Přejít k hlavnímu obsahu

Inkontinenční pomůcka Diveen® nově v úhradovém systému zdravotních pojišťoven

redakce Braunovin

19. Prosinec 2019

„Problémy s inkontinencí, tedy samovolným nekontrolovatelným únikem moči, řeší zhruba 400 tisíc pacientů a v průběhu svého života téměř 50 % žen,“ říká uroložka z urologické ambulance Uromeda MUDr. Monika Hanáková. Pro tyto pacientky nastanou začátkem prosince 2019 výrazné změny. Vejde v platnost novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která upravuje výši finančních limitů na zdravotnické prostředky a zároveň je umožňuje kombinovat.

Nová změna metodiky pro lékaře: více poukazů na jeden typ inkontinence
S novou změnou novely Zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, přichází i úprava metodiky, podle níž lékaři stanovují stupeň inkontinence. Pro pacienty to znamená, že tak mohou od lékaře získat více poukazů, které mohou kombinovat v rámci zákonného limitu. Dříve mohl lékař pacientovi vystavit poukaz pouze na jeden typ inkontinence. „Tuto změnu vnímám pozitivně. Ženy pomůcku Diveen® využívají přes den, ale v noci raději používají inkontinenční vložky,“ komentuje výhody nové vyhlášky edukační specialistka B. Braun a zdravotní sestra Mgr. Olga Panenková.

Rozdělení inkontinentních pacientů
Pacienti jsou rozděleni do tří skupin podle typu inkontinence. Inkontinence se dělí na základě sledování úniku objemu moči za celý den oproti dřívějšímu hodnocení, kdy se měřil únik moči za pouhé čtyři hodiny.

INKONTINENCE I. STUPNĚ 50−100 ml / 24 h
INKONTINENCE II. STUPNĚ 100–200 ml / 24 h
INKONTINENCE III. STUPNĚ 200 ml / 24 h a více

Kdo může vystavit poukaz?
Je to velmi jednoduché. Stačí, když pacienti navštíví některého ze specialistů, kteří mohou intravaginální pomůcku Diveen® předepisovat. Únik moči mohou diagnostikovat ve všech ordinacích, které stanovuje zákon. Mezi ně patří praktický lékař, pediatr, urolog, gynekolog, chirurg, nefrolog, neurolog, geriatr.

Úhrady intravaginální pomůcky Diveen® od prosince 2019

DOPLATKY PACIENTŮ

I. STUPEŇ 15% z celkové předepsané částky

II. STUPEŇ 5% z celkové předepsané částky


Doplatky u intravaginální pomůcky Diveen® při inkontinenci I. stupně Lékař může předepsat jeden poukaz na 450 Kč měsíčně. Doplatek je tedy 15 % neboli 79 Kč z doporučené maloobchodní ceny 529 Kč (balení 5 ks). Poukaz může lékař vystavit až na tři měsíce.

Doplatky u intravaginální pomůcky Diveen® při inkontinenci II. stupně Lékař může předepsat jeden poukaz na 503 Kč měsíčně. Doplatek je tedy 5 % neboli 26 Kč z doporučené maloobchodní ceny 529 Kč (balení 5 ks). Poukaz může lékař vystavit až na tři měsíce.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník