následujícího měsíce, takže zařizuji dílnu a těším se na novou inspiraci, která ve spojitosti s touto technologií jistě přijde.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník